50 voeren en voor de gebruiker meer bezwaar dan voordeel oplevert, vervangen door een zuivere chronologische ordening, tenzij mocht blijken, dat op die wijze de bekorting nog moeilijker door te voeren zou zijn. Het verslag 1951 bericht hierover, dat staking der uitgave is overwogen, indien mocht blijken dat in alle provinciale archiefdepöts exemplaren van de resolutiën aanwezig waren, immers is het nodig stukken, die gemakkelijk geraadpleegd kunnen worden, nog in extenso uit te geven? Een onderzoek van de Algemene Rijks archivaris daarnaar bracht evenwel een teleurstellende toestand aan het licht. Besloten werd daarom de uitgave voorlopig voort te zetten, mits met een aanmerkelijke bekorting. In dl. XIII hoopt men i.p.v. twee, vier jaar onder te brengen. RIJKSARCHIEVEN. Algemeen Rijksarchief. Tot adjunct-archivist op a.o. is benoemd de heer W. A. Fasel, thans schrijver-A. Noord-Holland. Tot adjunct-chartermeester op a.o. is benoemd de heer G. J. W. de Jongh, litt. docts. Friesland. De Provinciale Bibliotheek van Friesland zal eerlang naar een nieuw gebouw worden overgebracht en de kanselarij verlaten. Deze komt dan geheel ter beschikking van het Rijksarchief. Plannen voor een nieuw rijksarchiefgebouw, waarin ook het archief der gemeente Leeuwarden zou worden gevestigd, zijn dan van de baan. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN. Doesburg. De heer R. A. D. Renting, litt. docts, is aangesteld als weten schappelijk archiefambtenaar voor één dag per week. s-Gravenhage. Aan het verslag over 1950 ontlenen wij, dat heren Re genten van het Oude-Mannenhuis het onder hen berustende archief van het Sacramentsgasthuis in bruikleen gaven. Het bleek van bijzonder belang en was tot nu toe grotendeels onbekend gebleven, al heeft De Riemer in zijn bekend werk over Den Haag enkele van de meest belangrijke stukken gepubliceerd. Het archief bevat ongeveer 200 charters, waaronder enige tientallen uit de 15de eeuw, en een 16de eeuws kaartboek. Het oudste stuk dateert van 1390. Van Jonkvrouwe M. A. O. C. Gravin van Bylandt te Laren werden de vroeger op Oostduin bewaarde archieven ten geschenke ontvangen. Ook deze archieven zijn van groot belang en bevatten tal van 15de en 16de eeuwse charters, zoals in de Haagse archieven slechts weinig voorkomen. Tenslotte werd door aankoop het kleine maar zeer interessante archief van de heer lijkheid Marlot verworven. Groningen. M.i.v. 1 Sept. 1952 is aan de commies mej. C. S. W. Kroes wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag ver leend. Mej. Kroes, die sinds 1920 aan het Archief was verbonden, wenste zich bij haar afscheid aan alle hulde te onttrekken. Mr G. N. Schutter is m.i.v. dezelfde datum op arbeidscontract aangesteld. Aan de voogdijen der aan de gemeente rekenplichtige gast- en weeshuizen werd blijkens het verslag over 1951 door het gemeentebestuur in overweging gegeven hun archivalia, indien geen aan redelijke eisen voldoende bergplaats 51 beschikbaar was, over te brengen naar de gemeentelijke bewaarplaats. Het archief van het Armhuiszittend convent is reeds grotendeels ten archieve ge deponeerd; de voogdij van het Peper- of Geertruidsgasthuis heeft het voor nemen haar oud-archief, thans ten dele ondergebracht in het rijksarchief depot, ten dele nog berustend onder eigen beheer, in zijn geheel over te bren gen naar het gemeente-archief. Het Jacob- en Annagasthuis gaf het oud archief geheel aan de gemeente in bewaring; het archief van het Heilige Geest-gasthuis bevindt zich in het rijksarchief. Maastricht. Tot assistent aan het archief is benoemd de heer J. G. J. Koreman, ambtenaar aan het archief der gemeente Kampen. Polderdistrict Bommelerwaard boven de Meidijk. De heer R. A. D. Ren ting, litt. docts, is belast met de ordening van het nieuw-archief. KERKELIJKE ARCHIEVEN. De ordening van de archieven van de Kerkvoogdij en van de Diaconie van de Ned. Hervormde gemeente van s-Herenberg is opgedragen aan de heer R. A. D. Renting, litt. docts. Het Archief van het Begijnhof te Amsterdam. Belangstellenden, die het archief willen raadplegen, worden dringend verzocht zich schriftelijk in ver binding te stellen met pastoor P. Verhoofstad te Heerhugowaard, zodat de mededeling, dat het archief des Maandags van 10.30^13 en van 14—16.30 geopend is, komt te vervallen. BUITENLANDSE ARCHIEVEN. België. Bij de Senaat is door een der leden een wetsontwerp ingediend over het bewaren van archieven. Naar wij vernemen is dit ontwerp overi gens niet zeer ingrijpend; het verbiedt slechts vernietiging zonder toestem ming. Hoezeer echter ook dit nodig is bleek nog onlangs uit de noodkreet van collega Gysseling (zie Archievenblad 1951/52 p. 94). Hopelijk is hiermede de eerste stap gezet op de weg, die spoedig tot het uiteindelijk tot standkomen van een archiefwet in België moge leiden. Archief der hertogen van Alva, In „Wetenschappelijke Tijdingen" (Mei 1952) bericht drs J. Scheerder dat de tegenwoordige hertog van Alva, voor zitter van de Real Academia de la Historia te Madrid, een uitgave voor bereidt van de onuitgegeven briefwisseling van zijn voorvader, de landvoogd der Nederlanden. Behalve aan Spaanse en buitenlandse archieven zijn de brieven ontleend aan het Huisarchief-Alva, waarvan conservator is Julian Paz, voormaals directeur van het beroemde Archivo General te Simancas. Archieven der Hanzesteden. Het Nachrichtenblatt van de Hansische Ge- schichtsverein bericht dat de bij het einde van de oorlog in beslag genomen archivalia der Hanzesteden Lübeck, Bremen en Hamburq door de Sovjet autoriteiten in de afgelopen zomer aan het archiefbestuur der Sovjet-bezet tingszone zijn overgedragen. Zij zijn dus weder onder Duits beheer in het Deutsche Zentral Archiv te Potsdam. Men mag dus aannemen dat het

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 30