37 36 inventaris der archieven van de Nassausche Domeinraad vóór 1581 voort zette. Aan de heer Japikse werd de voltooiing opgedragen van de ordening van het uitgebreide familie-archief Fagel; mr Van 't Hoff zette de inventari satie van het archief van raadpensionaris Gaspar Fagel voort. De heer Bon der voltooide de inventarisatie van de afd. Waterstaat van het ministerie van Binnenlandse Zaken over de jaren 1813—1877, alsmede van de ingenieurs van de Waterstaat uit de eerste helft der 19e eeuw. Ook in Zeeland en Groningen werd aan de Waterstaatsarchieven gewerkt. Een begin werd ge maakt door de heer Ribberink met de inventarisering van het archief van Binnenlandse Zaken over 1813 1900. Bij de ordening van het archief der Haagse Rekenkamer werden in andere verzamelingen een groot aantal char ters aangetroffen, die volgens het herkomstbeginsel met het Rekenkamerarchief herenigd moesten worden. De heer Weytens voltooide een voorlopige inven taris van het archief van raadpensionaris Van Hoornbeek. Aan de heer C. Postma werden in het bijzonder opgedragen de onderzoe kingen in de kaartverzamelingen. Uit de geheel andere richting, waarin die onderzoekingen zich meer en meer gaan bewegen, bleek de noodzaak van een grondige revisie van deze verzamelingen. In de „provincie" blijken vooral de Staten-archieven aan de orde te zijn gekomen. In Friesland is een inventaris daarvan van vóór 1580 ongeveer persklaar; rijksarchivaris en chartermeester ondernamen nu de inventarisatie van na dat jaar. De rijksarchivaris van Overijsel voltooide de voorlopige inventaris van het Staten-archief tot 1795; daar verschillende series rekenin gen tot diep in de Franse tijd doorlopen en o.m. voor het beheer der do meinen 1795 geen caesuur is geweest, leek het hem wenselijk op de hoofdaf deling Ridderschap en Steden en hun gedeputeerden een tweede te laten volgen die de archieven der gewestelijke besturen uit de jaren 1795—1815 behandelt. De rijksarchivaris in Zeeland maakte een aanvang met de bewer king van de archieven der gewestelijke besturen over de periode (1795) 17991814, waaraan na 1922 al wel reeds is gewerkt, doch hetgeen hiervan op schrift was gebracht, was in 1940 verloren gegaan. In Limburg werd, door mej. Nuyens, de ordening en inventarisatie van de archieven van het Provin ciaal Bestuur over 1815—1861 voortgezet. De vernietiging van stukken werd hierbij onder het oog gezien. De xijksarchivaris maakt daarover een belang rijke opmerking: na veel wikken en wegen is besloten voorlopig geen stukken daarvoor af te zonderen en dit op grond van de overweging dat, zoals bij de inspectie was gebleken, zo buitengewoon veel stukken uit die periode in de gemeente-archieven ontbreken. Ook de inventarisatie van de retroacta van de Burgerlijke Stand werd ter hand genomen. De herziening van de inventarisatie hiervan in Limburg werd voltooid, evenals in Overijsel. In Noord-Brabant werd begonnen aan de or dening ervan, evenals in Drente; in Groningen werd de beschrijving ervan voortgezet. In Noord-Holland geschiedde dat met de herinventarisatie, ter wijl in Friesland, waar ook een aantal retroacta, berustende bij de kerkelijke gemeenten, werden gecopieerd, de flchering der doop- en trouwboeken van Franeker werd ondernomen. Verder werd overal aan de voortzetting der reeds ter hand genomen in ventarisering, waarvan vroeger reeds melding is gemaakt, gewerkt, en wer- den een aantal kleinere inventarisaties opgezet of voltooid, waarvoor wij belangstellenden naar de Verslagen zelf moeten verwijzen. Wat belangrijke aanwinsten betreft kan worden vermeld de aankoop voor het rijksarchief in Noord-Holland van een collectie Zaanse archivalia 15e 19e eeuw, betrekking hebbende op de bannen Oost- en Westzaan. Belang rijk is ook de opgave der aanwinsten van het rijksarchief in Utrecht, omdat bij hun verklaring als zodanig de rijksarchivaris even zoveel lesjes in archi- vistiek biedt. Uit het Overijselse verslag vernemen wij dat de gemeente Zwolle haar retroacta van de Burgerlijke Stand (eerst thans!) aan het Rijk in eigendom heeft afgestaan, waarna deze aan de gemeente in bewaring zijn gegeven. Het rijksarchief in Friesland verwierf, het koopmansarchief der Makkumer familie Kingma, dat in Drente het archief van het veenschap ,,De Oostermoersche en Zuidenveldsche venen van Eext tot Valthe ingesloten", lopende over de jaren 1824 1880. Aanwinsten van huisarchieven worden vermeld uit Gelderland, Utrecht, Overijsel en Groningen. HET ARCHIEFWEZEN IN GRIEKENLAND. In ons Amerikaans zustertijdschrift van Juli 1951 deed Peter Topping hier over belangwekkende mededelingen. Het staatsarchief, Genika Archaia tou Kratous, is jong (begin dezer eeuw) en dankt zijn ontstaan aan een amateur historicus, Vlachogiannes, die de krachtige steun genoot van de grote staats man Venizelos. De eerste regeringen van het vrije Griekenland 1821 1831) hielden hun documenten in uitstekende staat, doch onder de eerste koningen (1832—1913) werden de oudere archieven verwaarloosd, ook die van de talrijke opgeheven kloosters; in 1893 werd veel voor scheurpapier verkocht! Een deel kwam terug door bovengenoemde Vlachogiannes, die door opkopen een deel van het verspreide materiaal in zijn bezit had gekregen. Thans is het rijksarchiefwezen ook hier, met Letteren, Theater en Film, gesteld onder het ministerie van onderwijs en eredienst. De directeur wordt bijgestaan door een commissie, samengesteld uit hoogleraren en hoge departementsambtenaren. Het archief bewaart de daarvoor in aanmerking komende stukken vóór 50 jaar; de stukken beginnen met de revolutie van 1821. De personeelsbezetting -vier ambtenaren! lijdt onder de precaire positie van de Griekse schat kist. Geen particulieren mogen verzameling van handschriften en historische documenten hebben; van iedere verkrijging daarvan moet mededeling worden gedaan aan het Staatsarchief en het ministerie. Hoewel de nationale geschie denis, vooral de revolutie van 1821, het hoofdbestanddeel der verzamelingen uitmaakt, zijn toch ook stukken over de Turkse en Venetiaanse heerschappij aanwezig. In de provinciale archieven echter is meer van dien aard; het ar chief van Korfoe gaat tot 1558 terug, de notariële protocollen beginnen daar zelfs met 1470. Door de oorlog hebben de archieven hier veel geleden. Even als die van Kreta en Samos staat dit provinciaal archief onder het ministerie van binnenlandse zaken; in wording zijn provinciale archieven in Macedonië en Patmos (in het beroemde klooster). Zij zijn alle onderworpen aan perio dieke Inspectie vanwege het Staatsarchief. Het peil der ambtenaren laat echter door onvoldoende bezoldiging hier veel te wensen over. In Athene bevinden zich naast het Staatsarchief enkele andere belangrijke

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 23