IN MEMORIAM Jhr Mr A. H. MARTENS VAN SEVENHOVEN Jhr mr A. H. Martens van Sevenhoven Cliché Gelre. 17 Op 8 Augustus 1952 overleed op het huis Velhorst nabij Almen de oud-rijksarchivaris in Gelderland Jhr mr Anthony Henrik Martens van Sevenhoven. Met hem is een grootmeester van ons vak uit de tweede gene ratie heengegaan, die, hoewel zich deze roeping aanvankelijk niet bewust, toch een geboren jurist en een geboren archivaris mag worden genoemd. De oude strijd over de historische of juridische vooropleiding van de le-klassers is sinds lang tot bedaren gekomen door aan beide richtingen de gewenste kans te laten. Persoonlijke voorkeur kan thans de doorslag geven en bij Martens was deze voorkeur sterk uitgesproken. De overledene werd op 4 October 1880 te Zutphen geboren, waar zijn vader rechter in de Arrondissementsrechtbank was. Hij was dus van ge boorte een Geldersman en Gelderland, de mooie provincie, misschien wel de mooiste in Nederland, met haar rijke verleden had zijn grote liefde, al had zijn familie, die, naar hij in een lezenswaardige verhandeling in de Nederlandsche Leeuw van 19.35 aantoonde, uit Antwerpen stamde en die na de Reformatie gedurende meer dan twee eeuwen regeringsfuncties in het Utrechtse had bekleed, eerst dooi de vererving van het huis Velhorst, onder de Gelderse gemeente Laren niet ver van Almen gelegen, in 1890 blijvende relaties met Gelderland verworven. Martens is eerst langs een omweg tot de rechtenstudie gekomen en hij promoveerde 5 Juli 1912. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een lijvige dissertatie tot doctor in de Rechtswetenschap. Aan de totstandkoming van zijn proefschrift, om welks verdiensten de faculteit hem de graad cum laude toekende, was een omvangrijk archiefonderzoek voorafgegaan. De stof voor zijn verhandeling, getiteld: De justitieele colleges in de steden en op het platteland van Holland 1795—1811, vond hij in het Algemeen Rijks archief, en bij de samenstelling genoot hij de leiding van zijn promotor, de Utrechtse hoogleraar Rengers Hora Siccama. Deze had, gelijk het voor woord zegt, zijn lust tot zelfstandig werken niet alleen geëerbiedigd, maar ook krachtig aangewakkerd. De tevens door de promovendus uitgesproken hoop, dat de geest van zijn promotor in zijn werk zou worden opgemerkt, is niet slechts hier, maar ook in andere publicaties1) verwezenlijkt, want deze hoogleraar wist zijn leerlingen een wetenschappelijk stempel op te drukken, dat niet meer verloren kon gaan. Het werken op het Algemeen Rijksarchief had Martens met het archief wezen in aanraking gebracht, maar hij is bij zijn plannen voor zijn verdere toekomst aanvankelijk toch in het onzekere geweest. De langste tijd van zijn verblijf te s-Gravenhage had hij met Van Riemsdijk verkeerd hij kende hem persoonlijk goed en in het voorwoord zijner dissertatie heeft hij enige vriendelijke woorden gewijd aan deze Algemene Rijksarchivaris, die 1j *->eze. betreffen in hoofdzaak Gelderse geschiedenis en recht en zij zijn meest in de Bibliografie van Gelre vermeld.

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 13