16 Maar bij aankoop zowel van foto's als van tekeningen worden hoge eisen gesteld, waarbij de kwaliteit boven de kwantiteit prevaleert. Er valt over te twisten of het nut en het belang van zo'n topografische verzameling evenredig zijn aan de kosten, die de gemeenschap zich zal heb ben te getroosten voor het in-stand-houden en de uitbreiding ervan, en of de hevige actualiteit van het heden met zijn veelsoortige en verbijsterende pro blematiek niet de uitsluitende aandacht voor zich behoort op te eisen. Voor een archivaris is dit natuurlijk geen vraag, maar de Overheid is er niet steeds en overal van doordrongen, dat zij hier een taak heeft, zij het dan ook een bescheiden taak. In een tijd als waarin wij leven, nu het stadsbeeld aan in grijpende veranderingen onderhevig is en de peripherie in snel tempo haar landelijk karakter verliest, is het ontbreken van topografische documentatie een te-kort-schieten ten opzichte van hen die na ons komen. En dit geldt niet alleen voor een stad als Rotterdam met haar verwoeste binnenstad, welke de wederopbouw dagelijks van aspect doet veranderen, maar ook voor de middelgrote en kleinere steden, om van het platteland niet te spreken. Het ware te wensen, dat de belangstelling voor dit soort documentatie gewekt en gestimuleerd werd en dat men overal de middelen zou kunnen vinden om haar tot stand te brengen en uit te breiden. Als er enige instantie is, die er zich toe geroepen behoort te voelen deze kat de bel aan te binden, dan is het de archivaris. Met volharding, tact enenthousiasme is, naar het mij wil voorkomen, op dit stuk veel te bereiken, hoewel ik mij niet ontveins, dat er stugge weerstanden te overwinnen zijn. Een voorbeeld hiervan levert de stad Schiedam op. Mijn collega zou niets liever willen dan de bescheiden collectie, die enkele portefeuilles vult, uit te breiden. Maar de middelen daartoe ontbreken hem ten enenmale, zodat hij aangewezen blijft op toevallige schenkingen, welke nu eenmaal niet in groten getale binnenstromen. Nu is het oude Schiedam, het branderscentrum, bezig snel onder slopershanden te verdwijnen, terwijl onwelriekende binnenwateren gedempt en bruggen gemoderniseerd worden en doorbraken het stadsbeeld onherkenbaar veranderen. Deze omstandigheden hebben mij het gevoel gegeven min of meer verantwoordelijk te zijn voor de topografische documen tatie van de zusterstad, die thans met Rotterdam is samengegroeid, zodat het merkwaardige geval zich voordoet, dat de Rotterdamse atlas een uitgebreide Schiedamse afdeling heeft met honderden recente foto's en tekeningen, die samen een vrij volledig beeld geven van verdwenen of verdwijnend Schiedam. Moge ik eindigen met de archiefbeheerders, voorzover zij nog geen prent verzameling onder hun berusting hebben, op het hart te binden ieder in eigen kring onverpoosd te ijveren voor het leggen van de grondslag voor een topo grafische collectie. Eenmaal gevormd zal deze een innerlijke dynamiek blij ken te bezitten, die haar zal doen uitgroeien tot een waardevol bezit, waar voor de waardering in brede kring niet zal uitblijven. Slaat de hand aan de ploeg en laat U niet door tegenslagen ontmoedigen. Het doel is de inspanning waard! H. C. HAZEWINKEL.

Nederlandsch Archievenblad | 1952 | | pagina 12