12 door de vergadering gemachtigd een vertegenwoordiger naar het bestuur van de Vereniging aan te wijzen. Nadat de secretaris-penningmeester, de heer Brouwer, de aftredende voorzitter dank heeft gezegd voor de prettige samenwerking en voor de ener gieke en zakelijke wijze waarop mr Hardenberg de verschillende kwesties heeft behandeld, wordt de vergadering tegen 12 uur gesloten. AFDELING VAN GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEF-AMBTENAREN Verslag van de dertigste afdelingsvergadering op 22 September 1951 in het stadhuis te Zwolle. Aanwezig zijn 22 leden ep 1 lid der Vereniging. De voorzitter, mr H. C. Hazewinkel, opent te 11.30 uur de vergadering en deelt mede, dat de secre taris bericht van verhindering heeft gezonden; het plaatsvervangend bestuurs lid, de heer J. W. M. Klomp, neemt het secretariaat waar. Ook de heer C. D. Goudappel, vertegenwoordiger bij de Centrale van Hogere Gemeente ambtenaren, kan de vergadering niet bijwonen. In het jaarverslag vermeldt de voorzitter, dat de afdeling thans 63 leden telt. Op de gehouden enquête naar de salarispositie der gemeentelijke archi varissen en archiefambtenaren is van 27 gemeenten antwoord ontvangen; slechts in een zestal gevallen achtte het bestuur het gewenst te trachten met behulp van de Centrale een verbetering der salariëring te bereiken. Over het resultaat der actie is nog niets bekend. Na de personalia het verheugend bericht, dat B. en W. van Delft aan prof. N. Lansdorp de opdracht hebben verleend tot het ontwerpen van plan nen voor de bouw van een nieuw archiefgebouw. Dit jaar zijn in druk verschenen een inventaris in twee delen van het oud archief van Doesburg van de hand van dr A. van de Ven en een inventa ris van het nieuw-archief van deze stad, bewerkt door drs P. Scherft. Ds A. Mulder, oud-wnd.-archivaris van Dordrecht, heeft bedankt voor het lidmaatschap; als nieuwe leden zijn toegetreden mej. G. W. J. Verveen, werk zaam aan het gemeente-archief te Rotterdam, C. P. Henkens, archiefambte naar te Weert, J. G. J. Koremans, archiefambtenaar te Kampen, G. Rehm, assistent aan het gemeentearchief van Breda en C. A. H. M. van Bokhoven, archief ambtenaar te Helmond. De notulen der vorige vergadering, afgedrukt in het Archievenblad, worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer S. Hart, legt rekening en verantwoording af van zijn beheer, dat door de kascommissie, bestaande uit de heren Don en Hoekstra, in orde wordt bevonden. Er is een klein tekort, dat echter door de reserves kan worden opgevangen. De heer S. Hart, die als vervanger van de heer Goudappel de vergadering der Centrale heeft bijgewoond, brengt verslag uit. De bijdrage zal verhoogd moeten worden tot f5.— per jaar. De commissie-Ubbink houdt zich bezig met de classificatie der gemeente ambtenaren; wat de archief-ambtenaren betreft is de indeling niet gemakke lijk, daar het belang van het archief niet van de grootte der gemeente afhangt. Na een uitvoerige bespreking wordt besloten de commissie-Ubbink in te lich ten aangaande de moeilijkheden, die in onze kring voorzien worden. 13 Het bestuur stelt voor de heer S. Hart af te vaardigen als vertegenwoor diger bij de Centrale van Hogere Gemeente-ambtenaren; als nieuw bestuurs lid stelt het bestuur candidaat de heer J. W. M. Klomp en als plaatsvervan gend bestuurslid de heer C. D. Goudappel. De vergadering verkiest bij accla matie deze drie heren tot de genoemde functies. Bij de rondvraag brengt mr J. J. Beyerman een probleem ter tafel, n.l. dat vele promovendi tegenwoordig de archivarissen aanschrijven om een zeer uit voerig onderzoek te doen ten behoeve van het door hen te schrijven proef schrift. Uit de gedachtenwisseling blijkt, dat men in het algemeen van oordeel is niet al te ver te moeten gaan met vaak zeer tijdrovende onderzoekingen, die door de belanghebbenden zelve gedaan moeten worden. De heer D. P. Oosterbaan deelt mede een onaangename ervaring opgedaan te hebben met een schrijver die het boek, waarvoor hij reproducties uit het archief te Delft had verkregen; slechts na vele verzoeken aan deze instelling ten geschenke heeft gegeven. N.a.v. deze kwestie ontwikkelt zich een uit voerig gesprek, dat de zaak van verschillende kanten belicht. Bij het sluiten der vergadering spreekt de voorzitter woorden van dank tot de scheidende penningmeester. Nieuwe leden. Als lid zijn door het bestuur aangenomen de heren J. A. ten Gate, hist, docts, adjunct-chartermeester aan het rijksarchief in Noord- Brabant, G. Das, archivaris der gemeente Ede, A. P. L. M. Jans, ambtenaar aan het archief der gemeente Roosendaal (N. Br.), en (wederom) dr F. J. C. J. Nuyens, belast met de leiding van de archiefdienst der Staatsmijnen te Heerlen. Bij besluit der ledenvergadering zijn toegelaten de vier hiervóór (p. 4) genoemde bedrijfsarchivisten. Als vertegenwoordiger der Vereniging in het NIDER is door het bestuur aangewezen de heer S. Hart. Voorjaarsvergadering. Deze zal, o.o.v., worden gehouden op Zaterdag 17 Mei 1952 te Arnhem (Schaarsbergen).

Nederlandsch Archievenblad | 1951 | | pagina 10