86 87 BOEKBESPREKING UITGAVEN VAN DE AMERIKAANSE NATIONAL ARCHIVES In de ruim anderhalf jaar, die zijn verstreken sedert het laatste bericht over dit onderwerp in ons blad1), zijn verschillende belangrijke uitgaven door The National Archives aan de redactie toegezonden. De 14e en 15e jaarverslagen, bestrijkend het tijdvak van 1 Juli 1947 tot 30 Juni 1949, zijn verschenen en bieden weer belangrijke lectuur. Het blijkt, dat nu de voornaamste archieven van de oorlogsbureaux zijn overgenomen, het vernietigen en op micro-film overbrengen van gedeelten van archieven weer vooraan in. de aandacht is komen staan. Ook voor het beter toegankelijk maken was nu weer meer tijd beschikbaar. De omvang der archieven groeide van 811.000 tot 894.000 kub. voeten aan. De kaartenverzameling werd van 540.000 tot 478.000 stuks uitgedund, maar doordat in één jaar 263.000, voor het grootste deel weerkaarten, moesten worden overgenomen, groeide de ver zameling toch tot 741.000 stuks uit. De collectie foto's verdubbelde tot twee millioen, terwijl meer dan 35 millioen voeten film worden bewaard benevens 258.000 gramofoonplaten. Duizelingwekkende getallen voor Nederlandse archi varis-ogen. Het spreekt vanzelf dat het ruimtegebrek nijpend is. Het perso neel, vóór de oorlog 500 ambtenaren groot, toen sterk verminderd, steeg weer tot 362 personen. In de tentoonstellingszaal ..an exhibit of State-papers honored the Jubilee of Queen Wilhelmina of the Netherlands and Prinsess Juliana's investiture as the new queen". Van de aanwinsten-lijsten zagen de nos. 36*42 het licht. Zij geven vooral aanvullingen op reeds overgenomen archieven. Soms tamelijk oud, zoals be langrijke onderdelen van het archief van de Senate van 1789 af, soms zeer recent, zoals de Senate-reports en -documents 1945/46. Merkwaardige aanwinst zijn de Records of Former Russian offices in North-America, 1862— 1922, n.l. van Russische consulaten uit de tijd der tsaren. Ook het archief van de Russian Supply Commission, 1914—1922. Zij horen nauwelijks organisch in de Amerikaanse archiefbewaarplaats, maar een andere oplossing was blijk baar onmogelijk. De serie Preliminary Inventories werd met 7 nummers uitgebreid, n.l. nos. 17—23. Zij verschillen veel in omvang de kleinste is 7, de grootste 284 bladzijden en ook in belang. Interessant is de voorlopige inventaris van het archief van de Senate, dat 1184 nos. telt, en de stukken van alle 79 con gressen, 17894946, omvat. Deze zijn ingdeeeld per congres en onderverdeeld volgens de verschillende bevoegdheden: wetgeving, uitvoering, rechtspraak. Verder bij elk onderdeel papieren van de Committees, die tijdens het congres werkten, en secretarispapieren. Een index van 59 bladzijden vergemakkelijkt de raadpleging. Opmerkelijk is ook de Inventory of the records of the United States Counsel for the prosecution of Axis criminality. Het beschreven archief bevat zeer veel micro-foto's en foto's en de inventaris geeft een lijst van 3600 in processen gebrukte exhibits, op de microfilm gereproduceerd, die in het archief berusten. Het is dus wel een eigenaardige verzameling en men zou er over kunnen redetwisten of men hier eigenlijk wel met een archief te doen i) Zie Ned. Archievenblad 1948/49 p. 71 vlg. heeft. Tenslotte toch wel, zou ik menen, en in elk geval zullen de stukken voor de toekomstige geschiedschrijvers van groot nut kunnen zijn. Van de Staff Information circulars zijn no's 14 en 15 verschenen. Het eerste over: The preparation of preliminary inventories, het tweede over: The control of records at the group level. Zoals er op vermeld staat hebben zij de bedoeling technische aanwijzingen te geven en zijn dus vooral voor intern gebruik van belang. Het vraagstuk van de onvermijdelijke beperking in omvang der archieven wordt behandeld in een boek van 40 quarto-bladzijden, getiteld: Disposition of federal records. How to develop an effective Program for the preservation and the disposal of Federal Records. Het is geschreven door Theodore R. Schellenberg. Tenslotte zijn ook het 9e en 10e jaarverslag van de Franklin D. Roosevelt Library gepubliceerd. Men weet, dat deze verzameling onder beheer van de National Archives staat. Het blijkt dat in het eerste der twee verslagjaren de hoeveelheid der bewaarde papieren van Roosevelt is verdubbeld door over brenging van tal van bescheiden uit het Witte Huis, terwijl in het tweede de papieren werden verkregen van Henry Morgenthau, die van 1934 tot 1945 Secretary of the Treasury was. Het bezoek, vooral dat aan de museum afdeling, neemt nog voortdurend toe. W. MOLL. J. Loeff, Het archief der Commanderij van St. Jan te Arnhem, 's Grav., 1950. De Reformatie is over het algemeen voor de lotgevallen der archieven van de verschillende commanderijen der Orde van St. Jan van Jeruzalem niet gunstig geweest. Van sommige is niets en van de meeste zijn slechts luttele fragmenten bewaard gebleven. Dit hangt natuurlijk samen met de gang van zaken ten aanzien van de commanderijen zelf. Waar deze het lot der andere kloosters deelden en hun goederen ad alios pios usus werden bestemd, schijnt men voor hun archieven weinig belangstelling te hebben gehad. Indien de commanderijen als Gereformeerde corporaties in stand waren gehouden en de commandeurs als Gereformeerde functionarissen hun bestaan hadden kunnen voortzetten, gelijk dit met het Duitsche Huis en met de Utrechtse kapittelen het geval is geweest, ongetwijfeld zouden wij ons thans in het bezit van een aantal middeleeuwse archivalia kunnen verheugen, meer dan wij op dit ogenblik bezitten. Te Utrecht is het weliswaar niet tot een volledige opheffing gekomen, maar als zelfstandig lichaam bleef de Balye der Johanniterorde er toch niet bestaan, en om haar archieven en die van de onder haar ressorteren de commanderijen heeft men zich. niet veel bekommerd. Van het archief der Haarlemse commanderij is vrij veel bewaard gebleven, van die te Sneek minder. De commanderij van St. Jan te Arnhem is in een gunstiger positie geweest, doordat wel haar bestaan als geestelijke stichting eindigde, maar het goederen-

Nederlandsch Archievenblad | 1951 | | pagina 18