10 dat dank zij de uitnemende organisatie, de buitengewoon gulle ontvangst en het interessante programma met zeer aantrekkelijke bijlagen, zoals de auto tocht door Normandië, het diner op de Eiffeltoren en diverse ontvangsten, een groot succes is geworden. Men mag van een internationaal congres niet te veel verwachten. Be sluiten en wensen hebben beperkte waarde in onze wereld, waar de meeste zaken nationaal, in eigen staatsverband worden geregeld. Zeer leerzaam is het echter kennis te nemen van de wijze, waarop problemen, die ons allen bezig houden, in andere landen worden opgelost. Van nog meer betekenis is een internationaal congres voor het krijgen van persoonlijk contact met buitenlanders, met wie men aanraking zoekt. Het Parijse congres was ook in dit opzicht bijzonder geslaagd, waar er veel gelegenheid tot contact be stond, waarvan ieder op zijn terrein heeft kunnen profiteren. In afwachting van een volledig verslag, dat ons t.z.t. wel in gedrukte vorm zal bereiken, mag ik hier met een voorlopig overzicht volstaan. Maandag en Dinsdag 21 en 22 Augustus kwam de „Assemblee Constituante" bijeen, waatr mr Hardenberg het Nederlandse archiefwezen en mej. Prins en de heer Mensonides onze vereniging vertegenwoordigden. Mejuffrouw Prins zal zo dadelijk hierover nadere mededelingen doen. Ingevolge het in Amers foort genomen besluit is onze vereniging lid geworden van de nu definitief gestichte internationale organisatie. Het belangrijkste besluit is wel de nu definitief geconstitueerde Conseil international des Archives, een permanent lichaam, dat driejaarlijkse congressen hoopt te organiseren en verder in alle opzichten de internationale archiefbetrekkingen zal bevorderen. Zeer verheugend en vererend voor ons land is, dat door het Comité Exécutif besloten is, dat het volgende congres in 1953 in Den Haag zal worden gehou den en dat jhr Graswinckel als voorzitter van het regelingscomité is gekozen. Hebben wij dit te danken aan het grote aandeel, dat jhr Graswinckel als lid van het Comité exécutif provisoire du Conseil international des Archives en mr Hardenberg als lid van het regelingscomité hebben gehad en aan de goede indruk, die de talrijke Nederlandse delegatie met de Italianen kwamen wij na de Fransen op de tweede plaats heeft gemaakt? Of heeft de goede naam, die het Nederlandse archiefwezen vanouds heeft, daartoe bijgedragen? Hoe dit zij, het besluit legt ons, Nederlandse archivisten en onze vereniging de zware verplichting op alles te doen wat mogelijk is om te zorgen, dat het Haagse congres niet te zeer bij het Parijse zal achter staan. Want het zal zeker moeilijk zijn dit Parijse congres te evenaren, laat staan te overtreffen! Na te hebben vermeld dat een in voorlopige vorm gestencilde Répertoire sélectif de guides des archives" aan de congressisten was aangeboden eindigde de voorzitter: Het is te hopen, dat in de definitieve uitgave, die zeker binnen enkele jaren zal verschijnen, ook de in bewerking zijnde Rijksarchiefgids met de overzichten van de inhoud van de rijksarchiefdepöts kan worden vermeld, misschien sa il De voorzitter behandelde hierna in het kort de op het Congres behandelde onderwerpen. Een uitvoeriger mededeling vindt men hierachter (zie p 14 vgl (N. v. d. RJ 1 1 men met een lijst van provinciale archiefgidsen, waarvoor dr Formsma met Overijsel het voorbeeld gaf. Aan de congressisten kan dan in 1953 een goed overzicht van de Nederlandse archieven worden aatageboden! Is het te optimistisch te verwachten, dat dan ook een geheel vernieuwde Handleiding zal zijn verschenen, die meer dan de vorige] uitgaven een praktisch leerboek zal zijn en die volledig rekening zal. houden met de ontwikkeling van het archiefwezen in de laatste halve eeuw? En zou de verkoop van dat inter nationale standaardwerk tijdig in de wereldtalen overgezet! misschien zoveel contanten in het laadje brengen, dat wij het internationale archivisten- dom even gastvrij kunnen onthalen als men het ons in Parijs deed? Op deze wijze zouden wij niet alleen tegenover het buitenland, maar ook binnen onze grenzen tonen, dat het beheer van de archieven bij ons, als waardige navolgers van onze grote voormannen, in goede handen is. AFDELING VAN RIJKSARCHIEF-AMBTENAREN. Verslag van de tweeëndertigste afdelingsvergadering op 23 September 1950 te Breda. Om 11 uur opent de voorzitter, mr H. Hardenberg, met een woord van welkom, speciaal voor onze buitenlandse gasten, de heren dr E. Sabbe, conser vator, en A. Jameies, archivaris bij het Rijksarchief te Antwerpen, de ver gadering. De voorzitter begint zijn verslag met te verklaren, dat door de inschaling van de wetenschappelijke archiefambtenaren der eerste klasse in het nieuwe Bezoldigingsbesluit promotiekansen zijn geschapen, die aan de vooruitstreven de wensen van de Vereniging geheel tegemoet zijn gekomen. Voor de wetenschappelijke archief ambtenaren der 2e klasse betekende de verschijning van het Besluit een grote teleurstelling; geen enkele verbetering werd aangebracht. Het afdelingsbestuur richtte zich daarom op 25 April jl. met een rekest tot de minister van O.. K. en W. met het verzoek voor de meest verdienstelijke 2e klassers een verdere promotiekans te scheppen door invoeging van de rang van hoofdarchivist le klasse, te plaatsen in schaal 127 of 128. In schaal 127 zijn o.a. ondergebracht de referendarissen bij de depar tementen van algemeen bestuur en bij enkele buitendiensten, de hoofdambte naren voor bijzondere diensten bij de Rijkspolitie en de waterbouwkundigen bij de Rijkswaterstaat, welke laatste twee categorieën niet academisch ge>- vormden zijn. T.a.v. schaal 128, waarin academisch gevormde wetenschappe lijke ambtenaren bij de departementen en de buitendiensten zijn ondergebracht, zijn het bestuur verschillende gevallen bekend, waarbij inschaling heeft plaats gevonden van verdienstelijke niet-academici. Van het bovengenoemde rekest werd aan de Centrale van Hogere Rijks ambtenaren een afschrift toegezonden. Op 1 Juli deelde de secretaris van noemd bestuur onze afdelingssecretaris mede de voorstellen dalaromtrent aan de salariscommissie ad hoe krachtig te zullen steunen; tevens werd verzocht ons voorstel tot invoering van de rang van hoofdarchivist le kl. nader te willen toelichten. Op 9 Juli werd hierop door het afdelingsbestuur het voor-

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 9