50 51 documenti di storia Napolitana, pubblicati dall' academia Postianana. I. I registri aella cancellaria angioma, reconstrutti da R. Filangieri con la colla- borazione degli archivisti Napolitani (Napoli, MCML). Oost-Duitse archieven. „Der Archivar" (II 2 en III 2) brengt enige be langwekkende mededelingen over de toestand der archieven in de Russische zone van Duitsland. Het Staatsarchief te Koningsbergen verloor waarschijnlijk de inhoud van zijn 15 vluchtdepöts; hetgeen in het Staatsarchief gebleven was zou naar Moskou zijn gebracht, doch ging waarschijnlijk reeds op het station door plundering verloren. Hetgeen te Grasleben was geborgen en dat was het uit historisch oogpunt belangrijkste (stukken Duitse Orde, Domeinkamer archief, kaarten en inventarissen) -is echter gespaard en bevindt zich in het algemeen depot te Goslar. Van het stadsarchief te Koningsbergen is niets definitief bekend. Van het Staatsarchief te Danzig werd met uitzondering van een hoofdvluchtdepöt alles gered; ook gingen de inventarissen verloren, die naar Hamburg waren gebracht. Het stadsarchief van Elbing is behouden doch werd in 1947 aan de Polen overgeleverd. Het zwaarst is het Staatsarchief te Breslau getroffen; de elders gedeponeerde 'archieven gingen grotendeels ver loren, de in het hoofddepöt achtergeblevene zijn door Duitse troepen bij de aanleg van een vliegveld in de uiterste strijd vernietigd. Het stadsarchief echter schijnt grotendeels bewaard en bevindt zich thans in het (Poolse) Staatsarchief te Wroclaw. Het diocesaan-archief is eerst door de Polen naar Krakau gebracht, doch schijnt nu grotendeels aan de Kerk teruggegeven. Het Staatsarchief te Stettin verloor vermoedelijk de inhoud van 7 der 15 vlucht depöts; de rest is in het nu Poolse Staatsarchief. Het stadsarchief van Greifs- wald is geheel bewaard en thans in de „Zweigstelle" van het Landsarchief van Schwerin opgesteld. Van het Geheime Staatsarchief in BerlinDahlem (thans: Berliner Hauptarchiv)is een deel verloren; het arbeidsveld is tot West-Berlijn beperkt. Voor het oostelijk deel is het Centraal-archief de; Sovjet-zone ingericht; ook het Brandenburgse Landesarchiv is daarin opge nomen. Het Brandenburgs-Pruisische huisarchief is grotendeels vernietigd of naar Moskou gebracht; een gering deel bevindt zich in het Hauptarchiv te Berlijn. Het Reichsarchiv te Potsdam ging in April 1945 voor een deel, het Heeresarchiv aldaar bijna geheel verloren. 1 Juli 1946 werd door de Russische bezetters als erfgenaam van het v.m. rijksarchief een Centraal-archief voor de Sovjetrussische bezettingszone geopend, dat in April 1950 ook de taiak van het Brandenburgse Landsarchief op zich heeft genomen; het plan is daar ook het bovengenoemde deel van het v.m. Geheime Staatsarchief te Berlin-Dahlem te laten. Het is voorlopig ondergebracht in de bekende orangerie in het park vian Sanssouci! Overigens vervult het zijn taak tot tevredenheid onzer Duitse collega's. De Landesarchieven te Maagdenburg en Schwerin hebben slechts geringe verliezen geleden. Van het Hauptstaatsarchiv (nu: Landeshauptarchiv) te Dresden was de inhoud over niet minder dan 35 vluchtdepöts verdeeld, en daardoor goeddeels behouden; het Wittenberger airchief 1448 1480 echter ging op Königstein verloren. Alles bijeengenomen is meer behouden dan men aanvankelijk dacht. Het archief der Duitse Orde, van belang ook voor de Nederlandse ge- schiedvorsing, bevindt zich intact in het nooddepot te Goslar. Het is de be doeling der Geallieerden dit archief te beschouwen als afkomstig van een niet meer bestaande staat, wiens gebied onder verschillende naties werd ver deeld, waardoor geen natuurlijke erfgenamen voor de archiefbestanddelen aan wezig zijn. Meekings heeft dan ook voorgeslagen dat een toekomstig Duits centraal-archief deze onder zijn beheer zal nemen. Van Duitse zijde wordt opgemerkt, dat het niet gaat om een Duitse staat, doch om een ridderlijke Orde, „also mehr als einfaches Territorium, eine zentrale, gesamtdeutsche geistliche Institution". De Orde bestaat nog, zodat de verbinding met het centrale archief als een gelukkige oplossing mag worden aanvaard. Een Pools beroep op de leenroerigheid aan de Poolse kroon wordt ontkend; slechts was de hoogmeester in. 1466 rijksraad geworden, wat overigens reeds in 1489 een einde nam. Toch zijn de Duitsers er niet gerust op dat de Polen niet verder gaande eisen de registratuur der regering Allenstein is hun reeds overge dragen zullen stellen. De vertrouwde grondbeginselen moeten worden toegepast op de nieuwgeschapen situatie. Het Pertinenz-prinzip, dat zich naar geografische verhoudingen richt, heeft hier zijn bruikbaarheid verloren, daar de bevolking, die deze archieven draagt, naar West-Duitsland is overgebracht Zo blijft slechts het Provenienz-prinzip over, „der Achtung vor dem ge- schlossenen Archivkörper als einer organischen Einheit". Aan te nemen, dat de plaats van het ontstaan daarbij doorslaggevend is, is een dwaling. Dit standpunt wordt ook aanvaard door de vereniging van Duitse archiva rissen die de volgende conclusie heeft genomen t.a.v. de regeling der archief overdrachten bij het vredesverdrag; Beim Friedensvertrag sind die bei der deutschen Bevölkerung und die bei der deutschen Verwaltung erwachsenen Archivalien in Deutschland zu belassen bezw. an Deutschland zurückzugeben Bei der Regelung dieser Fragen sind die vom Internationalen Archiv-Rat auf- gestellten Grundsatze zu beachten, im besonderen Archivare hinzuzuziehen. PERSONALIA Het Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde 19471949 bevat de volgende nekrologieën van archivisten: dr A. L. H eer ma van Voss. door J. J. Kalma, J. Smit, door J. Steur, dr J. C. Westermann 1942 1945 directeur van het Economisch-Historisch Archief), door prof. jhr dr P. J van Winter. Aan den heer M. P. van Buytenen, rijksarchivaris in Friesland, is studie verlof voor vier maanden verleend voor een onderzoek in Italiaanse archieven en bibliotheken naar stukken, die betrekking hebben op Friesland. Onze oud-ambtgenoot prof. dr B. H. Slicher van Bath heeft 16 Oct. 1.1. het ambt van tijdelijk buitengewoon hoogleraar in de agrarisch-economische en -sociale geschiedenis aan de Landbouwhogeschool te Wageningen aan vaard met het uitspreken van een rede, getiteld: Mutabiliteit en continuïteit. Overleden is mr dr H. S. Veldman, die van 1896 tot 1901 archivaris der gemeente Delft is geweest.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 29