48 49 Art. 338. De personeelsuitgaven zijn verhoogd ten gevolge van de 5 sa larisverhoging en periodieke verhogingen. De vaste formatie ondergaat geen uitbreiding; onder het aantal arbeidscontractanten zijn op de nominatieve staat in verband met de nieuwe comptabele voorschriften een aanta|l personen ge plaatst, die reeds eerder in dienst waren, doch toen niet als zodanig werden medegerekend; een verhoging van uitgaven wordt hierdoor niet veroorzaakt Art. 339. Voor brandstoffen enz. is meer uitgetrokken in verband met de prijsstijging, voor schoonhouden gebouwen en huishoudelijk hulppersoneel ten gevolge van de loonsverhoging en prijsstijging. Art. 340. De post „fotobehoeften" ondergaat een aanzienlijke verhoging, opdat aan de aanvrage om reproductie van archiefstukken, voornamelijk uit het buitenland, tegemoet kan worden gekomen. De inkomsten, welke voor een groot deel in harde valuta worden betaald, overtreffen in belangrijke mate deze uitgaven. Art. 346 (Rijkscom. Vad. Gesch.). De post „drukwerk voor voorlichting en mededelingen" is verhoogd met het oog op de omvang van de in 1951 te ver wachten publicaties en de gestegen kosten van zodanige publicaties. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer is hierop niet gereageerd. RIJKSARCHIEVEN Algemeen RijksarchiefTot adjunct-archivist bij de 2e afd. is met ingang van 1 Jan. 1951 benoemd de heer A. E. M. Ribberink. Rijksarchief in Gelderland. Mej. dr A. J. Maris, chartermeester le klasse aan het Rijksarchief in Utrecht, is in deze rang overgeplaatst naar dit archief. Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis. Tot voorzitter is in plaats van prof. dr P. Geyl benoemd prof. jhr dr P. J. van Winter. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Gelderland. Tot chartermeester bij de inspectie der gemeente- en. water schapsarchieven, in de rang van commies, is met ingang van 1 Aug. 1950 be noemd mr P. J. W. Beitjes. In verband met deze benoeming is de heer D. J. G. Buurman, commies ter provinciale griffie, m.i.v. 1 September onder dankbetuiging ontheven van de waarneming van het ambt van wetenschappelijk archiefambtenaar bij de Gel derse archiefinspectie, waarmee hij sedert 1 Jan. 1947 tijdelijk is belast geweest. Pijnakker. De ordening en beschrijving van het archief is opgedragen aan de heren M. D. Lammerts en J. L. van der Gouw. Zundert. De ordening en beschrijving van het archief is opgedragen aan den heer F. A. Brekelmans. Zutfen. De achtste October van dit jaar was voor het stedelijk archief een heuglijke dag. Op die datum werd nl. het honderdjarig bestaan herdacht van archief en biblotheek als gemeentelijke dienst; immers 8 October 1850 werd mr R. W. Tadama tot eerste archivaris en bibliothecaris benoemd. Een kleine groep belangstellenden uit de archiefwereld kwam Zaterdag 7 October 's morgens met leden van het gemeentebestuur bijeen om de nage dachtenis van deze zeer bijzondere burger te eren. Bij de verweerde zerk, die Tadama's graf dekt, sprak de burgemeester, alvorens uit naam van de Ge meente een krans op deze plaats te leggen, een woord van hulde aan de man, begaafd met lust voor studie en bij uitstek met zin voor de geschiedenis die hem, naar zijn eigen woord, zeer in het bijzonder „toelachte", aan wie de stad zoveel is verschuldigd. Na de kranslegging begaf het gezelschap zich naar de raadzaal, waar ter ere van het eeuwfeest een tentoonstelling was ingericht van merkwaardige stukken uit oud- en nieuw-archief, fraaie boeken uit de stedelijke bibliotheek en bijzondere voorwerpen uit de collectie van het stedelijk museum, alle zo gekozen, dat zij tezamen een illustratie vormden van de functies en werkzaamheden van het stedelijk bestuur. De gemeente-archivaris heeft, voordat zij de tentoonstelling opende, de fi guur van de eerste „archivist" van Zutphen nog enigszins uitvoeriger getekend dan de burgemeester had gedaan. Bepaaldelijk belichtte zij Tadama's betekenis voor het archiefwezen in het algemeen, en voor de Zutphense gemeenschap in het bijzonder. Het spreekt vanzelf, dat een gedeelte van de expositie gewijd was aan deze naar geest en karakter zo uitstekende persoonlijkheid, die met zijn ideeën over het archiefwezen zijn tijd verre vooruit wa's. Voorts werd nog het woord gevoerd door de rijksarchivaris in Gelderland, mr A. P. van Schilfgaarde, en de vertegenwoordiger van de Algemene Rijks archivaris, mr B. van 't Hoff, die beiden hun waardering uitspraken voor de aandacht, die het gemeentebestuur voor zijn oud-archief heeft. In zijn slot woord verzekerde de burgemeester hun, dat wellicht al het volgend jaar het nieuwe, brandvrije archiefgebouw gereed zou zijn, zodat het archief dan een veilige en ruime huisvesting zal hebben verkregen. M. D. Polderdistrict Rijk van Nijmegen en Maas en Waal. De heer J. S. A. Delahaye heeft ten vervolge van zijn in 1948 opgenomen taak van inventari satie van de archieven der dit polderdistrict vormende polders in 1949 die van het v.m. district Maas en Waal bewerkt, lopende over de jaren 1568 1944, van het v.m. Waterschap „De Gecombineerde Waterlossing". 163IW 1944, en van de 10 dorpspolders in het v.m. district Rijk van Nijmegen. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Frans-Italiaanse archief ruil. Archiefstukken betreffende de in 1861 door het huis van Savoye afgestane streken - Bresse, pavs de Gex, Bourgondië zijn uit het staatsarchief in Turijn door Italië' aan Frankrijk overgedragen. Omgekeerd staat Frankrijk stukken af betreffende het graafschap Asti en het markiezaat Saluzzo, die Napoleon gedurende de campagne in Italië had ingepalmd. Napolitaanse archieven. Zoals men weet waren de Angevijnse archieven bij de aftocht der Duitse troepen in 1943 vernietigd (Ned. Archievenblad 1948/49 p. 54). De staatsarchivaris R. conté Filangieri heeft van de inhoud een reconstructie opgemaakt, die in druk verscheen onder deze titel: Testi e

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 28