94 Internationale tentoonstelling van zegels en wapens. De directeur der Ar chives de France, Charles Braibant, heeft het plan opgevat ter gelegenheid van het Internationaal archivistencongres en tevens ter herdenking van het eeuwfeest van het atelier der zegelafgietsels aan de Archives Nationales, in 1849 gesticht door den markies de Laborde, een internationale tentoonstelling van zegels en wapens te organiseren. In' Arts (24 Febr. 1950) deelt Georges Boudaille hierover belangwekkende bijzonderheden mede en wijst op het belang van zegels en wapens als hulpmiddel voor de geschiedenis der kunst. Vergelijking van vergrote zegelafgietsels en van de beelden der kathedralen veroorlooft de chronologie der middeleeuwse sculptuur te herzien. RIJKSARCHIEVEN Algemeen Rijksarchief. Mr A. R. M. Mommers is met ingang van 1 Febr. 1950 benoemd tot rijksarchivaris, hoofd der 2e afdeling. Rijksarchief in Friesland. De heer A. Coree, klerk bij dit archief, is met ingang van 1 Jan 1948 benoemd tot adjunct-archivist. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Friesland. Tot hoofdcommies bij de inspectie der gemeente- en waterschaps archieven is benoemd mr H. T. Obreen. Amsterdam. Het archief-verslag over 1948 meldt, dat 33 privileges en eigen domsbewijzen van het Karthuizerklooster, 13S7 1555, zijn verworven. Zij werden afgestaan door het Stadsarchief van Antwerpen, nadat door aankoop van een twintigtal Belgische kloostercharters een begeerd ruilobject was ver kregen. Delft.. Tot archivaris is in de sinds 1929 durende vacature-Bouricius met ingang van 1 April a..s. benoemd de heer D. P. Oosterbaan, hist, docts., met wien was aanbevolen de heer C. Th. Lohmann, hist, docts. s-Gravenhaqe. De heer W. N. Arntzenius, hoofdcommies, heeft op 31 Dec. 1949. na een ambtelijke loopbaan van meer dan 47 jaar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het archief verlaten. Aan de heer L. ten Cate Hoedemaker, commies, is op zijn verzoek met ingang van 20 April eervol ontslag verleend. Rotterdam. Tot klerk aan het archief is met ingang van 1 Jan. 1950 be noemd mej. G. W. J. Verveen. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Staatsarchief te Gent. Tot archivaris-paleograaf is benoemd dr M. Gijsseling. Staatsarchief te Hasselt. De heer M. Bussels, archivaris-paleograaf, is be noemd tot adjunct-conservator van dit depot. Het archiefwezen van Canada. G. Simpson vertelt hierover in de October- aflevering 1948 van The American Archivist. Daaraan ontlenen wij het volgende: De oudste kolonie is Nova Scotia, en heeft ook de oudste archieforgani- 95 satie. In 1857 werd Th, B. Akins aangesteld om de documenten te verzamelen en te classificeren; in 1869 werd het eerste deel Nova Scotia Archives uitge geven, in 1900 en 1918 door twee andere gevolgd. In 1929 kwam een archief wet tot stand, in 1931 werd een uitstekend gebouw geopend en een archivaris benoemd. Naast publieke, worden ook private documenten bewaard; „there is even an historical museum within the Archives Building to wich the Archivist extends a kindly tolerance". Minder gunstig is de toestand in New Brunswick; een groot deel van het archiefmateriaal wordt bewaard in het museum, het oudste (1842) van Ca nada. In de provincie Quebec heerst een levend besef voor de historische traditie, voor rechten die moeten worden gevindiceerd. De talrijke archief stukken worden dan ook met zorg bewaard. In Ontario werd in 1903 een Bureau of archives gesticht, in 1921 veranderd in Departement of archives, in 1915 werd een nieuw gebouw, waarin ook bibliotheek, geopend. In de jongere buitenprovincies is de ontwikkeling nog in vollen gang. Voor het Dominion zelf werd in 1872 een archieforganisatie gesticht, ge steld onder den minister van Landbouw. Twee opeenvolgende archivarissen, Douglas Brymner en Arthur S. Doughty, voerden ieder 30 jaar lang de leiding; samen bepaalden zij het karakter van het Canadese archiefwezen. In 1906 werd een archi-efgebouw gesticht. Het bevat ook een grote verzameling ma nuscripten, copieën van stukken, in Engeland en Frankrijk bewaard, en 22000 kaarten. In 1935 werd de dienst geconcentreerd; vooral de vernietiging werd geregeld. In 1945 werd een permanent Comittee on Public Records ingesteld, samengesteld uit 9 vertegenwoordigers van de verschillende departementen en 2 geschiedkundigen, aangewezen door de Canadian Historical Association; zij gaat over de microfilming, verslagen der oorlogsgebeurtenissen, de ver houding van administratie en archieven en het vernietigingsvraagstuk. ANDERE ARCHIEVEN Archief De Cannenburgh. Bij de N.V. Boekhandel en Antiquariaat B. M. Israël te Arnhem werd 17 Maart 1.1. dit „archief", bestaande uit ruim 200 rente- en overdrachtsbrieven, benevens enige registers, verkocht. Voor het Rijksarchief in Gelderland werden 82 nos. verworven, enkele stukken werden namens Prinses Wilhelmina gekocht en komen in het Kon. Huisarchief. Archieven Militair Gerechtshof Neurenberg. Verpakt in 39 kisten zijn de processtukken tegen de Duitse oorlogsmisdadigers onder militair geleide van Schiphol naar Den Haag overgebracht, waar zij aan de griffie van het Inter nationaal Gerechtshof in het Vredespaleis werden overgedragen. Het is nog niet bekend of deze archieven zullen worden opengesteld voor het publiek; daarover moet een beslissing worden genomen door de regeringen van En geland, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten. Archief van wijlen president Roosevelt. Meer dan 5 millioen brieven en persoonlijke stukken, welke door wijlen president F. D. Roosevelt werden bewaard, staan voortaan ter beschikking van geschiedkundigen en deskundi-

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 22