78 79 KRONIEK. samengevoegd. De archieven gingen dus automatisch eveneens over. Kort ge leden wenste ik te X. toegevoegde bescheiden der voormalige gemeente Y. te raadplegen. Tijdens deze raadpleging bleek mij dat keurig ingepakte bundels papieren ernstig aangetast waren door insecten. Indertijd, misschien 10 of 25 jaar geleden, had Y. alles keurig netjes ingepakt en bij de samenvoeging gingen de bescheiden ongecontroleerd op insecten, schimmels etc. „besmet" en wel de bewaarplaats te X. in. Ik laat nu in het midden of deze al of niet insecten- vrij was, doch vraag op deze plaats: Is dat te verantwoorden? Waarom niet eerst cyanering toegepast? Om de kosten? Die behoeven niet hoog te zijn. Aan beveling verdient het echter cyanering door een overheidsbedrijf te laten ver richten. De overheidsbedrijven zijn hierop gespecialiseerd, hebben deskundige leiding en deskundig personeel. In de grote plaatsen doet men het beste zich daaromtrent te laten voorlichten door de leiding van de plaatselijke ontsmet- tmgsdienst. De overheidsdiensten zijn niet ingesteld met het doel winst te behalen, geven veelal de gevraagde adviezen gratis en werken met grote nauw keurigheid. Zij zullen ongetwijfeld, indien daartoe het verzoek gedaan wordt, een bewijs willen afgeven waarin omschreven wordt welke behandeling de bewaarplaats of de stukken hebben ondergaan Vooruitlopende op de wijzigingen, die de Archiefwet en de bijbehorende uitvoeringsbesluiten vermoedelijk binnen niet al te lange tijd zullen onder gaan, zal het aanbeveling verdienen reeds nu te besluiten geen archieven of gedeelten van archieven op te nemen welke niet gedekt zijn door een certificaat dat hen onbesmet" resp. gecyaneerd verklaart. Kan een zodanig certificaat met bij deponering worden overgelegd, dan zou de archiefbeheerder eventueel zelf tot cyanering kunnen overgaan opdat zijn depot voor „besmettinq" gevrij waard zal blijven2). j R BRAKKE 2) Tot toelichting diene: Insecticiden zijn insectendodende stoffen. Desinsectie een woord dat blijkbaar door Karaffa Korbutt het eerst gebezigd is en vernietiging van insecten aanduidt door middel van soeciale middelen ®nermg 18 Sasslng door middel van het uiterst giftige HCN. Wordt vnl 'toege past ter verdelging van ongedierte op schepen, in pakhuizen e.d. Wie hieromtrent meer wil weten leze: Ontratting en desinsectie. door dr ir M. F. de Bruyne. DE VERSLAGEN OVER 1948. De Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1948 bevatten weer een aantal mededelingen van algemeen belang over en voor het archiefwezen, waarvan wij ouder gewoonte hier gaarne verslag geven. Uit de mededeling over het verhandelde in de bijeenkomsten der rijks archivarissen lichten wij vooreerst, dat daar „voorstellen tot eventuele wij ziging van de Archiefwet 1918 en de daarmede samenhangende uitvoerings besluiten" werden behandeld. Aan de hand daarvan deed de Algemeen Rijks archivaris den minister voorstellen toekomen „welke beogen de bepalingen der Archiefwet en der Koninklijke besluiten meer in overeenstemming te brengen met de eisen, welke na een practijk van thans dertig jaren gesteld kunnen worden". T.a.v. de ordening en eventuele vernietiging van het archief van het Militair Gezag is een regeling getroffen, waarbij aan den Algemeen Rijksarchivaris de supervisie is opgedragen. Aan prof. Meyers, belast met de herziening van het B.W., werd verzocht „te willen overwegen art. 22 zodanig te wijzigen of aan te vullen, dat daarin wordt opgenomen de bepaling, dat de dubbelen der registers van de Burger lijke Stand met de bijlagen jaarlijks moeten worden overgebracht naar de Rijks archiefdepöts". Dit zal het ruimtegebrek nijpender maken, maar anderzijds laat de toestand dier registers bij verschillende rechtbanken zoveel te wensen over, dat alle maatregelen, welke het onbruikbaar worden dezer registers kunnen tegengaan, overwogen dienen te worden. Voorgesteld werd overbrenging van de archieven der opgeheven Tiend commissies naar de rijksarchiefdepöts. In verband met de a.s. vervanging van het verouderde K.B. van 4 September 1823, regelende de post- en archief zaken, werd voorgesteld een bepaling op te nemen, waarbij aan de rijksarchief dienst het toezicht op de materiële verzorging van de archieven der rijksdien sten, welke vaak te wensen overlaat, wordt opgedragen. Het mocht den Algemeen Rijksarchivaris gelukken de Britse bezettings autoriteiten in Duitsland te bewegen toestemming tot afgifte te verlenen van een aantal archiefstukken, die deel uitmaakten van de verzamelingen van de Hoge Raad van Adel en die door de Duitsers naar Düsseldorf waren gevoerd op grond van de overweging, dat zij vroeger hadden behoord tot archieven in het Rijnland. Na terugkeer adviseerde de Algemeen Rijksarchivaris den Raad enige archivalia, welke volgens het herkomstbeginsel beter in enkele rijksarchiefdepöts op hun plaats zouden zijn, af te staan. Hierdoor werden enkele rijksarchieven met waardevolle archiefstukken verrijkt. Zo verwierf het Rijksarchief in Gelderland een aantal stukken uit het hertogelijk archief, daaruit vermoedelijk in den tijd van Van Spaen gelicht, vrnl. cartularia uit den tijd van hertog Karei, resolutieboek van Stadhouder en Raden 1486—1490, en een groot aantal brieven. Dat in Overijsel verkreeg o.a. het zgn. chronicon Albergense 15001525, een cartularium van dat klooster 1333-—1396 en een van het klooster Sibculo, 1412—1584, met nog ongepubliceerde oorkonden.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 14