10 meer uitmaakt van ons corps en hopen, dat hij in zijn nieuwe functie de be langstelling voor onze archieven niet zal verliezen. Aan het Rijksarchief in Limburg werd mejuffrouw Nuyens als commies chartermeester in vaste dienst aangesteld, evenals dr Camps aan dat in Zee land, aan de derde afdeling van het Algemeen Rijksarchief de heer J. Fox tot commies-chartermeester benoemd en de heer F, H. C. Weytens als archi vist, de laatste ter vervanging van de heer C. Postma, die naar de tweede afdeling werd overgeplaatst. Als gemeente-archivaris van Deventer en biblio thecaris van de Athenaeum-Bibliotheek aldaar werd de heer A. C. F. Koch, als gemeente-archivaris van Venlo de heer W, Hendriks, als die van Vlissin- gen de heer W, D. de Bruine aangesteld, als tijdelijk gemeente-archivaris van Hoorn de heer T. R. Mulder en als tijdelijk adjunct-commies in het gemeente archief te Rotterdam ds H. Hoekstra, Als assistent 2de klasse aan het Gemeente-archief te Delft werd de heer P. J. G. Verburgt benoemd. Een zeldzaam jubileum vierde de heer M. D. Lammerts, die als pensioen gerechtigd ambtenaar de tweede afdeling van het Algemeen Rijksarchief ver liet, maar terzelfder plaatse in andere functie wederkeerde. Hij was n.l. on afgebroken gedurende vijftig jaren in s Rijks dienst. Een welverdiende ko ninklijke onderscheiding werd zijn deel. Hij werd n.l. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een gelijke eer viel te beurt aan de heer J. M. van de Venne, hoofdcommies aan het Rijksarchief in Limburg, terwijl de gemeente-archivaris van Amsterdam, mr A. Ie Cosquino de Bussy tot offi cier in die orde werd benoemd. Aan deze allen onze hartelijke gelukwensen! Tot slot onze verenigingszaken. Heugelijk is het feit, dat bij K. B. van 12 April 1949 no. 27 de gewijzigde statuten zijn goedgekeurd en verlenging tot 16 Juni 1978 is verkregen. Met nadruk verzoek ik onze jongere leden in het begin van 1978 er aan te denken tijdig maatregelen te nemen voor ver lenging tot het jaar 2008. Zeker even heugelijk is het, dat sinds September 1948 niet minder dan 21 nieuwe leden toetraden; met de tijdelijke archivaris van Hoorn en de 4 be- drijfsarchivisten, die in deze vergadering zijn toegelaten, brengen zij ons leden tal tot over de 150. Dank zij dr Unger, onze bekwame en voortvarende redacteur, en, moet ik er bij zeggen, dank zij de verschuiving van de datum van onze bijeen komst van vandaag, is het aloude ideaal, dat de jaargang van het Archieven blad vóór de jaarvergadering voltooid was, weer bereikt. Wij mogen er met voldoening op wijzen, dat de vier jaargangen van ons Archievenblad, die sinds de oorlog het licht zagen, wat omvang en inhoud betreft, zeker de ver gelijking kunnen doorstaan met wat in het buitenland verscheen. Ondertussen herleven ook elders de archieftijdschriften en verschijnen zelfs nieuwe perio dieken. Zo ontvingen wij onlangs een Pools archieftijdschrift gelukkig met een Frans résumé van de inhoud aan het slot! en verscheen in Engeland een nieuw tijdschrift, „Archives'" geheten. Het is welhaast traditie geworden, dat naast de jaarvergadering een voor jaarsvergadering wordt gehouden. Onze jaarvergadering hielden wij in Rotter dam, waar wij met onze Belgische gasten het nieuwe archiefgebouw mochten 11 bewonderen. Onze voorjaarsvergadering in Den Haag bracht ons twee inte ressante voordrachten, nl. van de heer Noordenbos over: De ordening van de Gemeente-archieven volgens het stelsel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en van dr Panhuysen over: Het respect en de zorg van de archivaris en van de overheid, óók voor nieuwe archieven. De heer Noor denbos stelde in het licht hoe, dank zij het vrijwel algemeen aanvaarde re gistratuurstelsel de moderne gemeente-archieven t.z.t., ontdaan van onnodige ballast, aan de gemeente-archivarissen kunnen worden overgedragen. In dit verband zien wij met grote belangstelling het rapport van de com missie Mey tegemoet, welke commissie o.a. tot taak had te adviseren over de wenselijkheid en mogelijkheid van een centraal registratuurplan op de basis der decimale indeling voor de departementen, de Hoge Colleges van Staat en de Rijksdiensten. Het rapport, dat blijkbaar nu zelf „om advies" rondreist, is nog steeds niet gepubliceerd. Wij hopen, dat ook hier een weg zal worden gevonden om de archieven zo te ordenen, dat zij na vernietiging van de overtollige bestanddelen zonder veel moeite raadpleegbaar zijn te maken. De voordracht van dr Panhuysen, die zoals U zich herinnert, bij alle aanwezigen zeer insloeg, was aanleiding om een commissie onder leiding van de inleider te benoemen, die de niet lichte taak op zich nam, voorstellen te doen over wijziging en aanvulling van de archiefwetgeving. Hiermede neemt onze Vereniging een oude traditie weer op. Immers wij weten allen, dat de Archiefwet van 1918 niet in de departementen, maar wel in onze ver eniging is uitgebroed en dat, wat door onze Vereniging was voorbereid, in de jaren toen prof. Fruin Algemeen Rijksarchivaris was wet is geworden. Zij kan geen mooier taak op zich nemen dan nu wederom vorm te geven aan wat door ons archivarissen gewenst wordt in het belang van het Nederlandse archiefwezen. Ongetwijfeld zullen de autoriteiten onze pogingen op prijs stel len en naar vermogen medewerken om onder een vernieuwde archiefwetgeving een nieuwe bloeiperiode van het Nederlandse archiefwezen in te luiden. AFDELING VAN RIJKSARCHIEF-AMBTENAREN Verslag van de eenendertigste afdelingsvergadering op 29 October 1949 te Amsterdam. Onder aanwezigheid van 19 van de 32 leden opent de voorzitter, mr H. Hardenberg, te ca. 11.15' de vergadering en brengt verslag uit over het afge lopen verenigingsjaar. Op verzoek van de vergadering zal dit verslag ter plaatsing in het Ned. Archievenblad aangeboden worden. Naar aanleiding van het jaarverslag worden geen vragen gesteld, zodat vervolgens wordt overgegaan tot het ongewijzigd vaststellen van de reeds in het Archievenblad gepubliceerde korte notulen (verslag) van de vorige vergadering. De uitge brachte rekening en verantwoording van de secretaris-penningmeester wordt onveranderd goedgekeurd. Een voorstel van de Centrale voor Hogere Rijks ambtenaren tot het voor éénmaal heffen van een extra-omslag van f 0.50 per lid ten behoeve van een budget-onderzoek onder de hogere rijksambtenaren verwerft gezien het belang van het beschikken over concrete cijfers in de strijd tegen de verarming van de hogere rijksambtenaar de goedkeuring der

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 9