8 of andere wijze naar dat land zijn afgedwaald, voor Nederland terug te krijgen, kunnen twee zeer opmerkelijke aanwinsten voor onze Rijksarchieven worden gememoreerd: de Gelderse charters uit Miinchen, door welke aan winst het Rijksarchief in Gelderland met één slag tot een middeleeuws depot van betekenis werd, en de Annales Rodenses, die tot de alleroudste geschied bronnen van ons land behoren. Het internationaal verkeer herstelt zich langzamerhand, ook op archief- gebied. Als voorbeeld noem ik de uitlening van stukken uit onze archieven voor een in Parijs gehouden tentoonstelling ter herdenking van de vrede van Munster en voor een in Mechelen gehouden tentoonstelling ter herdenking van de vestiging van de Grote Raad in die stad in 1474. Het internationaal archiefcongres zal blijkens onlangs ontvangen circu laires gehouden worden in Parijs van 23 tot 26 Augustus 1950, in aanslui ting met het internationale historische congres, dat op 28 Augustus zal be ginnen. Wij hopen, dat veel van onze leden die congressen zullen bezoeken. De inventarisatie-arbeid, die in de oorlogsjaren stagnatie ondervond, is weder met kracht hervat. Niet minder dan vijf inventarisdelen verschenen tegelijk van het belangrijke archief van de Nassauschen Domeinraad, het ge lukkig resultaat van jaren arbeid van mejuffrouw Drossaers. Wij hopen, dat de andere delen ook spoedig het licht mogen zien. Verder staan er nog enkele belangrijke inventarissen op stapel, die waarschijnlijk in 1950 gedrukt zullen worden en vele archieven beter toegankelijk zullen maken. Bijzonder verheugend is het, dat de verschijning van de langverbeide rijks archief gids in 1950 verwacht mag worden. Reeds in 1911. na het Brusselse Congres, werd het plan voor een Nederlandse Archiefgids door onze ver eniging aanhangig gemaakt. Sindsdien is met vele en lange onderbrekingen, o.a. tengevolge van beide wereldoorlogen, aan de archiefgidsen gewerkt. Een gemeente-ar chief gids en een archiefgids voor de provincie Overijsel zijn enige jaren geleden door onze Vereniging in hiet licht gezonden. De rijksarchiefgids, die door het Rijk wordt uitgegeven, zal een veel omvangrijker boekdeel wor den, dat ongetwijfeld niet alleen door ons archivisten, maar door alle be zoekers van onze archieven veel gebruikt zal worden. Misschien zal het deze gids en niet de vernieuwde Handleiding zijn. die als feestgeschenk op het Parijse congres de naam van het Nederlandse archiefwezen zal hoog houden. Over de nieuwe uitgave van de Handleiding verschenen enige belangwek kende beschouwingen in het Archievenblad. Het is te hopen dat de leden, die het ontwerpen van een nieuwe redactie voorbereiden, gelegenheid hebben deze taak spoedig tot een goed einde te brengen. Onlangs las ik een enigszins sensationeel en weinig zakelijk bericht in Else- viers Weekblad van 13 Aug. over speurtochten, door de heer Ett in op dracht van het Historisch Genootschap ondernomen op zoek naar familie archieven (die als groot wild" werden aangeduid!). Ondertussen juichen wij het toe, dat aldus onbekende familie-archieven aan het licht worden ge bracht en wellicht een plaats zullen vinden in onze openbare archiefbewaar plaatsen, waar zij beter dan waar ook voor historisch onderzoek bereikbaar zijn. Zou het niet mogelijk zijn gemeentegewijs een „nationaal register" van 9 archieven aan te leggen, zoals in Engeland geschiedt? Daarin zouden dan ook een plaats kunnen vinden de in de laatste stelling van de commissie-Panhuysen genoemde archieven van moderne groot-industrieën, handelsondernemingen, stichtingen, verenigingen enz, voorzover die archieven niet in rijks- of ge meentearchieven zijn ondergebracht. In ons land zou dit dan een aanvulling zijn op de bestaande gemeente-archiefgids, waarin alleen de door archivaris sen beheerde archieven zijn opgenomen, de rijksarchiefgids, die in wording is en de provinciale archiefgidsen, waarmede, naar wij hopen, de provinciale inspecteurs ons eens zullen verblijden. Waarna ik dan als laatste desiderata nog noem een kerkelijke archiefgids en een overzicht van de verzamelingen van het Koninklijk Huisarchief. Een voor alle rijksarchivisten belangrijke gebeurtenis is het tot stand komen van het nieuwe bezoldigingsbesluit. Voor velen helaas niet voor allen! bracht dit een welkome salarisverhoging. Voor verdere details verwijs ik naar de toelichting van ons medelid Van der Gouw in het Archievenblad, die in enkele bladzijden samenvatte, wat in dit omvangrijk staatsstuk voor ons archivisten van belang is. Vermelding verdient, dat het woord „archivist" in onze wetgeving zijn intrede deed'. Er zijn zelfs vier soorten archivisten gecre- eerd, waarbij dan nog vier soorten chartermeesters komen benevens de rijksarchivarissen en de algemene rijksarchivaris. Het is maar goed, dat al deze onderscheidingen niet in verschillende uniformen en aanspreektitels tot uiting komen! Daarnaast hebben wij nog de verschillende soorten gemeente en waterschaps-archivisten. Het nieuwste specimen van deze mensensoort zijn de bedrijfsarchivisten"; 28 Juli j.l. is n.l. aan een viertal candidaten van de Staatsmijnen een examen afgenomen door een commissie, bestaande uit de Algemeen Rijksarchivaris, jhr Graswinckel en de heren dr Panhuysen als vertegenwoordiger van onze vereniging, mr C. P. van der Weyden, perso- neel-chef van de Staatsmijnen in Limburg en C. Bloemen, archivaris van de Staatsmijnen. Geëxamineerd werd in vier vakken, n.l. 1. archivistiek en Ne derlands archiefrecht, 2. kennis van de registratuur, 3. historische methodiek en 4. paleografie. De algemene indruk van de examinatoren was, dat dit expe riment zeer geslaagd was en dat de candidaten, die het examen doorstonden, aanspraak hadden op de titel: archivist en het lidmaatschap onzer vereniging. Het is te hopen, dat andere grote bedrijven, als Philips, Stork, de Hembrug e.a. dit voorbeeld volgen. Wellicht ontstaat dan in onze vereniging een derde sectie, die der bedrijfsarchivisten. Over de diverse benoemingen en andere personalia heeft het Archievenblad ons geregeld ingelicht. Ik kan mij nu dus tot een korte samenvatting bepalen. Een drietal nieuwe rijksarchivarissen werd benoemd: in Noord-Brabant me juffrouw E. H. Korvezee, de eerste vrouwelijke rijksarchivaris in Nederland, in Overijsel mr G. J. ter Kuile jr., in Friesland de heer M. P. van Buytenen, die korte tijd later tevens tot inspecteur van de gemeente- en waterschaps archieven in die provincie werd benoemd. De rijksarchivaris van de 2de afdeling van het Algemeen Rijksarchief, mr S. J. Fockema Andreae, werd benoemd tot secretaris van het Hoogheemraad schap Rijnland, Wij betreuren het, dat deze bekwame vakgenoot geen deel

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 8