50 Delft. Tot assistent 2e klasse is benoemd de heer P. J. G. Verburgt. Doesburg. Het Gemeentebestuur heeft een krediet geopend voor het druk ken van de inventaris van het archief. Hiermede zal spoedig een begin worden gemaakt. Vlissingen. Tot archivaris is benoemd de heer W. D. de Bruine, jur. cand. KERKELIJKE ARCHIEVEN Tot lid van de commissie voor de archieven der Ned. Hervormde Kerk is benoemd mr S. J. Fockema Andreae, oud-rijksarchivaris. BUITENLANDSE ARCHIEVEN Haus-, Hof- und Staatsarchiv Wieti. In het begin van October 1949 her dacht deze instelling haar 200 jarig bestaan: bij decretum instructiorem van keizerin Maria Theresia van September 1749 werd zij in het leven geroepen. D.w.z. als instelling; de inhoud is uiteraard veel ouder en begint met stukken van vóór het jaar 1000. Oorzaak van de stichting was de wens van de Habs- burgers, steeds voor het maken van historisch-staatsrechtelijke deducties ge wapend te zijn, een juist begrip van de allereerste functie van een archief. Reeds spoedig werden de belangrijkste stukken uit de archieven te Graz, Innsbruck en Praag er naar overgebracht; vervolgens het Lotharingse huis archief, de archieven van het Erzstift Salzburg en van het oude Rooms-duitse Rijk. Over de jongste geschiedenis zie men het Ned. Archievenblad 1948/49 p. 40. Het jubileum is herdacht in een bijeenkomst, waarin de directeur-generaal prof. Santifaller, de Bondspresident e.a. het woord voerden. Ook waren twee tentoonstellingen ingericht, een in het kunsthistorisch museum waar o.a. een geïllumineerd handschrift der Gouden Bul te zien was en een in het archief zelf, waar de belangrijkste stukken werden vertoond. Zionistische archieven. In 1919 is te Berlijn gesticht het Centraal Zionis tisch Archief; in 1933 is dit naar Jeruzalem overgebracht en ondergebracht in een speciaal daarvoor opgericht gebouw. Het bevatte oorspronkelijk de ar chivalia van de Executieve, de wereldorganisatie van het Zionisme; daarin werd alles verzameld wat op de Zionistische beweging en organisatie betrek king had en kreeg het de naam Zionistische Centrale Archieven. Dit bevat nu de stukken van diverse Zionistische organisaties sinds de stichting door Th. Herzl in 1897, w.o. de archieven der Zionistische organisaties in Neder land 19071938. Tenslotte stukken over het Jodendom in Palestina, benevens een Zionistische bibliotheek, kranten, fotomateriaal. Uitgaven, o.a. van de brieven van Herzl, zijn in voorbereiding. Dit is dus a.h.w. het voorportaal voor het Israëlische staatsarchief in wor ding. Leider daarvan is- dr A. Bein, aan wiens bericht wij het bovenstaande ontleenden. Stadsarchief Brussel. Tot stadsarchivaris is benoemd mej, M. Maertens. 51 PERSONALIA AAFJE MAARLEVELD f Op 1 November jl. overleed plotseling op 55-jarige leeftijd te Hilversum, waar zij om gezondheidsredenen verbleef, mej. A. Maarleveld, die in de jaren 1920 1941 als assistente ten gemeente-archieve van Vlaardingen werk zaam was. Nauwgezet en ijverig in haar werkzaamheden heeft zij veel bij gedragen tot verbetering van de materiële toestand der archief-verzamelingen en het keurig bindwerk van de bibliotheek en de door haar opgezette prentver zameling c.a. zal hier jaren lang van getuigen. Haar prettige persoonlijkheid - blijmoedig ondanks haar broos gestel en veel lijden -en de wijze, waarop zij bezoekers voorthielp, liet bij velen van hen goede herinneringen na:, nadat zij haar werk ter wille van haar gezondheid in 1941 moest neerleggen. Zij ruste in vrede. M. C. S. Op 4 Aug. 1.1. heeft op de Centrale Begraafplaats voor Oorlogslachtoffers te Loenen (Vel.) de herbegrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van J. P. van der Weelein leven adjunct-commies bij het Rotterdamse ge meente-archief, die 8 Dec. 1943 in Duitse krijgsgevangenschap was overleden. Daar de archivaris wegens familie-omstandigheden niet aanwezig kon zijn, hebben de hoofdcommies, mej. dr A. Th. C. Kersbergen, en de oud-hoofd commies W. J. L. Poelmans de plechtigheid bijgewoond. Op 27 September 1949 was de hoofd-archivist bij het Algemeen Rijks archief M, D. Lammerts 50 jaar in 's Rijks dienst. Dit feit werd op het Algemeen Rijksarchief in een feestelijke bijeenkomst herdacht, bij welke ge legenheid de heer E. A. Kuipers, administrateur bij het ministerie van O., K. en W., den jubilaris kwam gelukwensen namens den minister en mededeling deed van diens benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op 30 November 1949 wapperde de vlag van het Algemeen Rijksarchief: de heer Bruggeman, oud-hoofdcommies en thans nog steeds actief archivaris van de Oud-Bisschoppelijke Clerezie, vierde zijn 80ste verjaardag. Om 11 uur werd op de collegezaal een eenvoudige receptie gehouden, die geopend werd met een toespraak van de Algemene Rijksarchivaris, waarin oude herinnerin gen werden opgehaald en geëindigd werd met het uitspreken van de hoop, dat het Algemeen Rijksarchief de zo bekwame en altijd hulpvaardige heer Brug geman nog talloze jaren mag huisvesten. Namens de Oud-Bisschoppelijke Clerezie werd het woord gevoerd door de deken van het Metropolitaan Kapittel, prof. C. Wijker. De talrijke aanwezi gen, w.o. mgr E. Lagerwey, bisschop van Deventer, ambtenaren van rijks- en gemeentearchieven en niet te vergeten archiefbezoekers boden daarop hun persoonlijke gelukwensen aan. De jarige sprak een woord van dank, waarbij talrijke soms vermakelijke herinneringen uit zijn thans bijna vijftigjarige ar chiefloopbaan werd opgehaald.

Nederlandsch Archievenblad | 1950 | | pagina 29