110 belemmerd. Het sibbe-onderzoek legde op bijna de gehele tijd der ambtenaren beslag, waardoor ander werk, voorzover nog mogelijk, moest blijven rusten. Van de strijd in Sept. 1944 tot na de bevrijding in April 1945 heeft de dienst geheel stilgestaan. De relatie, die al vóór de oorlog bestond met dr Vollmer, staatsarchivaris te Düsseldorf, waar het Kleefse en Gulikse archief wordt bewaard, dat voor Gelderland bijzondere betekenis heeft, werd, zii het uiteraard op andere voet, voortgezet nu deze als „Leiter des Archivamts in den Niederlanden" was op getreden: door diens oprechte belangstelling voor het Gelderse rijksarchief en zijn juiste inzichten op het gebied van archiefbeheer konden de besprekingen over ruil van archiefstukken met het Düsseldorfse depót met vrucht worden voortgezet. Verkregen werd het archief van hertogin Mechteld van Gelre; aan het Staatsarchief te Düsseldorf overgedragen werden een viertal delen betreffende het graafschap Meurs. Een eis van het Staatsarchief te Marburg om uitlevering van het tot het Culemborgse archief behorende archief van den veldmaarschalk Georg Friedrich von Waldeck heeft dr V. tot zwijgen ge bracht, doch hij vermocht omgekeerd niet een aantal bescheiden uit het Wal- deckse archief te Marburg voor ons te verwerven. De door hem met enige ophef aangekondigde overdracht van de Gelderse charters te München is niet doorgegaan tengevolge van omstandigheden, die sterker bleken te zijn dan zijn invloed.0) Tegen het verzoek alle hertogelijke rekeningen voor het Staatsarchief te laten fotograferen, wat alleen op het Algemeen Rijksarchief kon geschieden, heeft de rijksarchivaris zich aanvankelijk verzet, doch tenslotte is hij gezwicht voor het argument, dat bij het heersende oorlogsgevaar het rijksarchief wel eens kon profiteren van het bestaan dier foto's. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN Ook de gemeente- en vooral de waterschapsarchieven zijn in deze zo rijke lijk door het oorlogsgeweld bezochte provincie niet onberoerd gebleven. In diverse gemeenten werden maatregelen genomen: in Ede werd het archief in 1940 geborgen in de kelder onder een kruidenierswinkel, waar het echter veel van vocht heeft geleden, doch overigens geen schade beliep; in Nijmegen was boven de gewelven der 15e eeuwse kapel, waarin het archief is ondergebracht, een betonnen vloer aangebracht; bij het bombardement van 22 Febr. 1944 leed het gebouw alleen ruitenschade, waardoor overigens gevaar voor vocht ontstond, maar oud- noch nieuw-archief leden enig verlies; in Zutfen werden, overigens eerst in het eind van 1943, nadat de huidige functionaris was opge treden, de oudste en belangrijkste bestanddelen van het stadsarchief, de van het Rijk in bewaring gehouden archieven der weeskamer en geestelijke stichtin gen, naar een bankkluis overgebracht, terwijl in Sept. 1944 nog een aantal stukken en kaarten in de Librye der St. Walburgskerk, die meer brandvrij geacht mocht worden dan de archiefbewaarplaats, werden geborgen. Maar daar het brandgevaarlijke stadhuis ongedeerd is gebleven, beliep het archief geen schade. Het oud-archief van Arnhem berustte op het rijksarchief, doch bleef ongedeerd; dat van Doesburg was er tijdelijk ondergebracht ter bewer king en bleef intact, evenals de fiches van inventaris en regestenlijst, die op Zie ook hiervóór p. 104. 111 de fatale dag bij toeval eveneens in het gespaarde depót waren geborgen. Ook het oud-archief van Doetinchem was daar en bleef gespaard; het nieuw-archief daarentegen ging ter plaatse verloren. Te loor gingen verder vrijwel alle nieuwere archieven der gemeenten Ammersooien, Gent, Nederhemert, Op- hemert en Penkumzwaar beschadigd of gedeeltelijk verloren gingen de, meest nieuwere, archieven van de gemeenten Arnhem (1860—1916), Dodewaard, Est en Opijnen, Groesbeek, Hedel, Hemmen, Huissen (oud-archief waarschijn lijk gespaard), Resteren, Millingen (correspondentie) en Pannerden. Merkwaar dig is dat het archief der gemeente Echteld, bewaard in de kluis ten gemeente huize van Ochten, gespaard bleef, hoewel dit dorp overigens geheel werd verwoest. Geringe schade berichtten de gemeenten Bergharen en Heteren, en verder Waardenburg en Zoelen, waar de bezetting met een gedeelte van het archief de kachels heeft gestookt. Zwaar getroffen zijn de polderarchieven in de Betuwe. Bij enkele dorps polders zijn met het gehele archief ook de van de v.m. geërfden in de kerspe len afkomstige archivalia verloren gegaan, met name in de Over-Betuwe, nl. bij 12 dorpspolders, d.i. de helft van het totaal. Dit zijn de volgende, telkenmale met vermelding van het oudste archiefstuk: Angeren, Doornenburg, Driel, (dijkcedul, 1781- 1816), Etden (resolutiën, 1754), Eist (dorpsboeken van verschillende buurschappen onder Eist, o.a. Eist en Reet, beide c. 1770), Gent, Hemmen, Homoet, Oosterhout (zetting dorpslasten, 1780), Honderdmorgen van Pannerden, Slijk-Ewijk (zetting dorpslasten, 1791), Valburg (dorpsboeken 1684). Beschadigd is het archief van de dorpspolder Loenen en Wolferen. In het polderdistrict Nederbetuwe waren de archieven der dorpspolders alle naar de kluis in het districtshuis overgebracht. De nog onder den secretaris berus tende nieuwste archivalia zijn verloren gegaan bij de dorpspolders Aalst, Ingen, Lienden, Meerten, Ochten en Zandwijk. Beschadigd zijn zij bij de dorpspolders Heusden, Hien en Dodewaard, IJzendoorn en de Marsch, Lede en Oude- waard. In de Tielerwaard is verloren het archief van de dorpspolder Zenne- wijnen (uitzetting dorpslasten, 1792) en beschadigd dat van Wadenooien (geërfdenarchief, 18de eeuw). In de Bommelerwaard boven de Meidijk is het archief van de dorpspolder Hedel (resolutiën, 1767, verpondingskohier, 1651), nadat het nog uit het polderhuis was weggehaald, ten laatste toch verbrand in een boerderij. In de Lymers is het nieuwste archief van de dorpspolder Geldersoord en Westervoort verloren gegaan, en zijn beschadigd die der beide andere dorpspolders Latum, Baar en Giesbeek, en Babberik, Holthuizen en Didam. Ook hier berustte het oudere gedeelte ten districtshuize te Zeve naar. Van de archieven der buitenpolders zijn verloren die van de Angeren- sche en Doornenburgsche buitenpolder, de Gentsche Waarden (ten dele), 's-Gravenweerd, Millingen, de Duffelt en Zeeland en de Pannerdensche waard, alsmede van het waterschap Nijmegen-Duitsche grens. Grotendeels verloren is het archief van de Uitenvaardenpolder van Huissen (oudste stuk 1809). Beschadigd zijn de archieven van de W^illemspolder en van de buiten polder IJsseloord. Eindelijk hebben verschillende besturen gemeld, dat hun archieven in ver warring waren geraakt, maar overigens ongedeerd bleken te zijn. Zo b.v. Doesburg, waar de archiefkelder in het raadhuis door de Duitsers tot ope-

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 8