107 106 richt, welke onder het beheer van den Algemenen Rijksarchivaris stond. In het najaar van 1945 kon met de terugvoering op grote schaal worden begonnen. Het mag tot voldoening stemmen dat ondanks dreigende gevaren en de risico van het transport geen enkel archiefstuk verloren is gegaan. Het Algemeen Rijksarchief verleende op zijn beurt in deze jaren onderdak aan het archief van het Kabinet der Koningin en aan diverse familie-archieven!' De dienst is gedurende de oorlogsjaren onverminderd doorgegaan. Onder brekingen hadden slechts plaats wegens kolengebrek. De leeszaal was tenge volge van het vermeerderde genealogisch onderzoek vaak te klein om alle bezoekers te bergen, zodat ook van de collegezaal gebruik moest worden gemaakt. Inzake de aanraking met de bezettende macht kan het volgende worden vermeld. Onmiddellijk na de capitulatie verscheen een Duits officier, die een verklaring wenste dat door de archivarissen loyaal zou worden medegewerkt. Deze kon uiteraard niet worden verstrekt, doch wel ontving hij de mede deling, dat de archivarissen zouden doen wat in het belang was van het veilig behoud van de onder hun beheer gestelde archieven. Juist daarover was hij bezorgd geweest, daar hem was gebleken dat op het departement van Buitenlandse Zaken belangrijke stukken waren vernietigd of weggevoerd. Nadat hem duidelijk gemaakt was dat in het depót van het Algemeen Rijks archief slechts oude stukken werden bewaard (de jongste van circa 1870) en er geen sprake was van vernietiging vanwege het archiefbeheer, vertrok hij. Enigen tijd later werd een soortgelijke ervaring opgedaan. Op zekere mid dag verscheen tegen het sluitingsuur een lid der S.D., die order gaf dat de chefs der afdelingen het gebouw niet mochten verlaten; zij werden geprest een verklaring te geven van het feit, dat in het archief een „Unmenge Archiv- stücke" zouden zijn verbrand. De absurditeit van deze mededeling bleek ge noemden heer al spoedig toen hij bemerkte, dat in het archiefgebouw geen kachels aanwezig waren en ook de centrale verwarmingsoven volkomen schoon bleek te zijn. Den volgenden dag bleek het, dat in een perceel naast het archiefgebouw oud papier was verbrand; de witte rook had die heren, die in het gebouw van het Departement van Buitenlandse Zaken, het hoofd kwartier van Seyss Inquart, hun tenten hadden opgeslagen, kennelijk onrustig gemaakt. Verliezen heeft het Algemeen Rijksarchief niet geleden. NOORD-BRABANT. RIJKSARCHIEF Eind Augustus 1939 werden de zolders ontruimd en de inhoud tijdelijk elders opgeslagen. Omdat een eventuele noodberging buiten de gemeente wen selijk noch daarbinnen, maar buiten bet depót, uitvoerbaar was, werden kel ders onder het administratiegebouw aangelegd, aangesloten op de centrale verwarming en van blusmiddelen voorzien. In 1940 werden ook onder het voorste gedeelte der bewaarplaats kelders aangelegd. Op den duur echter ver toonden zich hier en daar door gebrekkige ventilatie vochtverschijnselen. Toen in de loop der jaren twijfel rees aan de veiligheid der bewaarplaats, werd gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid enige van de meest oude en on- vervangbare archivalia in de bewaarplaats te Paaslo in veiligheid te brengen Gebouw en inhoud zijn van iedere Duitse bemoeiing verschoond gebleven. De strijd om Den Bosch in Oct. 1944 had slechts enige gebroken ruiten en nauw merkbare gaten in het dak ten gevolge. Maar na de bevrijding ontploften enige door den terugtrekkenden vijand afgeschoten granaten op de zolder van het administratiegebouw, waardoor de centrale verwarming en de lift buiten werking werden gesteld, een deel der gevels instortte en het gewelf boven de kamer van den rijksarchivaris door de luchtdruk naar beneden kwam. In de volgende maanden zijn nog een aantal ruiten door vliegende bommen bezweken. Hoewel voorrang boven andere werkzaamheden was verkregen, werd eerst in 1946 een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden. Na het eind van de oorlog is aanstonds met de ontruiming van de archiefkelders, voor nood- berging ingericht, begonnen. Zij bleken overigens ook voor berging in nor male tijd niet ongeschikt, mits de rekken ruimer gesteld worden. Verliezen zijn niet geleden. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN. Bergen-op-Zoom. Schokkende gebeurtenissen heeft dit archief niet be leefd. In Sept. 1939 werd het voornaamste deel van de inhoud opgeborgen in de in 1935 ingerichte kelder2). Pogingen van de Luchtbeschermingsdienst, de kelder als schuilplaats te accapareren, konden worden afgeslagen, temeer toen diverse andere archieven hier ook onderdak hadden gevonden. Slechts in de dagen vóór de bevrijding is verblijf van personen toegelaten. Met enkele werklieden van de Dienst Openbare Werken en een deskundig brandweer man was een speciale beschermingsdienst georganiseerd, die echter geen bij zondere dienst heeft behoeven te doen. In Maart 1944 werden de in 1941 in bewaring gegeven rechterlijke en nota riële archieven en de retroacta van de B. S. door het departement opgeëist omdat Bergen-op-Zoom in de gevaarlijke zone kwam te liggen. Daar de Bergense bewaarplaats de grootste mate van veiligheid bood en bovendien de wegen onveilig waren, verzette het gemeentebestuur, gesteund door den rijksarchivaris in Noord-Brabant, zich hiertegen, en aan de eis werd geen gevolg gegeven. Verliezen zijn niet geleden. Breda. De getroffen beveiligingsmaatregelen3) zijn alleszins voldoende ge bleken; opmerkelijke feiten deden zich niet voor en verliezen zijn niet geleden. 's~ Hertogenbosch. Van de door den archivaris aan B. en W. gedane bevei- ligingsvoorstellen4) is maar weinig terecht gekomen: enkel de ondersteuning met houten liggers en draagstijlen van het gewelf in het archieflokaal kwam tot stand. Echter werd de bovenste verdieping van het archiefgebouw over zijn gehele lengte van een zware betonplaat voorzien. Toen op de bevolkings registers in de gemeentehuizen door de Ondergrondse Beweging aanslagen werden gepleegd en de „regering" voorzorgen gelastte, werd het gemeente archief als bewaarplaats aangewezen, waartegen de archivaris heftig pro- 2) Zie Ned. Archievenblad 1939/40 p. 44. 3) Zie Ned. Archievenblad 1939/40 p. 45. 4) Zie Ned. Archievenblad 1939/40 p. 52.

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 6