J 160 archiefraad werd ingesteld, die een archiefwet ontwierp en de opleiding der aankomende archivisten ter hand nam, met een driejarige cursus. Een bijzondere plaats in het Tsjechisch archivistiek bestel nemen de ar chieven in van Bohemen, die die van het middeleeuwse koninkrijk Bohemen omvatten; ook van Silezië, Moravië en Slowakije zijn er oude archieven. Aan gemeente-archieven wordt thans meer zorg besteed dan vroeger; de belangrijkste daarvan, die van de stad Praag, hebben zwaar geleden door de oorlog. Bij de brand van het oude raadhuis ging 8 Mei 1945 een belang rijk deel ervan verloren. Ook het archief der Karei-Universiteit werd zwaar getroffen, daar de Duitsers de belangrijkste stukken naar Duitsland voerden; zij waren in '48 nog niet terecht. ANDERE ARCHIEVEN. Archieven der Staatsmijnen. Behalve de archivaris zijn aan deze instelling, die reeds 30 km archief telt, enige ambtenaren werkzaam. Deze hebben daar voor gedurende acht maanden een speciale opleiding ontvangen, en onlangs werd na met goed gevolg afgelegd examen aan vier hunner het archivisten- diploma uitgereikt. Het zijn de heren E. L. van Loo, A. G. van Helden, B. Th. Hendriks en H. J. Merx. PERSONALIA. Benoemingen. Tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zijn uit archiefkringen benoemd mej. dr G. H. Kurtz, archivaris der gemeente Haarlem, en dr A J. Veenendaal, onder-directeur Bureau R.G.P. Mej. M. A. P. Roelofsz, commies aan het Algemeen Rijksarchief, legde aan de Universiteit te Amsterdam met goed gevolg het candidaatsexamen in de faculteit der letteren af. Mr G. J. ter Knile, rijksarchivaris in Overijsel, en de heer E. Werkman, rijksarchivaris in Drente, zijn benoemd tot inspecteur Kunstbescherming in de resp. provincies. De heer J. van der Hammen Nz., nestor der Nederlandse archivisten en archivaris der gemeente Waalwijk, is op 87 jarige leeftijd overleden. ARCHIEFEXAMENS. In Juli j.l. slaagden voor het diploma 2e klasse de heren W. D. de Bruine W. Dolk en H. Goulooze. Afgesloten 31 Augustus 1949. X

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 33