70 THE NATIONAL ARCHIVES TE WASHINGTON II. Herstel en beschrijving van de door ordeningsmotieven beheerste orde van het naar de behoefte der administratie in de stijl van de tijd gevormde archief. a. de principes: 1. herkomstbeginsel. 2. restauratie-beginsel. 3. oude inventarissen en hun door het doel bepaalde waarde. b. Het doel van de moderne inventaris: 1. vastlegging der orde. 2. toegang voor de moderne gebruiker: overzicht! c. De door de archivist bij het archief te vervaardigen of in de inventaris op te nemen hulpmiddelen, teneinde de evidente na delen van de consequente toepassing van het restauratieprincipe voor bepaalde groepen van onderzoekers op te heffen (regesten- lijst, klapper, index) en de voorschriften voor de inrichting daarvan. E. De materiële verzorging van het archief: I. Herstel van stukken en banden (stijl!). II. Bergings- en beschermingsmateriaal (ook vervanging van het door de administratie toegepaste materiaal). III. Inventarisnummers en opschriften. IV. Magazijnnummers. F. De verdere bemoeiingen van de archivist met het bewerkte archief. I. Bewaring: a. verhouding archief, archieffonds en archiefdepöts. b. opzet en indeling van het depót. c. aanwinsten. d. eisen aan de bewaarplaats te stellen. II. Toegankelijk maken: ordening (hier alleen formeel te vermelden), b. publicatie: 1. geleid: leeszaal en uitlening, schriftelijke inlichtingen-dienst. 2. zelfstandig (de ereplichten) tentoonstelling publicatie. G. De zin van het werk. 71 De verslagen van de Amerikaanse National Archives en de verdere uit gaven van deze instelling bieden voor de Nederlandse archivist een belang wekkende en boeiende lectuur. Het laatst verschenen verslag, dat de periode 1 Juli 1945 tot 30 Juni 1946 bestrijkt, is het twaalfde in de reeks, waaruit reeds dadelijk blijkt, dat het Amerikaanse archiefwezen heel wat jonger is dan het onze. Inderdaad heeft de ontwikkeling, waarover hier ongeveer 70 jaren is gedaan zich ginder in nauwelijks 7 jaren afgespeeld. Het grote, nationale ar chief is daar pas in 1935 tot stand gekomen.1) Natuurlijk waren voor dien reeds vele pogingen gedaan althans een veilige bergruimte voor de archieven, die niet verder teruggaan dan tot 1774, het jaar van het eerste Continental Congress, te verkrijgen. In 1810 was reeds een wet tot stand gekomen bevelend de bouw van een archiefbewaarplaats bij de woning van de President, maar deze maatregel was onvoldoende. Grote branden in ruimten, waar kostbare archieven waren ondergebracht kwamen herhaaldelijk voor, tussen 1877 en 1915 werden alleen in de staat Columbia 250 dergelijke calamiteiten geregistreerd. Vooral in 1880 en 1881 verwoestte het vuur een groot gedeelte van de archieven van het Departement van Oorlog. Ook door diefstal van postzegel- en autografenverzamelaars ging veel verloren alsmede door onoordeelkundig vernietigen. Er is een geval bekend, dat een ambtenaar 400 ton archieven en bloc verkocht. Aan pogingen tot verbetering ontbrak het niet. Tussen 1881 en 1912 werden niet minder dan 42 z.g.n. archiefwetten ingediend, waarvan de inhoud ove rigens alleen op betere berging doelde. Geen dezer wetten kwam tot stand. In 1878 dacht men nog met een gebouw van 200.000 dollar te kunnen vol staan, in 1898 vroeg men reeds 1.200.000 dollar aan en in 1900 zelfs 3.000.000 dollar. Vóór 1908 werd over ordening en bewerking der archieven niet ge sproken, men wenste ze alleen veilig te bergen. In dat jaar echter nam evenals bij ons reeds in 1850 het Prov. Utrechts Genootschap de American Historical Association de zaak ter hand, daar de archieven voor de historici volkomen ontoegankelijk en onbruikbaar waren. In 1913 werd toen door het Congres toestemming gegeven een gebouw van 1.500.000 dollar te ontwer pen, waarvoor de Europese archiefgebouwen eerst bestudeerd zouden worden. De in 1914 in Europa uitgebroken oorlog verhinderde zulks en in 1916 werd besloten het zonder deze inspectie te doen. Doordat in 1917 en 1918, toen Amerika zelf in oorlog was, zoveel archieven werden gevormd, werden de moeilijkheden steeds groter en bleef de zaak de aandacht houden, Op 3 Juli 1926 tenslotte kwam een wet tot stand, bevelend dat in het nieuw ontworpen regeringscentrum te Washington een archief gebouw gesticht zou worden, dat 6.900.000 dollar zou mogen kosten, welk bedrag later tot 8.750.000 werd verhoogd. Op 20 Februari 1933 legde President Hoover de eerste steen van het ge bouw dat in 1935 voltooid is. Het ligt in het hart van de stad tussen Con stitution-Avenue en Pensylvania-Avenue. Het gelijkt, zoals de meeste Ame rikaanse regeringsgebouwen, uiterlijk op een Griekse tempel met zuilen, grote 1Een overzicht van de eerste tien jaar vindt men in een mededeling van madelle. Lejour in: Archives etc. de Belgique 1947 p. 1 vlg. (N.v.d.R.)

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 8