94 Rijksarchief in Noord-Brabant. Bij beschikking van den minister van O. K en W. van 19 Januari 1949 no. 82 2561 afd. O. K. N. is met ingang van 1 Maart 1949 eervol ontslag verleend aan mr J. P. W. A. Smit als rijks archivaris in Noord-Brabant. Bij beschikking alsvoren no. 93 261 afd. O.K.N, is met ingang van 1 Maart 1949 benoemd tot rijksarchivaris mej. E. H. Korvezee, hist, docta, thans hoofdcommies-chartermeester bij het Algemeen Rijksarchief. Rijksarchief in Friesland. Bij beschikking van den minister van O. K. en W. van 19 Januari 1949 no. 93260 afd. O.K.N, is met ingang van 1 Maart 1949 benoemd tot rijksarchivaris in Friesland, de heer M. P. van Buytenen, jur. docts, thans adjunct-inspecteur bij de inspectie van de gemeente- en waterschapsarchieven der Provincie Friesland. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN. Deventer. Tot gemeente-archivaris en bibliothecaris der Athenaeum-bibli- otheek is benoemd de heer A. C. F. Koch, hist, docts, met wien was aanbe volen mr A. van der Minne, oud-archivaris der gemeente Leeuwarden. Oosterhout. De ordening en beschrijving van het gemeente-archief is op gedragen aan drs C. Th. Lohmann. Ventoo. Tot gemeente-archivaris is benoemd de heer W. Hendriks, waar door aan een langdurige vacature een eind is gekomen. Zutfen. De gemeenteraad heeft f 150.000 gevoteerd voor de bouw van een nieuwe archiefbewaarplaats. KERKELIJKE ARCHIEVEN. Het Bestuur van het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapen kunde heeft een verzoek gericht aan den minister van O. K. en Wom het daarheen te willen leiden dat de besturen van alle kerken worden verplicht de doop-, trouw- en begraafboeken in bewaring te geven bij de rijksarchieven van de provincie, waar de kerkelijke gemeente zich bevindt. Het Bestuur hoopt hiermede een eind te maken aan de onvoldoende wijze van bewaren en verzorgen van deze unica, waarvan helaas geregeld boeken teloor gaan door brand of andere oorzaken. (De Ned. Leeuw, Maart 1949). BUITENLANDSE ARCHIEVEN. Aan het Staatsarchief te Brugge is tot archivaris-palaeograaf in de vaca ture-Van Werveke benoemd de heer J. Maréchal, thans als zodanig te Gent. Frankrijk. Op Zaterdag 9 April j.l. hield de heer Charles Braibant, direc teur des Archives de France, in het Institut frangais te Amsterdam een lezing over Passé, présent et avenir des archives de France". Voor een talrijk en aandachtig gehoor schetste spreker achtereenvolgens de wordingsgeschie denis van de Archives nationales te Parijs en hun uitbreiding tot in den jongsten tijd, die vooral door de eerst recent afgesloten overname van de 95 oude notariële archieven aangroeide tot het voor Nederlandse begrippen astronomische cijfer van enkele honderden strekkende km. Aanvankelijk uit sluitend gehuisvest in het Paleis Soubise, beschikken de Archives nationales door bijtrekking van aangrenzende oude hotels momenteel over een areaal van plus minus 1 km'2. Na interessante bizonderheden te hebben verteld over den inhoud van de hier in den Napoleontischen tijd en later geconcentreerde archieven, besloot spr. zijn boeiende voordracht met er op te wijzen, hoe thans in Frankrijk plannen worden beraamd om te komen tot wettelijke be scherming van familie- en economische archieven, die door veronachtzaming veelal dreigen verloren te gaan. Jammer, dat niet meer collega s aan de vriendelijke uitnodiging van prof. Guilhou, directeur van het Institut frangais, tot bijwoning van dezen avond gehoor hadden gegeven. (H. Hardenberg). Portugal. „A Coïmbre, au Portugal, a eté inauguré récemment un musée des Archives, qui sera un des plus importants d'Europe". (Arts, 28 fan. 1949). Silezische archieven. Het gebouw van het staatsarchief te Breslau (thans: Wroclaw) ging door oorlogshandelingen volkomen ten onder. De waarde volle inhoud was voordien elders opgeslagen in het kasteel Neukirch-Katz- bach. Dit echter ging daarna met heel zijn inhoud in vlammen op. De oudste oorkonden, het regeringsarchief, schepenregisters gingen hiermee verloren. Ook elders ondergebrachte archivalia ondergingen dit lot; een derde deel werd nog op het nippertje elders in Breslau in veiligheid gebracht. Over het lot van het stadsarchief ontbreken nadere berichten; het aartsbisschoppelijke diocesaan-archief, dat o.a. de kerkeboeken (onze retroacta) bevat, leed weinig schade. (Der Archivar II p. 24). Zuid-Afrika. Op 25 Januari 1949 bracht een klein gezelschap van A.N.V.- leden te Kaapstad een bezoek aan het archief van de Unie in de Koningin Victoriastraat, waar de ass.-hoofdarchivaris, dr P. J. Venter, het gezelschap rondleidde. Men bezichtigde de oudste documenten uit den tijd van de Oost-Indische Compagnie, o.m. het dagboek van Van Riebeeck, brieven van Van der Stel en Rijk Tulbagh, oude land- en zeekaarten, een brief van Piet Retief, portretten, schilderijen en wapenborden enz. Ten slotte werd een rondgang door het gebouw gemaakt, waar zich de duizenden folianten keurig opgesteld bevonden. In de bindkamer zag men het herstellen van oude folianten. Na afloop gebruikte men de thee in de theekamer van den botanischen tuin. Men had nog gelegenheid om kennis te maken met dr C. Beyers, hoofdarchivaris van het Uniearchief uit Pretoria, die juist aanwezig was. (Neerlandia, Maart 1949). PERSONALIA. In het Jaarboek van- de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde geeft mr Fockema Andreae het levensbericht van mr G. Ch. Joosting. Ter aanvulling van hetgeen in het Archievenblad 1945/46 p. 135 werd vermeld nemen wij hieruit het volgende over:

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 20