78 Grote vlucht namen ook de tentoonstellingen in de hal in het gebouw. Het bezoekersaantal steeg gestadig, in vier jaren van 40.000 tot 174.000. Dit laatste cijfer betrof een tentoonstelling, waar de originele capitulaties van Duitsland en Japan en het huwelijkscontract, het politieke en het privé- testament van Hitier waren geëxposeerd. Foto-facsimilés van deze stukken waren best-sellers. Men heeft n.l. van alle veel gevraagde stukken micro foto s gemaakt, in totaal van 1500 delen, waarvan door iedereen afdrukken besteld kunnen worden. Tenslotte verdient nog vermelding, dat door de archiefdienst verschillende uitgaven zijn bewerkt, record-groups-lijsten, overzichten van enkele archieven enz. Voor buitenlanders zijn de Bulletins of the National Archives, waarvan tot nu toe slechts enkele nos. zijn verschenen, het meest van belang. Graag vestig ik hier de aandacht op no. 5: The repair and preservation of Records, geschreven door Adelaide E. Minogue, een chemica, die Acting Chief of the Division of Repair and Preservation at the National Archives was. In deze in September 1943 verschenen brochure van 56 bladzijden geeft zij een buitengewoon belangrijk overzicht van de beste methoden om archie ven te bewaren en te herstellen. Bovendien geeft zij talrijke recepten van middelen van herstel en bewaring van papieren, banden, zegels e.d. Het boekje kan ook voor de Nederlandse archivist en vooral voor onze binders van uitnemend belang zijn. Het ware te wensen, dat een vertaling in het Nederlands zou kunnen worden uitgegeven. Het is verlucht met vele en leerzame foto's. Trouwens de archiefverslagen bevatten ook fraaie afbeeldingen van het gebouw der National Archives, van buiten zowel als van binnen. Moge het bovenstaande voldoende zijn om aan te tonen, dat kennisneming van wat te Washington op het gebied van archiefverzorging en beheer ge schiedt, voor de Nederlandse vakgenoten van veel belang is. Het is zeker, dat men in zorg voor de materiële toestand der archieven oneindig verder gevorderd is dan hier te lande, zoveel verder dat wij nauwe lijks kunnen verwachten binnen afzienbare tijd even ver te komen. Want aan een dergelijke geperfectioneerde verzorging zijn zo grote kosten ver bonden, dat het wel uitgesloten is te achten, dat ons verarmde vaderland zich deze vooreerst zou kunnen veroorloven. Daartegenover is de wetenschappelijke bewerking der archieven hier zeer stellig in een veel verder gevorderd stadium. Het zal vermoedelijk nog geruime tijd duren eer men in Amerika hetzelfde niveau heeft bereikt. Dit is stellig voor een deel te wijten aan de grote hoeveelheden archivalia, die behandeld moeten worden. Dat onze Amerikaanse collegae door de ge weldige uitbreiding der archieven, speciaal in de oorlogsjaren, voor zeer grote problemen zijn gesteld, zal hoop ik uit het bovengeschrevene duidelijk zijn geworden. Wij zullen met belangstelling uit de archief verslagen en andere uitgaven der eerstvolgende jaren vernemen, hoe men zal trachten deze pro blemen op te lossen. Ook dat zal leerzaam voor ons zijn, want ook hier zal, zij het in veel kleinere proporties, de toeneming der archieven een probleem worden, mede als gevolg van de toeneming der regeringsbemoei'ing. En ons zullen minder materiële hulpmiddelen ter beschikking staan. Dan zal ver- 79 moedelijk ook gebruik van de micro-fotografie en ruime vernietiging hier te lande nodig en zelfs onvermijdelijk zijn. NASCHRIFT. Het bovenstaande werd reeds geruime tijd geleden op verzoek van de Redacteur geschreven. Sedert zijn weer verscheidene uitgaven van The Na tional Archives verschenen. Allereerst het 13e jaarverslag 1946/47, dat wederom gewaagt van vele aan winsten. Het blijkt dat de archieven thans 813.000 kub. voeten beslaan, meer dan op de tot nu toe aangebrachte rekken kan worden geborgen. Er zijn films ter lengte van 30.000.000 voeten, zodat op één na alle 27 nieuwe „vaults'" vol zijn. Verder meer dan een millioen foto's en 250.000 gramofoon- platen, terwijl de handbibliotheek tot over de 100.000 nrs. is gestegen. De kaartenverzameling is in het verslagjaar van 175.000 tot 540.000 stuks aan gegroeid. De aanwinsten waren dan ook tweemaal groter dan in het vorige jaar; de gevraagde inlichtingen stegen met 30 tot 314.000. De in het licht dezer grote getallen onafwendbare vernietiging werd krach tig voortgezet. Zo werd het archief van de War Production Board van 125.000 tot 8.000 voet teruggebracht, dat van de Office of Price Administra tion zelfs van 1.125.000 tot 10.000. Met voldoening constateert de archivaris: „The records of World War II are now substantially under administrative control". Al zijn zij natuurlijk nog niet beschreven en bewerkt. In 1948 verscheen een National Archives Guide, een archiefgids van 684 bladzijden. Hierin worden alle record-groups, wier aantal thans tot 250 is gestegen, beschreven in aantekeningen, meestal enkele regels maar soms ook verscheidene bladzijden lang. Een der bijlagen geeft een systematische lijst der groepen, die n.l. genummerd zijn in de volgorde waarin de archieven zijn ontvangen. Sedert het verschijnen van de gids komen elk kwartaal aanvullende aanwinstenlijsten uit. Ook zagen een aantal Staff Information Circulars en nieuwe nummers van de genoemde Bulletins het licht. De Preliminary Inventories (zie hiervóór blz. 47) werden met nos. 716 uitgebreid, geheel bewerkt zoals no. 6. Samen beschrijven zij meer dan 6000 strekkende meters archieven, grote en kleine, oude en nieuwe, maar alles tussen 1799 en 1944. W. MOLL.

Nederlandsch Archievenblad | 1949 | | pagina 12