148 finden als im heutigen Restdeutschland diesseits der Oder". Of de over winnaars dit nieuwe archiefrecht zullen aanvaarden? De „Verein Deutscher Archivare", die de „Deutsche Archivtag" moet voorbereiden, werd weder opgericht; het staatsarchief te Dusseldorf werd belast met de uitgave van het mededelingenblad, terwijl daarnaast de Archivalische Zeitschrift voor uitvoeriger beschouwingen bestemd is. Ten slotte zij van twee actuele kwesties melding gemaakt. Besproken werd de kwestie van de archieven der landgoederen: bij verdeling kunnen de verkleinde goederen de archieven en kunstschatten niet meer naar behoren onderhouden, zodat deze verloren dreigen te gaan. Ten tweede en dat is niet alleen voor Duitsland van belang werd behoud van archieven der gesocialiseerde ondernemingen bepleit. Na het herstel der onafhankelijkheid van Oostenrijk werd in Juli 1945 het archiefwezen gecentraliseerd. De nieuwe leiding hoopt de weten schappelijke tradities van het wereldbekende Haus-, Hof- und Staats- archiv ,,im alten wohlerprobten und von der gesamten wissenschaftlichen Welt anerkannten Geiste" voort te zetten en naar nieuwe verhoudingen uit te bouwen. Zij geeft daartoe, zoals wij reeds meldden, een periodiek uit, Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs, en brengt hervat ting der inventaris- en bronnenpublicaties (o.a. de bekende Öster- reichische Staatsvertrage) in uitzicht. De eerste aflevering brengt een belangrijk artikel over het Staats archief, waarop wij nader terug komen, en een zeer gedocumenteerd overzicht van de archivalische literatuur over 1938'1947, in aanslui ting aan die vóór 1937 verschenen in de „Jahrbücher für deutsche Geschichte", overzicht „ohne Beschrankung auf das deutsche Sprach- gebiet". In 1926 brachten de Verslagen het eerste moderne overzicht van de inhoud van het Algemeen Rijksarchief, en in 1932 verscheen daarvan een bijgewerkte uitgave in het Engels. Het hoofd van de afdeling, die uit haren aard het meeste met andere diensten in aanraking komt en die zich het meeste uitbreidt, nl. de tweede, heeft daarvan opnieuw een overzicht samengesteld, ten einde aan de werkzaamheden van het A.R.A. op het gebied van de nieuwe archieven een ruimere bekendheid te geven. De (gecyclostileerde) uitgave is vooral bestemd voor de archiefbeheer ders der moderne diensten, in de eerste plaats de hoofden der archief- en postzaken der Departementen van Algemeen Bestuur. De opgave is zeer summier doch blijkt bij vergelijking met bovengenoemd overzicht, zo voor als na 1843, verschillende bestanddelen te bevatten, die destijds nog niet tot de verzameling behoorden. Zo is b.v. het archief van het Kabinet des Konings tot 1847 overgebracht (voorheen 1840), het archief van de ministerraad over 182318(76, terwijl voor de departements archieven thans 1914 als eindjaar is aangenomen, dat echter nog lang niet is bereikt (Financiën gaan het verst, nl. tot 1890, Binnenlandse Zaken ten dele zelfs tot 1910). Nieuw is de rubriek: crisis- en oorlogs- 149 instellingen uit de jaren 1914-1918 en 19401945. Zodat, in afwach ting van de verschijning van „het overzicht", deze publicatie ook voor anderen van nut kan zijn. U. De grens van 1 januari 184 0 kan zeker niet algemeen als maatstaf genomen worden voor de scheiding tussen oud- en nieuw-archief van Kerkvoogden. Ten eerste heeft de Overheid niet overal zich met ingang van dezen datum uit het beheer der kerkfabriek teruggetrokken in sommige plaatsen geschiedde zulks reeds eerder maar ten tweede trad er niet in elke Ned.-Hervormde gemeente op het genoemde tijdstip ook een nieuw college van beheer op. In den regel had men sedert 1798 ook dit kan plaatselijk verschillen een zgn. Kerkelijke commissie, welke de materiële belangen der gemeente moest behartigen, zoals bijv. de salariëring van de predikanten, en vaak ook moest onderhandelen over de naasting der kerkgebouwen met de Overheid en met andere aezindten. Te Arnhem bijv. was dit het geval. Zou men nu te Arnhem de Utrechtse grens aangenomen hebben, dan zou men het met 1798 aan vangende archief der Kerkelijke commissie hebben moeten doorsnijden; want het was dezelfde commissie, aan welke in 1810' de administratie der kerkfabrieksgoederen vanwege de Hervormde gemeente opgedragen werd. Men heeft indertijd als grens tussen oud- en nieuw-archief der Arnhemse kerkvoogdij 21 Januari 1824 aangenomen, omdat op dezen dag de installatie van het nieuw ingestelde college van Kerkvoogden plaats vond. Vergel. Oud-archief van de Kerkvoogdij der Nederduitsch Hervormde Gemeente Arnhem (Inventarissen van Rijks- en andere archieven, III, 1930, blz. 483). xjat-itc A. JOHa. MARIS. INTERROGATORIUM. Welke collega kan mij voor de bibliotheek van het rijksarchief in Gelderland helpen aan de Verslagen R.O.A. van vóór 1902? VAN SCHILFGAARDE „ARCHIVES EXTENSION" DE GRENS VAN OUD- EN NIEUW ARCHIEF BI] KERKELIJKE ARCHIEVEN Naar aanleiding van de redactionele noot op blz. 88 van Ned. Archie venblad VII zou ik het volgende willen opmerken:

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 19