102 gelaten dan in Limburg. Navolging in overeenkomstige gevallen verdient ook het gebruik van het Frans in opschriften en daar, waar een volkomen gelijkwaardige Nederlandse term ontbreekt. De indices voldoen aan de eisen, die men er aan kan stellen. De bijgevoegde kaart, afgedrukt naar een in het Limburgse rijksarchief aan wezige Franse kaart uit het tijdvak, is bij het gebruik van den inventaris onontbeerlijk. MARTENS. Ji ormsma en B- van t Hoff, Repertorium van inventarissen van Nederlandse archieven. Groningen, N.V. Erven B van der Kamp, 1947. Zo is dan ook het reeds in de Gids voor de archieven van gemeenten en waterschappen in Nederland in het vooruitzicht gestelde repertorium verschenen. Het verheugt mij, dat de redacteur van dit tijdschrift mij als bibliothecaris heeft uitgenodigd een korte' bespreking te geven van dit boekje, en wel in de eerste plaats -omdat mede hierdoor tot uiting komt, dat de oude rivaliteit tussen archief en bibliotheek voorgoed tot het verleden behoort, in de tweede plaats omdat dit boekje van bibliotheek- standpunt bekeken, bijzonder gewaardeerd kan worden. Het overzicht, dat hier door de goede zorgen van de rijksarchivarissen dr Formsma en 1 Hoff tot stand -is gekomen, is te vergelijken met wat in de bibliotheekwereld een bibliografie van bibliografieën genoemd zou wor den. Ook hier zijn verouderde inventarissen vermeld, waardoor tevens een soort inventarisati-egeschiedenis is verkregen. Het materiaal werd verzameld uit de V.R.O.A. en de I.R.A., terwijl verder de bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief de voornaamste bron was, waaruit werd geput. Buiten de gedrukte overzichten van archieven werd slechts een enkele gestencilde inventaris opgenomen. Ik vraag mij af, of nu het Neder lands Genootschap voor Documentreproductie zijn werk is begonnen, er ook een tijd zal komen, dat -de inventarissen in 'handschrift voor een groter publiek toegankelijk zullen zijn door een ruimere verspreiding, iodat een volgende druk een aantal van de belangrijkste vertegenwoor digers van dit soort kan bevatten. Bij die gelegenheid zou dan tevens de inventaris van het archief der gemeente R'nenen (no. 844) niet op naam van dr Heer-inga, -maar op die van G. Stadermann beschreven moeten worden en de typografische verzorging geen tweeslachtigheid meer mogen vertonen. Misschien mag een lans gebroken worden voor toevoeging van de Atlas v-an S-tiolk en Zelandia Illus-trata, in aanmerking genomen, dat ook Dordracum Ill-ustratum vermeld is. Nu kan men aanvoeren, da-t dit laatste werk -deel uitmaakt van -een archief, maar gezien de nummers 59, 60 en 78, waar de bewerkers eveneens de limiet enigszins overschrijden', is het mogelijk er anders over te oordelen. 103 Na het verzamelen van het materiaal kwam de rangschikking aan de orde, die; ongetwijfeld aan de bewerkers problemen oplegde, welke echter in het algemeen een gelukkige oplossing vonden. Of de archieven van een Universiteit in de eerste plaats bij de stad gezocht moeten worden, waag ik te betwijfelen. Weliswaar Iheeft het bericht in de Courante uyt I taliën en de Duytschl-andt etc. van 1 Maart 1636: „De Illus-tre Schole der Stadt Wtrech-t is bij de Ed. Mogh. H. Staten 's Landts van Wtrecht geërigeert tot een Universiteyt ofte Academie", slechts betrekking op een octrooi, doch in 1815 verrees, om bij Utrecht te blijven, de tot „école secondaire gedegradeerde akademie als rijksinstelling. Berust, om nog een ander voorbeeld te noemen, het onuitgegeven Album studiosorum van de hogeschool te Fran-eker niet in het Rijksarchief in Friesland? Het spijt mij, dat de bewaarplaatsen der archieven en collecties niet werden opgegeven. Natuurlijk zijn deze niet altijd uit de beschrijving op te maken, maar het zou toch een groot gemak betekend hebben, indien deze aanwijzingen in het algemeen te vinden waren geweest. Toegegeven dat de verplaatsing van archieven moeilijkheden oplevert, zo heel vaak gebeurt dat toch o-ok weer niet. Hoe dit ook zij, in elk geval kan bij de rijksarchivarissen in de hoofdsteden der provincies en bij de gemeente archivarissen vernomen worden, waar de beschreven archieven berusten. Een uitstekende klapper vergemakkelijkt het zoeken vooral bij dubieuse gevallen. Deze bespreking moge dan ook niet eindigen zonder de heren Formsma -en Van 't Hoff de verzekering te hebben gegeven, dat zij niet alleen hun collega s, maar ook vele archiefbezoekers aan zich hebben verplicht dloor de samenstelling van deze handige -gids. J. H. KERNKAMP. Lucienne van Meerbeeck, Inventaire des archives des Tribunaux Militair es (Archives générales du Royaume de la Belgique). Gembloux 1939, 64 pp. 8°. Deze inventaris beschrijft de archieven van de militaire justitie in de Zuidelijke Nederlanden, zoals deze op het -einde van het bewind van Philips II georganiseerd werd en zoals zij in zwang bleef tot aan de reorganisatie der militaire rechtbanken doo-r het Oostenrijkse bewind in 1736. De Hertog van Parma heeft de basis gelegd voor het militaire recht in de Nederlanden door zijn edict van 15 Mei 1587. Dit regelde de organisatie van de „Audience general", welke spoedig een -rechtbank werd met een vaste en permanente zetel. De functie van auditeur-generaal wordt, evenals die van alle militaire rechters, toevertrouwd aan een jurist, en op hem draagt de Kapitein-generaal der Nederlanden de behandeling van alle rechtszaken over, waarin hij zelf zou moeten -oordelen en beslissen. In deze kwaliteit moet -dus de auditeur-generaal het „militaire privilege" doen respecteren; het edict van 1587 zegt: „qu'il dort connai-tre de tous les cas, pla-intes, délits et méfa-its, qu-i -arr-ivent entre solda-ts et gens de guerre, sans que -nuls juges, justices, conseils, n-i aucun autre

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 20