88 1946 tot stand is gekomen tussen het Gemeentebestuur van Dordrecht enerzijds en de Kerkvoogdij der Nederduits-H er vormde Gemeente ite Dordrecht anderzijds. Het is uitdrukkelijk de bedoeling den archivaris uitsluitend als bewaarder, niet als beheerder de bewuste archieven te doen optreden1); verder spreekt de tekst der overeenkomst vrijwel voor zich zelve. De vergoeding -is alleen opgenomen om de bewaring niet geheel kosteloos te doen geschieden, doch het bedrag ervan staat in geen ver houding tot de dienst, die de gemeente aan de Kerkvoogdij bewijst, door haar van de dagelijkse zorg voor haar archief en de bewaring daarvan te ontlasten. Een wetenschappelijk misschien niet volkomen aan alle daaraan te stellen eisen beantwoordende, doch voor de praktijk bruikbare inventaris van het archief in quaes'tie was reeds door mijn ambtsvoorgan ger vervaardigd, en. daarover behoefde dus in de overeenkomst niet gesproken te worden. Deze gaat trouwens, gelijk reeds gezegd, in begin sel alleen over de bewaring van het archief, doch het was toch wel wen selijk, dat een practisch bruikbare inventaris ervan bestond, ten einde het nodeloos zoeken naar de voor wetenschappelijk of administratief onderzoek benodigde stukken te voorkomen2). Overeenkomst tusschen het Gemeentebestuur van Dordrecht en de Kerkvoogdij der N-ederduitsch-Hervormde Gemeente te Dordrecht. Artikel 1 1Het oud-archief van de Kerkvoogdij der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Dordrecht, hierna aangeduid als de Kerkvoogdij, wordt in de archiefbewaarplaats der gemeente Dordrecht geborgen. 2) Het Gemeentebestuur van Dordrecht, hierna aangeduid als het Gemeentebestuur, stelt voor die berging een behoorlijke plaatsruimte beschikbaar. 3) De eigendom van het in het eerste lid bedoelde archief blijft bij de 'Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Dordrecht. 4) De secretaris der Kerkvoogdij blijft beheerder van het naar de archiefbewaarplaats der gemeente Dordrecht overgebrachte archief. Artikel 2. 1 De Nederduitsch-Hervormde Gemeente betaalt als vergoeding voor de in artikel 1 bedoelde berging eene som van f 10.per jaar, jaarlijks vóór of op 1 Juli te voldoen door storting of overschrijving op de postrekening ten name van „Archief der gemeente Dordrecht". 89 2) De afgifte van afschriften van ©f uittreksels uit dit archief en de heffing van rechten hiervoor blijft voorbehouden aan de Neder duitsch-Hervormde Gemeente. Artikel 3. Omtrent den toegang tot en het gebruik van de archiefstukken wordt het navolgende bepaald: a) -raadpleging van het archief kan alleen gevorderd worden op dezelfde dagen en uren, waarop de andere in de archiefbewaarplaats der gemeente Dordrecht bewaarde archieven en verzamelingen door het publiek geraadpleegd kunnen worden. b) Voor raadpleging ivan archiefsukken zal voor ieder geval eene schrif telijke toestemming van den secretaris der Kerkvoogdij aan den gemeente-archivaris of den hem vervangenden ambtenaar moeten worden over-gelegd. c) Archiefstukken mogen uitsluitend geraadpleegd worden in de gemeentelijke archiefbewaarplaats en onder toezicht der dienst doende ambtenaren. d) In geen geval vindt uitleening van stukken naar elders plaats. e) Alleen de beheerder volgens artikel 1 kan stukken tegen ontvangst bewijs onder zich nemen. f) Voor de raadpleging van grafboeken wordt hierbij de bevoegdheid tot !het verleenen -der onder b) bedoelde toestemming tot raadpleging aan den archivaris der gemeente -gedelegeerd. g) Aan hen, die stukken raadplegen, zal het niet geoorloofd zijn anders dan met potlood aanteekeningen daaruit te maken. Artikel 4. Deze overeenkomst kan alleen worden gewijzig-d, indien tusschen het Gemeentebestuur en -de Kerkvoogdij daaromtrent overeenstemming is verkregen. Artikel 5. Deze overeenkomst kan van weerszijden ten allen- 'tijde met een opzeg termijn van -op zijn minst drie maanden worden opgezegd. Artikel 6. 1 Deze overeenkomst treedt in werking op den eersten dag der maand, volgende op die, waarin zij is aangegaan. 2) Van het in artikel 2 genio-emde bedrag zijn alsdan verschuldigd zoo vele -twaalfde deelen als er in het kalenderjaa-r nog maanden aan wezig zij-n op den datum van inwerkingtreding der overeenkomst. Aldus in tweevoud get-eekend te Dordrecht, den 31 October 1946. (Volgen de ondertekeningen van Kerkvoogdij en Burgemeester van Dordrecht) B-ei-de exemplaren, een voo-r de Kerkvoogdij, een voor he-t Gemeente bestuur, zijn getikt op gezegeld formaatpapier (droog stempel) van f 0.50. Mr J. J. BEYERMAN. Overwogen, worde of deze opvatting geen moeilijkheden meebrengt. Voor de rijks archiefdienst althans lijkt dit niet zonder bedenking. (N. v. d. R.). 2) Over de begrenzing van het begrip oud-archief wordt hier niet gerept. Zij zal ver moedelijk niet voor alle plaatsen dezelfde zijn. Een belangrijke bijdrage hiertoe brengt het Verslag van het gemeente-archief van Utrecht over 1941 1945. In 1901 was het oud-archief der Ned. Herv. Gemeente tot 1798 in bewaring gegeven. De inventarisatie van het nog onder Kerkvoogden berustende gedeelte gaf aanlei ding een nieuwe grens vast te stellen, als hoedanig 1 Januari 1810 aangenomen werd, de datum, waarop de v.m. parochiekerken geheel ten laste van de kerkelijke ge meente zijn gekomen en een gecentraliseerde administratie van de vier kerken werd ingericht. (N. v. d. R.).

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 13