62 3400 verminderd tot 2100. Thans is besloten de oude toestand te her stellen; het traktement is in maximum gesteld op 4800. Het archief is met ingang van 1 Jan. 1948 verplaatst van het Stadhuis naar het v.m. raadhuis van Vlaardinger-Ambacht, waar ook het secre tariaat van de vereniging „De Vlaardfngsche Oudheidkamer en Visscherij- museum is gevestigd. Het is dagelijks geopend van 8.3012.30 en van 2 5 uur, behalve des Zaterdagsmiddags. Tot assistente van den archivaris der Ned.-Hervormde Kerk is met ingang van 1 Oct. 1947 benoemd mevr. M. M. D. A. Glastra van Loon- Cuypers. Mr. J. W. Verburgt, archivaris van de Ned.-Hervonmde Gemeente te s-Gravenhage, heeft de volgende inventarissen voltooid: Archief van den Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te s-Gravenhage, Anno 1944; archieven van de Colleges der Diaconie en nare Gestichten der Nederduitsche Hervormde Gemeente te 's-Graven- hage ,1583—1938, Anno 1947; archieven van de Kerkvoogdij der Neder duitsche Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage, 14371898, Anno 1943 met vervolg anno 1944; archieven, gedeponeerd in de Archiefbewaar plaats der Groote Kerk te 's-Gravenhage, Anno 1945. De archieven in Noorwegen en de oorlog. Door de vooruitziende blik der autoriteiten ontkwamen de Noorse archieven aan vernietiqinq. De documenten uit hét Rijksarchief, waar alle stukken der centrale admini stratie van voor 1880 bijeen zijn gebracht, waren geborgen in de kelders van een bankgebouw en beliepen geen schade. De plaatselijke archieven van Z.W. Noorwegen werden bewaard in het parlementsgebouw, waar in het Duitse hoofdkwartier was gevestigd. T.a.v. de door de Duitsers meest begeerde archieven, die van het departement van Buitenlandse z,aken sinds 1905, was van te voren een evacuatieplan gemaakt en op den dag van den inval werden zij, terwijl de Duitsers Oslo reeds binnen rukten naar Zweden vervoerd en later naar Londen. Buiten Oslo zijn drie regionale depóts, Ohristiansund, Bergen en Trondjem; dat in Bergen is meermalen gebombardeerd en door brand geteisterd. Maar bij de verdere occupatie van het land zullen de archieven van verschillende kleinere steden het zwaar te verantwoorden hebben gehad; zo is b.v. Molde waar belangrijke gemeente- en provinciale archieven waren, geheel verbrand. ro Koht, die hierover in The American Archivist van Jan 1945 berichtte, vreesde dat de grote beproeving voor de Noorse archieven zou komen bi, de bevrijding, wanneer de Duitsers het land zouden verwoes- en, maar door het snel verloop der capitulatie is dit gelukkig wel niet bewaarheid. Ook van Bergen is ons geen ernstig verlies gemeld. Yoegoslavie. Een bericht in The American Archivist van Oct 1947 oTt T/ T °CP' dlie aArchifven van dit land door de oorlog hebben geleden. Van de Servische Academie van Wetenschappen zijn tal van 63 originele historische documenten, w.o. 228 Cyrillische charters, 227 Latijn se en 1400 Turkse documenten, door de Duitsers meegenomen. Tal van andere zijn vernietigd. Gedurende de bezetting doorzochten Italiaanse archiefambtenaren de Servische archieven; de belangrijkste stukken bleken sindsdien te zijn verdwenen. Zo werden b.v. 74 kisten met documenten uit de archieven van Split (Spalato) en andere plaatsen weggenomen, ter wijl in Sept. 1943 werd geconstateerd dat 157 kisten met archivalia'door de Italianen in een met name genoemd schip naar Venetië werden ver sleept Polen. Zoals gezien het geweld van de oorlog en de furor van den overweldiger te vrezen was, moet het verlies der Poolse archieven naar een bericht in The American Archivist van Oct. 1945 op bijna 40 procent worden gesteld. Cuba. Ons Amerikaans zustertijdschrift brengt in het October- numrner van 1947 belangwekkende bijzonderheden over Cubaanse archiefzaken naar aanleiding van het zilveren jubileum van het hoofd daarvan, Joaquin Llaverias. In 1875 geboren, werd deze in 1899 ambtenaar en in 1923 chef van het in 1840 gestichte Archief van Cuba. Op zijn initiatief werd in 1902 een „Boletin del Archivo Nacional" in het leven geroepen, en in 1942 een nieuw gebouw gesticht, dat in 1944 gereed kwam en werd bekostigd uit de opbrengst van een „special stamptax". Ter zijner eer verscheen een „Indice" op de eerste 43 jaar gangen van 'het „Boletin", bewerkt door Cuba's leidende bibliograaf. Ons gebiedsdeel Curasao kan hiermee zijn voordeel doen. Brits-Indië. Van belang in verband met de jongste gebeurtenissen in dit thans India geheten gebied is een artikel van dr. S. N Sen in The American Archivist van Juli 1944 over het Imperial Record Department, sinds 1891 belast met de bewaring der archieven van het bestuur over rits-lndië in Calcutta, waarheen wij belangstellenden slechts kunnen ZrnolZT yermeM zii echiter 'dat het van de East Indian Company 26.000 banden en 1.500.000 losse stukken bevat, tezamen bijna 18 mil- hoen folio s; verder de lopende archieven van de verschillende onder delen van het centrale bestuur tot 1941, w.o. veel gedrukten. De totale omvang beloopt ruim 20 k.m. plankruimte. De archief series beginnen met u au Gr 2ljn Veel c°Pieën van het India Office om lacunes te vullen. Alles tezamen een "unique storehouse of information' over de geschiedenis van wat tot voor kort Brits-Indië heette. Verder heeft het Department veel hulp verleend voor het beheer van andere Indische archieven. Er is een opleiding gesticht, die twee jaar duurt en met ver werving van een diploma wordt bekroond. Australië. Hetzelfde archieftijdschrift van Jan. 1943 bericht dat de bibliothecaris van het Parlement van het Gemeenbest Australië heeft medegedeeld dat, ofschoon er nog geen „staatsarchief" is, men daar begun to develop an archive consciousness since the war". De neqerimq Heeft een commissie ingesteld om plannen voor te bereiden voor bewarinq van archieven. Vervolgens is een „Archives Department" ingesteld, en de sortering der ingekomen stukken is begonnen. In 1942 is een War Archi- KERKELIJKE ARCHIEVEN BUITENLANDSE ARCHIEVEN

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 36