u. 48 massa-archieven, behandeling van moderne archivalia (films), fotografi sche reproductie van stukken en hun internationale ruil, uniforme archi- vistisclhe terminologie, meer effectieve hulp bij onderzoekingen in archie- ven (gidsen, inventarissen, indices), opleiding der archivisten en voor bereiding van een nieuwe uitgave van de internationale ardhiefgids. Door de Amerikaanse archiefwereld werd daarom aan de UNESCO voorgesteld een internationaal congres van arahivisten bijeen te roepen, bij voorkeur in 1947, een blijvende organisatie in het leven te helpen en een klein, doch permanent bureau in het secretariaat te stichten, verant woordelijk voor archieven. Maar wenselijk is ook dat de archivisten de zaak zelf ter hand nemen, met hulp van deze organisatie, die reeds een sectie voor archieven, bibliotheken, musea en verwante instellingen in het leven heeft geroepen, waarin een archief-expert is opgenomen. Wat moet daarbij de basis van vertegenwoordiging zijn? Als, hetgeen wense lijk is, deze "non-governmental" is en aanwijzing door de resp. regerin gen dus is uitgesloten, zou deze door de nationale organisaties der archi visten kunnen geschieden, doch die zijn er slechts in weinig landen. Archiefinstellingen zouden lid kunnen worden en hun afgevaardigden zenden, doch ook hieraan kleven vele bezwaren. Combinatie schijnt daarom wenselijk. Individuele deelname moet ook mogelijk zijn, doch: the organization, however, should be something more than an associa tion of individuals speaking only for themselves: it should, I believe, be a genuine international council, with its members speaking for established associations and institutions. De structuur der organisatie moet het werk ener constituerende ver gadering zijn, doch het schijnt aangewezen dat het initiatief door Ame rikaanse archivisten wordt genomen. Dr. Buck stelt daarom voor een rondschrijven1) te richten tot arc'hivale instellingen en associaties en aan speciale archivisten over de hele wereld ten einde een wereldcongres van archivisten bijeen te roepen om de stichting van een permanente internationale archiefraad (International Ardhivis Council) voor te berei den, die "cooperating organization" der UNESCO zal kunnen zijn. Ook andere werkzaamheid van internationaal karakter staat de Society of American Archivists voor. Naast samenwerking ten dezen met "the other American Republics die ons niet regardeert, wordt de zorg voor archieven met het oog op oorlogsgevaar while not inevitable, never theless possible" andermaal aanbevolen. Bestudeerd moet worden de constructie van archiefgebouwen met het oog op hun weerstand tegen de gevaren der moderne oorlogvoering. Evacuatie zal niet steeds mogelijk zijn, doch maatregelen daartoe dienen tijdig te worden overwogen en de con structie der tijdelijke bewaarplaatsen onder het oog gezien. De ervaringen van Europa kunnen als hulpmidel dienen, doch tevens dient met de aard der toekomstige oorlogvoering te worden gerekend. Ook vermenigvuldi ging van het materiaal voor copieëring verdient aanbeveling, doch het 49 eist grondig overleg prioriteit, kostenbestrijding enz. en samen werking van vele archiefinstanties. Tot zover deze hoogstbelangrijike mededeling. Als lid der Ver. Naties zal ook Nederland met de hier aangesneden problemen te maken krijgen. De Stichting voor Bodemkartering gevestigd te Wageningen, directeur prof. dr. C. H. Edelman) houdt zich voornamelijk bezig met het vervaar digen van bodemkaarten en met de praetisdhe uitwerking daarvan ten dienste van land-, tuin- en bosbouw. Daarnaast wordt echter ook aan dacht besteed aan de reconstructie van de ontginnings- en bewonings- gescihiedenis van onze Nederlandse bodem. En het is op dit gebied dat samenwerking van archivarissen en historici enerzijds, met bodemkun- digen anderzijds, zeer is aan te bevelen. De bodemkundige toch bestu deert het vrije veld, terwijl historische studies meest binnenskamers ver richt worden. Thans biedt zich de gelegenheid voor de historicus de uit komsten van zijn onderzoek, die hij dikwijls verkreeg door combinatie van schaarse en soms gebrekkig gestelde berichten, aan de feiten in natura te toetsen, terwijl omgekeerd de bodemkundige bij het in kaart brengen van een bepaald gebied van reeds verrichte historische voor studies groot nut kan hebben. Vooral kaartstudie is nodig. De oude kaarten, waarvan onze archieven, bibliotheken en musea belangrijke collecties bevatten, kunnen waarde volle inlichtingen geven omtrent wijzigingen in afwatering en bodem- gébruik aan de hand van bijv. vorm van de kustlijn, loop van de rivie ren, aanleg en verlegging van wegen, kanalen, dijken, enz. Het bodem- gebruik op een bepaald tijdstip in het verleden is ook dikwijls te recon strueren uit de gegevens van de verpondingskohieren. Daarnaast hebben de plaats- en veldnamen, evenals de ontwikkeling der percelering onze belangstelling. Sommige veldnamen herinneren aan het gébruik van de grond: rogakkers, hophoven, de vergert, vorm of afmeting van het perceel: geer, bijlmeet, morgen, hoeve; bodemgesteld heid: zandakker, veenkampen; bewoning: hoge en lage hof enz. enz. Bovendien zijn er vele namen die ons op het ogenblik niets zeggen, maar waarover de philoloog of historicus ons mogelijk beter zou kunnen inlichten. Daarvoor is echter kennis der oude benamingen en schrijf wijzen noodzakelijk en deze zullen slechts door gedetailleerd archief onderzoek uit rekeningen, gerechterlijke overdrachten, leggers, kaarten e.d. aan het licht gébracht kunnen worden. De moderne benamingen worden door ons in de karteringsgebieden op onwerkbare dagen, dorps- gewijs, zo volledig mogelijk verzameld. Hiervan worden kaarten en lijsten samengesteld, die voor belangstellende philologen, historici of andere beoefenaren der toponymie, na gepleegd overleg ter inzage ver kregen kunnen worden. Met het gebruik van de grond (bouw- of weiland) hangt de vorm van de percelering nauw samen; daarnaast zouden echter ook speciale Zoals bekend ook door ons ontvangen (zie hiervóór p. 11). BODEMKARTERING EN ARCHIEVEN

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 29