46 KRONIEK Schrik niet, waarde collegae, van het tweede substantief in dit op schrift: niet de zoveelste Internationale der arbeiders ofschoon stellig ook haar archiefproblemen biedend is hier bedoeld, dodh die innige band tussen de naties, die via Volkenbond en U.N.O. naar het duizend jarig rijk van vrede en geluk voor alle volken hoopt te leiden. Dr. Solon J. Buck, archivaris der Verenigde Staten, heeft hieraan onder de even onvertaalbare als voor zichzelf sprekende titel The Archivist's One World" in de American Archivist van Januari 1947 een uitermate belang wekkende beschouwing gewijd. Uitgaande van de archi-vistisohe eenheid van de federatieve States, poneert hij de gedachte van de eenheid der archieven der wereldfederatie, die hij voorstaat: no one of us who has the custody of certain parts of a larger whole can or should try ito stand alone. En verder: Archivists at all levels in all nations, and also archivists who are or may be primarily concerned with international matters, should give attention not only to the records within their jurisdictions but also to the protection and effective utilization of man's total archival heritage. samenwerking en uitwisseling van ervaring is onder archivisten niets nieuws. De Society of American Archivists heeft gedurende een dek-ad'"" een vruchtbare activiteit ontwikkeld, en in andere landen zijn dergelijke associaties al eerder 'gevormd; door tijdschriften, verslagen en andere publicaties, door correspondentie, bezoeken en uitwisseling van personeel is er reeds menigvuldig contact gelegd. De Amerikaanse archiefwereld, die uiteraard jong is, verkeert in de bijzondere positie te moeten werken met grote massa s modern materiaal, en zij is hiervoor een vraagbaak geworden over de -gehele wereld. Onze hoogste ambtgenoot in de V. S., tevens voorzitter der Amerikaanse vereniging van archivarissen, is hier door tot de overtuiging gekomen, dat thans de tijd rijp is voor de vor ming van een internationale organisatie in de wereld der archivisten. Twee aspecten heeft dit: 1schepping van een orgaan voor de snel groeiende massa der internationale archieven; 2) internationale associatie op archief-gebied. Voor beide schijnt de Amerikaanse archiefwereld de aangewezen promotor. Toen de instelling der Verenigde Naties in de zomer van 1945 haar beslag kreeg, werd de vraag hoe te handelen met haar archieven urgent. Vanwege de National Archives der V.S. werd een plan opgesteld, waarbij vier s-oorten van internationale archieven onder het oog werden gezien: 1„noneurrent records of the U.N.O. and its various affiliated bodies (daarvan is reeds veel -materiaal aanwezig, ziowel van de stich tingsvergadering als van de commissie van voorbereiding); 2) archieven van internationale organisatie, door de U.N.O. 'geheel of -ten dele ver vangen (b.-v. de archieven van de Volkenbond); 3) archivalia van andere internationale organisaties (b.v. die der U.N.R.R.A. en de com missie voor berechting van oorlogsmisdadigers); 4) „records of inter- 47 national concern and importance" (b.v. militaire archivalia der -aggressie- staten, die, ofschoon nationaal van origine, in het belang van de wereld vrede niet onder de hoede dier staten kunnen worden gelaten). Bepleit werd vorming van United Nations Archives als een afzonderlijk lichaam binnen het secretariaat der United Nations. Samenwerking met de natio nale archieven werd aanbevolen; een adviserend comité uit de nationale archivisten diende te worden ingesteld. Het voorstel was echter niet publiek gemaakt. In Juli 1946 bleek dr. Arvid Pardo opgetreden te zijn als „acting archivist of the United Nations", weliswaar geen vakman, doch met de materie enigermate vertrouwd door de verzorging van de archieven der commissie van voorbereiding. Twee maanden later berichtte hij den Amerikaansen archivaris dat de „archives section" na-ar de Registry and communication division was overgebracht, het personeel van 7 op 20 man was gebracht en bovenal, dat stappen waren gedaan tot veiligstelling van bovengenoemde (3) archieven, naar hij hoopte 'a first step towards the establishment of an international repository". Kort daarop kreeg dr. P. een andere werkkring in het secretariaat, en werd een bevoegd en ervaren lid van de staf der Nationale Archieven, Robert Claus, als „acting archivist" aangewezen voor een periode van zes maanden. De nieuwe instelling kan dus zorg dragen voor de archivalia van het internationale bestuur. Er is -echter meer te doen op dit terrein, n.l. „an international organization, dedicated to the task of preserving, impro ving and promoting the effective -utilization of man's archival heritage throughout the world". Deze moet worden gesticht en bediend door archivisten als een onafhankelijke organisatie, doch worden gebonden aan de Verenigde Naties en hun organisaties, met name de UNESCO. Door de eenmaligheid van het archivalisch materiaal heeft ieder land maar een -klein deel van "the total archival heritage of mankind". Voor deelneming aan het overige is internationale samenwerking nodig, met na-me ma-ken en ruilen van fotografische facsimiles der archivalia. Maar ook de bescherming der archieven "in these difficult times will hardly be possible without the full and frank sharing of ideas, methods, equipment and techniques among the archivists of all lands". Sinds het congres t-e Brussel in 1910 is edht-er geen internationale bijeenkomst van archivisten meer gehouden; de vijfjaarlijkse Internationale Historische congressen, -het werk van de archiefcommissie van -het Internat. Comité voor Histo rische Wetenschap-pen, het werk van de Technische archiefcom-miss-ie, in 1931 ingesteld door het Internat, instituut voor intellectuele coöperatie en van de Internat, federatie voor documentatie hebben alle bijgedragen tot verbetering van administratie en -gebruikmaking van ardhiefmater-i-aal, doch hebben toch niet meer dan -de oppervlakte -beroerd. Twaalf problemen van archiefverzorg-ing roepen -thans om internatio nale coöperatie: de bewaring der archieven van internationale -besturen, herstel van door de oorlog beschadigde archieven, besdher-ming der archieven tegen de gevaren der moderne oorlogvoering, beschikking over archieven bij internationale vredesregelingen, de problemen der moderne DE ARCHIVISTEN DER INTERNATIONALE EN DE INTERNATIONALE DER ARCHIVISTEN

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 28