44 Uitzetting om politieke redenen kan belangwekkender zijn dan dezelfde maatregel op grond van armlastigheid; in misdrijf-dossiers, vooral waar zware straf wordt geëist, is groter kans op materiaal van enige verdere strekking dan in paperassen betreffende overtredingen; nieuwe aanleg van openbare werken verdient eerder in volledige documentatie te wor den vastgehouden dan vernieuwings- en onderhoudswerkzaamheden. Ieder erkent dat tussen de bestandeden der laatstbedoelde categorieën wel eens iets zijn zal waarnaar de historicus (dan: tevergeefs) zal vragen. Dat een groot man op school heeft uitgeblonken, voor zijn rij vaardig*- heidsexamen is gezakt, moeilijkheden heeft gehad met de politie of met de belastingen e.d.m. is voor zijn biograaf stuk voor stuk interessant. Maar ter wille daarvan kan men nóch alle schooladministraties etc. bewa ren, nóch ook de met de sortering belaste ambtenaren dwingen de inte ressante gevallen eruit te houden. Waar de trefkans op stukken van historisch gewicht zo klein is dient men haar bewust in rekening te nemen, het risico te aanvaarden. De documentatie der 19e en 20e eeuw biedt een fundamenteel verschil aan met die der vroegere eeuwen, doordat er uit de nieuwe tijd zoveel meer in druk is vastgelegd. De Handelingen der vertegenwoordigende lichamen met hare Bijlagen; de publicatiebladen; de jaarlijkse verslagen omtrent het Onderwijs, de Armenzorg, de Koloniën, de Openbare Wer ken, de bestuursverslagen van provinciën en gemeenten (te kwader uur om nietige bezuinigingsredenen afgeschaft); de statistieken, zowel de samenvattende als de analyserende al deze publicaties ontnemen ieder belang aan grote archiefseriën, of brengen het belang ervan tot veel geringer afmetingen terug. De geschiedschrijver Blok heeft gezegd dat de Handelingen der Staten-Generaal door hun uitgebreidheid de onder zoeker wel eens tot wanhoop brengen. Men zou verder kunnen gaan en ae stelling poneren dat menig geschiedschrijver bij het aanschouwen dezer reeksen bij voorbaat door foliantemvrees is bevangen. Of ihoe zou het andeis zijn te verklaren dat zulk een tal van aanvragen van archief stukken op de 2e afdeling van het Algemeen Rijksarchief met een sim pele verwijzing[naar een algemeen toegankelijke publicatie beantwoord kan worden? En dit geldt dan nog het officiële drukwerk. Voor de se ildering van details van het huiselijk en maatschappelijk leven onzer voorouders" heeft men voor de nieuwe tijd de dagbladen, de roman literatuur, de verdere private publicaties; archiefonderzoek, zoals voor vroegere eeuwen, is dan overbodig en nutteloos. De voorname gebeurtenissen, de ingrijpende handelingen van publieke lichamen dienen in de documentatie bewaard te blijven; de vastlegging der reohtsfeiten van individu (Burgerlijke Stand), onroerend goed (kadaster), rechtshandelingen (notariële archieven), rechtspersonen (Ministerie van Justitie) en dgl. zijn van permanent belang; omtrent de beleidsvaststellingen van hoge en lagere overheden dient meer behou den te blijven dan hetgeen door de tijdgenoten voor publicatie geschikt werd geacht; dit zijn punten waarover ieder het eens is. Het meest cen- 45 trale Regeringsarchief het Kabinet der Koningin dient volledig bewaard te blijven; hoe verder men zich van dit centrum verwijdert, des te eerder is vernietigbaarheid aanwezig te achten. En aan de andere kant is er ook geen verschil van mening over de vernietigbaarheid van vrijwel al hetgeen de comptabiliteit raakt (na de wettelijke verjarings termijn van 5 jaar), van nagenoeg alle regelmatige rechters- en uitvoe ringsverrichtingen in (dagelijkse gevallen, van de personeelsadministratie (behoudens een centrale registratie) en van zoveel meer van gelijke orde. De moeilijkheid is gelegen in het treffen van de juiste grenslijn, en van een formulering die voor de met de uitvoering belaste ambtenaren aanvaardbaar is. In dit laatste opzicht kan de toekomst wel wat goeds brengen. Het dossiersysteem is door zijn opzet beter geschikt voor uitlichting van vernietigbare bestanddelen dan het serie-stelsel. Als men tenminste dade lijk met de kenmerking van vernietigbare bestanddelen rekening houdt, deze aflegt in speciale mappen (waar mogelijk), b.v. met gebruikmaking van aparte kleuren. De periodieke uitwieding is dan tot een kleinigheid gereduceerd; de schrikwekkende taak waarvoor èn het Algemeen Rijks archief èn verscheidene departementen zich nu zien gesteld kan dan tot onbetekenende afmetingen worden teruggebracht. Ook niet meer, bij voorbeeld, voorschrijven dat alle bijlagen van gemeenterekeningen vóór vernietiging moeten worden doorgebladerd om te zien of er contracten tussen zitten, maar in de Begrotings-, Rekening- en Boekhoudingsvoor schriften bepalen dat van zulke stukken van blijvend belang geen origi nelen, doch afsdhriften aan de rekening als bewijsstuk moeten worden toegevoegd. Als op die wijze de ardhivisten meer en meer tonen de positie der ambtenaren van de nieuwe dienst te beseffen, hun geen onbenaderbaar Historisch Belang als lichtelijk verbijsterend ideaal voor ogen houden, en ervan afzien een vernietigingsregeling, die eenvoudig kan zijn, onbruikbaar te maken door tussenvoeging van wanneer s, indien's, tenzij's en behalve's om het andere woord, dan kunnen zij van de wederzijde eveneens begrip verwaahten en kan de nauwere samen werking tussen de „oude" en de „nieuwe" archiefdiensten ook op dit gebied tot blijvende verbetering van resultaten leiden. S. J. FOCKEMA ANDREAE.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 27