20 die mr. Groesbeek en hij in opdracht van de vorige afdelingsvergadering gehouden hebben met enige bestuursleden van de Centrale voor Hogere Rijksambtenaren over de aansluiting van die Centrale bij het Ambtena- rencen'trum en de houding van die Centrale bij de laatste salarisver hoging. De verklaringen hebben de afgevaardigden bevredigd en doen dat ook de vergadering. De bespreking heeft zich ook bewogen op het gebied van de positie van het corps rijksarchief ambtenaren in het algemeen. Besloten wordt dat de suggesties, door de bestuursleden van de Centrale aan de hand gedaan, door het afdelingsbestuur uitgewerkt zullen worden tot een concreet plan van actie met toelichting, waarop dan schriftelijk de mening van de leden van de afdeling gevraagd zal worden. Daar geen eenstemmigheid bereikt kan worden over de wijze waarop de bij de rijksarchiefdienst ontstaande vacatures beter dan tot heden ter kennis van alle archivisten gebracht kunnen worden en verbetering gewenst blijft, wordt het verzenden van het ontworpen verzoekschrift opgeschort en aan de voorzitter opgedragen deze zaak eerst eens te bespreken met de Algemene Rijksarchivaris en daarbij in het bijzonder te wijzen op het feit, dat de dienst het allermeest belang heeft bij een zo ruim mogelijke bekendmaking van alle vacatures. De aftredende secretaris-penningmeester J. L. van der Gouw wordt bij acclamatie als zodanig herkozen. Zonder dat van de rondvraag gebruik gemaakt wordt sluit de voor zitter te ca. 12.15 de vergadering. Verslag van de zesentwintigste afdelingsvergadering op Zaterdag 20 September 1947 te Gouda: Aanwezig zijn 21 leden. De voorzitter, dr. W. Moll, opent te 11 uur de vergadering en gaat, na een woord van welkom, over tot het uit eten-gen van het jaarverslag. Dat in de verslagen doorgaans slechts wei nig te vermelden valt, wil hij niet zien als een teken, dat de afdeling niet veel nut heeft, maar eerder als een bewijs, dat de archief-toestanden op materieel gebied niet uitzonderlijk slecht zijn en daarom de interventie van de afdeling maar een enkele maal noodzakelijk is. Hij herinnert eraan, dat bij de oprichting van de afdelingen der Vereniging van Archivarissen velen daarvan ook bemoeiingen met andere dan materiële belangen verwachtten, wat bij art. 1 van het Huishoudelijk Reglement echter uitgesloten werd. Is hieraan in den beginne streng de hand gehou den, later bleek bij het bestuur der Vereniging geen bezwaar te bestaan dat op de -afdelingsverga-deringeu ook andere -dan materiële onderwerpen ter sprake worden gebracht. De afdeling der Rijksarchief ambtenaren ging zelfs nog veel verder. 21 Zij belegde op 19 October 1946 een vergadering te Utrecht om over een reorganisatie der afdeling -te spreken, speciaal met het oog op de ideële belangen en het -gezelligheidselement. Ons v-oltall-ig bestuur woonde deze vergadering bij. Besluiten, die voor onze afdeling navolgenswaardig kon den zijn, werden niet genomen, en de tweede, op 12 Juli 1947 gehouden vergadering -der rijksafdel-ing wer-d niet -door ons bestuur "bijgewoond. Al-s leden ontvielen aan de afdeling m-ej. P. Beydals, -die zovele jaren het Delf-tse gemeente-archief beheerde, en -dr. F. Nuy-ens, gemeente archivaris van Maastricht, die beiden ambten buiten het archief-wezen aanvaard-den. Als nieuwe leden worden welkom geheten de heren C. D. Goudappel van het gemeente-archief te Delft, D. van Baaien, de nieuwe archivaris van Maassluis, J. W. M. Klomp, adj.-commies -aan het Haagse gemeente archief, en J. F. M. den Boer, a-dj.-commies aa-n het gemeente-archief van Amsterdam. Het leden-tal bedraagt nu 47, een -hoger aantal -dan nog ooit bereikt werd. Verdere personalia zijn de aanvaarding van bet archivarisschap der gemeente Leeuwarden door de heer H. M. Menso-nides en de uitbreiding van zijn functies met het arc-hivariaa-t va-n Tolen -door -de heer G. Stader- mann. De, na verkregen ministeriële dispensatie, benoeming van de heer J. R. de Jonge, die geen lid -der Vereniging is, tot archivaris-honorair van Axel, en die va-n de heer M. P. de Bruin t-ot archivaris van de polder Walcheren. Den heer Wortel, -die op 1 Dec, 1946 zijn 25-jarige werk zaamheid in dienst van de gemeente Alkmaar herdacht, wordt een reeks van voorspoedige jaren toegewenst. Naar buiten trad -de af-deling slechts eenmaal op. Op verzoek van de archivaris van Dordrecht richtte het bestuur zich tot Burgemeester en Wethouders -dier gemeente om verhoging van het salaris van de archi varis -te bepleiten. B. en W. zetten in een uitvoerig schrijven ui-teen, waarom -thans een voorstel t-o-t verhoging va-n het bedoelde salaris van hen niet -te verwachten was. Volgens het besluit der vorige vergadering heeft de Afdeling zich aan gesloten bij de Centrale van Hogere Gemeente-ambtenaren, die echter de belangen van alle le-den van hoog to-t laag behartigt. De „Centrale meldde pas in Juni, da-t haar contributie was gesteld op f 3.50. Het bes-tuur was toen genoodzaakt -de leden om betaling van -dit bedrag -te verzoeken. Aan de eis van het Reglement art. 6 dat een contributie van meer dan f 3 de goedkeuring van de Algemene Vergadering behoeft, kon dus niet worden voldaan. In -de a.-s. algemene vergadering zal daarin worden voorzien. Op voorlezing van de reeds in het Archievenblad verschenen notulen stelt niemand prijs. De voorzitter verzoekt -dan de verga-dering te besluiten om in art. 17 van het Huishoudelijk .Reglement het laatste woord „bestuursleden" te wijzigen -in „led-en", hetgeen geschiedt. Tot vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur wordt -dr. Moll benoemd. AFDELING VAN GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEFAMBTENAREN.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 14