12 Viermelding verdient, dat dr. Leo Santifaller, staatsarchivaris van Oos tenrijk, een beroep op ons en anderen 'heeft gedaan om bijdragen te leveren voor een nieuw internationaal tijdschift op archiefgebied, dat te Wenen onder auspiciën van de directie van het Staatsarchief zal ver schijnen. De toekomst zal leren, of dit tijdschrift aan zijn roeping om een internationaal forum 'te zijn kan beantwoorden. Het jaar, dat achter ons ligt, is voor Nederland, tenminste voor het Koninkrijk binnen de grenzen van Europa, een jaar geweest van vrede en herstel. Dit stemt tot dankbaarheid. Maar geheel voldaan zijn wij toch niet. Immers het herstel gaat langzamer dan wij wensten. Vooral door 'het grote gebrek aan materiaal zal het nijpend tekort aan goede archiefruimte niet spoedig verholpen kunnen worden. Waar voor woning bouw en 'installatie van noodzakelijke bedrijven gedurende veel jaren nog een grote achterstand zal bestaan kan het niet anders of onze ver langens naar nieuwe arohiefgebouwen en uitbreiding en verbetering van bestaande gebouwen zullen niet zo een, twee, drie bevredigd worden. Wij moeten niet verflauwen in het naar voren brengen van onze gerecht vaardigde wensen. Maar wij zullen in redelijkheid bescheiden moeten zijn en moeten woekeren met de ruimten, die wij hebben, en vindingrijk zijn bij 'het speuren naar meer ruimte. Een opwekkend voorbeeld geeft het zwaar geteisterde Rotterdam, waar de uitbreiding van het bestaande depót daadwerkelijk ter hand is genomen. In 1943 was de betonfundering voor het nieuwe archief gebouw gelegd; tegen het einde van 1946 was de afbouw hervat. De langdurige vorstperiode gaf wel stagnatie, maar in de zomer is het werk snel gevor derd zodat, als alles meeloopt, tegen het eind van dit jaar het nieuwe depót kan worden opgeleverd. Hoewel het dan nog enige tijd zal duren voordat het gebouw kan worden in gebruik genomen, is dit een resultaat, waarmede wij onze Rotterdamse collega geluk mogen wensen. In Vlaar- dingen, waar de andere gemeentediensten in het niet grote stadhuis het archief in het nauw brachten, is het voormalige gemeentehuis van de geannexeerde gemeente Vlaardingerambacht voor archief bestemd. Het laat zich aanzien, dat dit voor de huisvesting van het Vlaardingse archief een grote verbetering zal zijn. Het Rijksarchief in Arnhem zal door een voorlopige voorziening in het depótgebouw meer bruikbaar worden gemaakt. Bureauruimten en bibliotheekvertrek zullen daar worden ingericht. In Leeuwarden, waar het Rijksarchief de schilderachtige maar overvolle kanselarij met de zich sterk uitbreidende Provinciale Bibliotheek moet delen, ontstaat lang zamerhand een noodtoestand, waarvoor een oplossing moet worden gevonden. Het is te hopen dat de plannen, ergens in Nederland een doelmatige ruime bergplaats in te richten voor archieven, die weinig geraadpleegd worden, spoedig verwezenlijkt zullen worden. Dit is niet alleen nodig voor een gezonde ontwikkeling van het archiefwezen. Het is een staatsbelang van de eerste orde, dat departementen en staatsdien sten, die nu vaak in arren moede tijdelijke 'noodbewaarplaatsen voor hun 13 archieven inrichten, waar geen waarborg voor goed beheer is, hun over tollige archieven aan de deskundige archiefdienst kunnen overdragen. Een andere weg om het ruimteprobleem op te lossen is het vernie tigen van archiefstukken, die niet van blijvende waarde zijn. Hierover is, ook in onze vereniging, reeds veel gesproken en geschreven. Gelukkig blijft het niet bij woorden, maar wordt in de praktijk reeds veel onder deskundig toezicht vernietigd. Als voorbeelden noem ik de Algemene Rekenkamer, waar al sinds het midden van de vorige eeuw onder toe zicht van een daartoe aangesteld ambtenaar een doelmatige vernietiging plaats vindt. De stukken van de gemeente-archieven worden volgens de bestaande regels, die op grond van de praktijk telkens gewijzigd worden, geregeld vernietigd. Andere voorbeelden zijn de archieven van ettelijke departementen en de crisisarchieven van de eerste wereldoorlog, waar van veel meer dan de helft vernietigd kon worden,, hetgeen de papier fabrieken veel materiaal en de Staat een bate van f 56.000 bezorgde. Als ik het goed zie moet hier onderscheid worden gemaakt. Enerzijds de archieven van de. departementen, die door het Algemeen Rijksarchief worden overgenomen onder het toezicht van den Rijksarchivaris van de tweede afdeling. Daarnaast doen zich vernietigingsproblemen voor ten aanzien van allerlei archieven van in de provincies fungerende organisa ties. H ier is het zaak, dat zich geen verschillende praktijk gaat vormen. Coördinatie is gewenst en ook de economie eist, dat op één plaats wordt onderzocht en uitgemaakt, welke principes bij de vernietiging worden toegepast. Het komt ons voor, dat hier de commissie, indertijd ingesteld door onze vereniging en daarna tot Rijkscommissie bevorderd, goede diensten kan bewijzen. Nog op geheel andere wijze kan tot de oplossing van het ruimte vraagstuk worden bijgedragen. Ik denk aan het vermenigvuldigen van archivalia door de micro-film, hetgeen vooral in Amerika in het groot geschiedt en ook in ons land wordt toegepast. Onlangs bereikte ons een catalogus van de in Washington ter beschikking staande microfilms, die daar voor velerlei doeleinden zijn vervaardigd2). In ons land was om streeks 1928 een voorbeeld het af filmen in het Algemeen Rijksarchief van alle archivalia, van belang voor de Amerikaanse geschiedenis3). Op nog veel groter schaal zal dit affilmen binnenkort geschieden in opdracht van de Mormonen, die hun centrum hebben in Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah en die vertakkingen over de gehele wereld en ook in ons land hebben en die in 1947 het honderd-jarig bestaan vieren4). De godsdienst van 'de Mormonen, die ook de Heiligen der Laatste Dagen worden genoemd en die aan reïncarnatie geloven, brengt mede, dat zij er grote waarde aan hechten de namen van al hun voor- 2) The National Archives. List op file microcopies. Washington (gecyclostileerd) (aanwezig in de bibliotheek van het Algemeen Rijksarchief). 3) L. C. Suttorp. Een nieuwe methode voor het fotografeeren van archiefstukken, Ned. Archievenblad 37 (19291930), p. 107—113. 4) Zie Time 21 July 1947.

Nederlandsch Archievenblad | 1948 | | pagina 10