160 Inderdaad, de archiefverzorging is, voor hen gelijk voor allen, een ,,opus imperfectum, numquam perficiendum". L archivariat mène a toutVan Mnlotow zeide in een vroeger stadium de groote Lenin, dat hij de beste archivaris („file clerk", in het Engelsche berichtje) der Sowjetunie was. Molotow's systematische en ordelijke werkwijze vormde een scherp contrast met de methoden zijner mede-revolutionairen. Molotow is niet de eenige bekende tijdgenoot die archieflucht heeft geroken. Ook Hjalmar Schacht, de financier en econoom van het Duitsch- iand der nu afgesloten periode, is als archivist begonnen. Des archivaris plicht. In de Westminster Abbey 'te Londen is door het kapittel een gedenkplaat aangebracht van een vroegeren archivaris, van wien het er heet, „dat hij de archieven dier instelling zoodanig ordende, dat zij voortaan ook voor anderen zouden openstaan (qui monumenta huius ecclesiae ita ordine digessit, ut aliis quoque paterent)". Het behoorde van eiken archivaris gezegd te kunnen worden, ja het diende vanzelf te spreken. Maar het feit dat men het noodig acht zulks in steen en metaal vast te leggen, geeft te denken. S. J. F. A. INTERROGATORIUM Kaartjes gemeente Langerak (Zuid-Holland) en (voormalige) gemeente Willige Langerak (Utrecht). In een groot aantal exemplaren van den bekenden gemeente-atlas van Nederland van J. Kuyper, ongeveer in 1870 uitgegeven bij Hugo Suringar te Leeuwarden, is het kaartje der gemeente Langerak bij vergissing op genomen in den atlas der provincie Utrecht, terwijl het kaartje der voor malige Utrechtsche gemeente Willige Langerak, thans deel uitmakende van de gemeente Lopik, in den atlas van Zuid-Holland is opgenomen. Wie kan mij nu helpen aan een exemplaar van het kaartje van Langerak, in ruil voor een kaartje van Willige Langerak? Voor toezending houdt zich aanbevolen Mr. J. BEYERMAN, archivaris van Dordrecht. Afgesloten 31 Aug. 1946.

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 25