158 uit: Hrisovul. Bulletin de l'Ecole Archivistique; daarnaast een serie voor drachten, o.a. een inleiding tot de chronologie van Sacerdoteanu, gepu bliceerd in het Fransch, vrnl. voor Oost-Europa van belang. Ook de staatsarchieven zijn op dit terrein werkzaam. Zij geven sinds 1936 een revue uit, Revista archivelor, gewijd aan de hulpwetenschap pen der geschiedenis, die ook archiefverslagen publiceert. Sinds 1939 ver schijnt de Biblioteca archivelor Statului, waarin Inventural archivelor Statului, inventaris der staatsarchieven, eerste, doch nog onvolledige poging tot inventarisatie der Roemeensche archieven. PERSONALIA. Benoemingen. Tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde zijn uit archiefkrimgen benoemd: dr. P. C. Boeren, mr. H. Harden- berg, mej. mr. E. M. C. Prins, dr. H. B. Slicher van Bath. Mej. dr. G. H. Kurtz is, als tweede vrouw in Nederland, benoemd tot lid van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, te Haarlem. Onderscheidingen. Benoemd zijn o.a. tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. P. A. Meilink, oud-rijksarchivaris te s-Gravenhage, tot ridder in die orde de heeren J. Smit, oud-hoofdcommies aan het Alge meen Rijksarchief, te 's-Gravenhage, en Geesink, archivaris der gemeente Zwolle; de medaille in zilver werd toegekend aan den heer P. J. Klijn, oud-verwarmingsstoker aan het Algemeen Rijksarchief, te 's-Gravenhage. Zilveren jubileum van den heer M. C. Sigal. Den len April 1944 heeft, zooals ons eerst nu bekend geworden is, onze collega Sigal den dag her dacht, waarop hij vóór 25 jaar optrad als archivaris der gemeente Vlaar dingen. In het plaatselijk blad heeft J. H. aan den vooravond, onder her innering aan de talrijke artikelen van des jubilaris hand, daarin en in andere periodieken over Vlaardingen verschenen, hem herdacht in de volgende bewoordingen: Toch zou het verkeerd zijn onzen archivaris uitsluitend als penvoerder te zien. Aan het organiseeren van historische optochten nam hij steeds een werkzaam aandeel en menige tentoonstelling wist hij met smaak en juist inzicht aantrekkelijk te maken voor de bezoekers. En wat zou de Vlaar- dingsche Oudheidkamer zijn zonder den heer Sigal, die tot de oprichters dezer vereeniging behoort en door wiens toewijding menig historisch voorwerp bewaard is gebleven! Dat het niet uitsluitend de historie is, waarnaar zijn belangstelling uitgaat, blijkt uit zijn bestuurslidmaatschap der Openbare Leeszaal en Bibliotheek, voor welke nuttige instelling hij zich een reeks van jaren veel toegewijde arbeid getroost. Voor velen is een archivaris een min of meer mysterieus persoon, half mensch, half perkament. Maar de talloozen, die in de afgeloopen 25 jaren met onzen archivaris in contact zijn gekomen, hebben bemerkt, dat tusschen de perkamenten op het Stadhuis geen verdroogde boekenwurm huist, maar een hulpvaardig man, wiens hart voor Vlaardingen even warm klopt als dat van welken geboren Vlaardinger ook. 159 EXAMENS ARCHIEFAMBTENAAR. Samenstelling der examen-commissie. Bij beschikking van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 6 Juli 1946 no. 15562 afd. O.K.N. is de commissie, belast met het afnemen der examens, bedoeld in de art. 4 en 5 van het K.B. van 2 Sept. 1919 (S. 551zooals dat sindsdien is gewijzigd, samengesteld als volgt: Jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, voorzitter, archivistiek 2e kl., chronologie le kl. Mej. dr. G. H. Kurtz, archivistiek le kl. Dr. P. A. Meilink, palaeografie le kl. Prof. dr. D. Th. Enklaar, diplomatiek le kl. Prof. dr. J. M. Romein, staatsinstellingen le kl. Prof. mr. B. H. D. Hermesdorf, rechtsinstellingen le kl. Prof. W. Nolet, kerkelijke instellingen le kl. Prof. dr. A. J. C. Rüter, geschiedenis 2e kl. Dr. A. J. van de Ven, palaeografie 2e kl. Examen-uitslagen. In 1943 slaagden voor het diploma der eerste klasse: mej. dr. I. H. van Eeghen en de heeren mr. J. W. Groesbeek, P. Th. J. Kuyer, dr. F. J. C. J. Nuyens, drs. P. Scherft, mr. G. J. ter Kuile. Het diploma der tweede klasse werd verworven door mej. M. Eerd- mans en de heeren G. 't Hart, H. F. D. Oxenaar, J. G. A. Veerman, J. P. van Dooren, J. S. A. Delahaye, A. M. Sampers, C'h. van Bokhoven en B. M. Delemarre. In 1944 verwierven het diploma I de dames dra. D. A. Hoogendijk en dra. E. M. Th. W. Nuyens en de heeren drs. H. M. Mensonides en mr. A. P. Schuitema Meyer, het diploma II de dames J. J. 't Mannetje, W. J. van der Pot en C. W. Sassen en de heeren J. F. M. den Boer, j. J. C. Buurman, C. Postma, L. Valkenier en dr. J. Woltring. Het diploma I werd in 1945 behaald door drs. P. J. Mey, het diploma II door de heeren L. ten Cate Hoedemaker en T. Ch. L. Raadsveld. Voor het diploma der tweede klasse slaagden in Juli 1946, mej. M. J. Buurveld, te Rotterdam, en de heeren M. P. de Bruin, te Middelburg, W. H. Avelingh, te 's-Gravenhage, P. D. Keymel, te Arnhem, J. A. Backerra, te Maastricht. VARIA. Een archivisten-geslacht. De familie Graswinckel is wel in sterke mate erfelijk gepraedisponeerd tot het archivariaat. Dirck Graswinckel, die als griffier der Chambre Mi-Partie van de Spaansche regeering de Vilvoordsche charters wist los te krijgen, ver richtte daarmede een nevenfunctie. Maar hoezeer maakte zich verdien stelijk die Haarlemsche stadssecretaris Graswinckel, die op het eind der achttiende eeuw de archieven dier stad niet minder dan driemaal had te ordenen. Telkens weer bleken de archivalia, bij inwendige verplaatsingen in het stadhuis tijdens het revolutietijdvak, dooreen te zijn geraakt.

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 24