154 BERICHTEN ALGEMEEN. Verlies van archieven. Bij den brand, die het gevolg was van het bombardement van 3 Maart 1945, zijn de gebouwen, waarin de Provin ciale griffie van Zuid-Holland, het Gerechtshof en de Arrondisse- ments-Rechtbank te s-Gravenhage gevestigd waren, een prooi der vlam men geworden. Gelukkig is de achter de Provinciale griffie afzonderlijk gebouwde archiefbewaarplaats behouden gebleven, zoodat alleen de bescheiden, welke zich buiten de eigenlijke archiefbewaarplaats bevonden in het voorgebouw Korte Voorhout 9 en in enkele kamers van den nieuw bouw, verloren zijn gegaan. Van de verdwenen stukken (alle uit de jaren 1930'1945) berust een opgave in het Algemeen Rijksarchief. De provinciale archieven van vóór 1851 waren reeds vroeger naar het Alge meen Rijksarchief overgebracht. Ernstiger zijn de rechterlijke archieven getroffen. Het geheele archief van de Rechtbank en dat van het Gerechtshof sinds 1838 zijn verloren gegaan. Ook de bij de Rechtbank berustende archieven van den Burger lijken Stand sinds 1842 gingen, met uitzondering alleen van de huwelijks- bijlagen der gemeente 's-Gravenhage over de jaren 18431899, te niet. In den zomer van 1944 had de heer J. Lingbeek Jr., tijdelijk van de Rechtbank te Rotterdam naar Den Haag gedetacheerd, in de kel ders van het Gerechtshof een aantal oude registers gevonden. Dat bleken 11 deelen en pakken te zijn met stukken, behoorende tot de oude rechterlijke archieven van eenige Zuidhollandsche gemeenten, waarvan de oudste tot 1595 teruggaan, en 5 deelen, behoorende tot het archief van het Hooggerechtshof 1811 1838. RIJKSARCHIEVEN. Algemeen Rijksarchief. Bij K. B. van 22 Mei 1946 no. 14 is mr. S. J. Fockema Andreae benoemd tot rijksarchivaris aan het Algemeen Rijks archief. Mr. Andreae zal optreden als hoofd der tweede afdeeling. Tot assistente aan de derde afdeeling is benoemd mej. J. Vaissier. Rijksarchief in Gelderland. Tot tijdelijk commies-chartermeester is met ingang van 1 Augustus 1946 benoemd drs. P. J. Mey. De heer P. D. Keymel, binder aan dit archief, is met ingang van 1 September 1946 benoemd tot adjunct-commies. Rijksarchief in Noord~Brabant. Bij beschikking van den minister van O., K. en W. is dr. W. J. Formsma, hoofdcommies-chartermeester, ,,in het belang van den dienst" overgeplaatst naar het Rijksarchief in Groningen. Rijksarchief in Utrecht. Bij K. B. van 16 Mei 1946 no. 24 is met ingang van 1 Juni 1946 aan jhr. dr. B. M. de Jonge van Ellemeet eervol ontslag verleend als rijksarchivaris wegens het bereiken van den pensioen- 155 gerechtigden leeftijd. In zijn plaats is, met ingang van 1 Juli 1946, benoemd dr. A. J. van de Ven, hoofdcommies bij de inspectie der gemeente- en waterschapsarchieven in Gelderland. Rijksarchief in Overijsel. Bij K. B. van 29 April 1946 no. 14 is mr. A. Haga, rijksarchivaris, met ingang van 1 Mei 1946 overgeplaatst naar het Rijksarchief in Drente. Tot rijksarchivaris is met ingang van 1 Juli 1946 benoemd dr. B. H. Slicher van Bath, tijdelijk commies bij het Rijks archief in Gelderland. Tot adjunct-commies is benoemd, met ingang van 1 Augustus 1946, de heer F. M. Hendriks, in denzelfden rang ver bonden aan het Rijksarchief in Gelderland. Rijksarchief in Drente1). Bij K. B. van 18 Juni 1946 no. 26 is aan mr. A. Haga op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als rijksarchivaris met dankbetuiging voor de door hem aan den rijksarchiefdienst bewezen diensten. Bij K. B. van 18 Juni 1946 no. 27 is met ingang van 1 Juli 1946 benoemd tot rijksarchivaris drs. E. J. Werk man, hoofdcommies-chartermeester bij het Rijksarchief in Groningen. Rijksarchief in Limburg. Aan dr. F. J. C. J. Nuyens is wegens benoe ming tot archivaris der gemeente Maastricht ontslag verleend als com mies-chartermeester. GEMEENTE- EN WATERSCHAPSARCHIEVEN. Tot inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Utrecht is benoemd dr. A. J. van de Ven, rijksarchivaris in die provincie; tot inspec teur in Zuid-Holland, met ingang van 16 October 1946, mr. H. L. Hom mes, inspecteur dier archieven in Overijsel. Breda. Tot archivaris is benoemd in de plaats van mr. G. J. ter Kuile drs. P. Scherft. Kampen. Tot wetenschappelijk ambtenaar is benoemd de heer W. H. Keikes, tot dien tijdelijk ambtenaar bij het Rijksarchief in Friesland. Kerkrade. De archivaris J. S. A. Delahaye is benoemd tot ambtenaar aan het gemeente-archief te Nijmegen. De hierdoor ontstane vacature zal niet worden vervuld. Maastricht. Tot archivaris is benoemd dr. F. J. C. J. Nuyens, charter meester aan het Rijksarchief in Limburg. Nijmegen. Tot adjunct-commies is benoemd de heer J. S. A. Delahaye, archivaris der gemeente Kerkrade, Venloo. De burgemeester van Venloo deelt mede, dat hij bij zijn besluit van 23 Mei 1946 het aan den gemeente-archivaris drs. C. Th. Kokke op 22 Maart 1945 gegeven bevel tot staking heeft ingetrokken, daar geen termen aanwezig zijn om een der maatregelen, genoemd in het Zuive ringsbesluit 1945, op hem toe te passen. De heer Kokke heeft, ter vol tooiing zijner studies, het archivariaat neergelegd. Zie ook onder Rijksarchief in Overijsel.

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 22