134 platen carton aangebracht, deur en poort werden zoodanig gerepareerd, dat zij zij het dan nog niet op afdoende wijze weer konden worden gesloten. De barricades van archivalia voor de ramen werden door het archiefpersoneel afgebroken. Begonnen werd tevens met andere oprui mingswerkzaamheden in het gebouw, die voorshands bestonden in het bijeenvegen van kalk, zand en glasscherven en het verzamelen van oor logstuig, dat op de meest onverwachte plaatsen te voorschijn kwam. Na een week waren de bezoekerskamer en de bibliotheekkamer in zoodanigen toestand gebracht, dat zij weer voor bureauarbeid konden worden gebruikt. In verband met de in het depót aangerichte wanorde, moest het archief voorloopig voor het publiek worden gesloten. In het begin van Juli konden weer in beperkte mate archiefstukken aan de bezoekers ter inzage worden gegeven, omstreeks het begin van December 1945 de dienst weer in normalen omvang worden verricht. Bij een nadere beschouwing van het gebeurde kunnen mijns inziens de volgende conclusies worden getrokken. Het Rijksarchief is in de eerste plaats gered, doordat alle ramen aan de Singelstraat uit draadglas beston den. Hadden deze uit gewoon glas bestaan, dan zouden zij, gezien de groote hitte, die in de Singelstraat heerschte, ongetwijfeld zijn gespron gen. Het is niet aan te nemen, dat het in dat geval gelukt zou zijn te ver hinderen dat de archivalia, ook al waren zij uit de onmiddellijke nabijheid van de ramen verwijderd, vlam hadden gevat. De omstandigheid, dat zoowel in de Sint Jansstraat als in de Singelstraat huizen tegenover het archief stonden, die lager waren dan het archiefgebouw zelf, bracht mede, dat de Canadeezen ons depót alleen onder vuur konden nemen vanuit de Schoolstraat en dat zij hoofdzakelijk de hoogere verdiepingen konden bestoken. Boven in het gebouw was de schade dan ook verreweg het grootst. Een en ander bracht mede, dat onze voorzorgsmaatregelen, die indertijd uitsluitend gericht waren op de bestrijding van uiteraard van boven invallende brandbommen, thans bij de straatgevechten hun volle waarde behielden. Zoo was het van groot belang, dat de zolder geheel ontruimd was. Daardoor toch konden wij de naar beneden val lende stukken brandend hout rustig op den betonnen vloer laten liggen, waar zij vanzelf door het van de kap terugvallend bluschwater uitdoof den. Van niet minder gewicht was, dat de verdieping direct onder de zolder ontruimd was. Niet alleen heerschte hier tijdens den brand van het Observatiehuis de grootste hitte, maar ook is juist op deze verdieping een granaat door den muur gedrongen en in het depót ontploft. Van de verdere voorzorgsmaatregelen is vooral van belang geweest, dat emmer spuiten, een groote hoeveelheid water en een voldoend aantal emmers in het gebouw aanwezig waren. Gebleken is, dat met genoemde spuiten, vooral wanneer zij door twee man bediend worden, een groot effect kan worden bereikt. Bij het blusschen van het onderste gedeelte van het dak heeft één der vuurzweepen uitstekende diensten bewezen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de in het archief aanwezige vuurzweepen, vervaardigd door den binder Scheerens en den verwarmingsstoker-vak man Huizinga, van aanzienlijk grootere afmetingen waren, dan ik door- 135 gaans in openbare gebouwen heb gezien. Met een gewoon klein exemplaar was m.i. tegen het fel brandende droge hout van het dak weinig uit te richten geweest. Van groote beteekenis is het ten slotte geweest, dat er op 16 April geen wind was. Deze omstandigheid heeft medegebracht, dat het dak van het archief eerst vlam vatte, toen de brand in het naast liggend perceel zijn hoogtepunt had bereikt en heeft verder het blus- schingswerk zeer vergemakkelijkt. E. J. WERKMAN.

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 12