wordt tijdelijk waargenomen door den heer H. P. Waalwijk leeraar R.H.B.S. Deventer. Mr. B. van t Hoff is wegens benoeming tot rijksarchivaris aan het Algemeen Rijksarchief afgetreden als archivaris der gemeente en bibliothecaris der Atheneumbibliotheek. Tot zijn opvolger is benoemd mr. G. J. ter Kuile, archivaris der gemeente Breda. Goes. Dra. S. van Zanten Jut heeft wegens benoeming elders ontslag gekregen als gemeente-archivaris. In haar plaats is benoemd de heer G. Stadermann. Gouda. Aan mej. dr. M. A. C. M. van Hattum is wegens verandering van werkkring ontslag verleend als gemeente-archivaris. In haar plaats is benoemd drs. J. Taal. s~Gravenhage. Met ingang van I Mei 1946 zijn benoemd tot commies drs. H. M. Mensonides, met ingang van 15 April tot administratief ambtenaar B de heer J. W. M. Klomp. De heer A. J. van Rossem Duchat- tel heeft het archief verlaten. Groningen. In plaats van den heer P. Biesta is tot wetenschappelijk ambtenaar benoemd mr. A. T. Schuitema Meyer. Hulst, zie: Goes. Kampen. In de plaats van mej. C. J. Welcker, die begin 1946 overleed, is tot gemeente-archivaris benoemd de heer J. Don, tot dusver ambtenaar aan dit archief1). Kerkrade. Als archivaris dezer gemeente is opgetreden de heer J. S. A. Delahaye. Leeuwarden. De gemeente-archivaris mr. A. van der Minne is geschorst; zijn functie wordt waargenomen door den heer M. P. van Buytenen, ambtenaar bij de provinciale archiefinspectie. Leiden. Tot ambtenaar aan dit archief is benoemd dra. S. van Zanten Jut, tot dien archivaris der gemeenten Goes en Hulst. Middelburg. Aan den gemeente-archivaris dr. W. S. linger, die 1 Juli 1943 zijn zilveren jubileum als zoodanig herdacht, is wegens benoeming tot rijksarchivaris in Zeeland met ingang van 1 Maart 1944 ontslag ver leend. Daar het archief door de ramp van Mei 1940 verloren is gegaan, is de betrekking opgeheven. De weinige handschriften, die gespaard zijn, zijn aan het Rijksarchief in Zeeland in bewaring gegeven; de rijksarchivaris treedt als adviseur van het Gemeentebestuur in historische aangelegen heden op. Rotterdam. In de plaats van den heer J. L. \an der Weele, die is overleden, is tot klerk benoemd de heer C. Postma. Vlissingen. De heer H. G. van Grol, die de betrekking 32 jaar heeft bekleed, is 1 Nov. 1943 wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd afgetreden als gemeente-archivaris. In zijn plaats werd /v3 55 benoemd mej. I. M. J. Doornbos, die reeds in April d.a.v. is overleden. Zieriksee. In de plaats van mr. W. van Nieuwenhuysen, die naar elders vertrok, is de commies ter secretarie J. J. de Bruyne door B. en W. dezer gemeente belast met de zorg voor het oud-archief. Indische archieven Naar wij met belangstelling en bijzondere voldoening vernemen, zijn zoowel het Landsarchief te Batavia als het personeel de gevaren der oor logsjaren ongedeerd te boven gekomen. Bureau s Rijks Geschiedkundige Publicatiën Aan mej. S. C. Wouters is om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij dit Bureau; in haar plaats is benoemd mej. J. C. Leeuwenburg. Tot schrijfster is aangesteld mevr. F. W. Bayaerds. Buitenlandsche archieven De oorlog en de archieven in België. De oorlogsstorm, die in 1940 over België ging, heeft, zooals onze ambtgenoot L. M. van Werveke te Brugge mededeelt, het rijksarchief te Bergen in Henegouwen bijna geheel ver nield, evenals het stadsarchief van Doornik en dat van Oostende. Het archief van Veurne was naar Brugge geëvacueerd en ontkwam daardoor de gevaren. Bij de bevrijding in het najaar van 1944 ging tengevolge van het offensief van Von Rundstedt van het Staatsarchief te Luik ruim een derde verloren. Het oud-archief van het door de Engelsche luchtmacht zwaar gebombardeerde Kortrijk bleef ongedeerd; het gebouw van het nieuw-archief werd vernield, doch daar geen brand ontstond is men er in geslaagd de dossiers uit het puin te halen. Het gebeurde met het archief van Veurne was oorzaak dat de Duitsche Archivschutz-commissie zich met het Belgische archiefwezen is gaan bemoeien. In een strook van 15 km. uit de kust moesten de archieven evacueeren. De Vlaamsche depóts, wier inhoud evenals die van het stads archief van Antwerpen grootendeels naar de Ardennen was overgebracht, namen de archieven van gemeenten en polders in de kuststrook op. Daarbij deed men de merkwaardige ondervinding op dat groote gemeen ten bijna geen interessant archief meer hadden, plaatsjes van nog geen 1000 zielen daarentegen vaak nog charters uit de 14e eeuw bleken te bezitten. Van de wateringen werden stukken van 1385 tot 1920 in bewa ring genomen; een inventaris is in bewerking. De bezetting der archieven in Vlaamsch-België. Als Algemeen Rijks archivaris van België fungeert thans de heer Cam. Tihon. In het Alge meen Rijksarchief te Brussel is opgenomen het archief der provincie Brabant. Van de staatsarchieven is de bezettiag als volgt1): Aan den heer Don, die het radikaal II bezit, is krachtens art. 15 al. 4 der Archief wet 1918 dispensatie verleend. 1) Zooals men weet correspondeeren de Belgische titulaturen min of meer met die van rijksarchivaris, chartermeester en commies ten onzent.

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 28