-52 Berichten Algemeen Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Onder het Directoraat-Generaal voor Kunsten en Wetenschappen, onder leiding van mr. H. J. Reinink, ressorteert o.a. de afdeeling Oudheidkunde en Natuur bescherming (de vroegere afd. K.W.), onder leiding van mr. J. K. van der Haagen. Hieronder valt het archiefwezen. Ministerie en onderdeelen zijn thans gevestigd aan de Prinsessegracht 21 te 's-Graven:hage. Rijksbegrooting voor 1946. Uitgetrokken zijn gelden voor 13 rijks archivarissen; naar wij vernemen ligt het in de bedoeling over te gaan tot de benoeming van een vierden archivaris aan het Algemeen Rijks archief, terwijl de post van rijksarchivaris in Drente wordt hersteld. De Memorie van toelichting bevat verder het volgende: Art. 232. De verschillende daarvoor in aanmerking komende verzame lingen van genealogisch en ikonografisch documentatiemateriaal, alsmede het beheer daarover, zijn geconcentreerd in de stichting „Centraal Bureau voor Genealogie Om de stichting in staat te stellen de daartoe noodige werkzaamheden te verrichten, is een Rijkssubsidie noodig van f 15.000. In totaal is voor de afdeeling Archiefwezen uitgetrokken f 452.606, waarvan f 33.472.voor 's Rijks Geschiedkundige Pu'blicatiën. Het geschenk aan Winston Churchill. Als bewijs van de groote erken telijkheid jegens den Britsohen prime-minister, wiens onverpoosde ener gie ook ons de bevrijding bracht, heeft de Nederlandsche regeering hem 630 brieven uit het Heinsius-archief geschonken, afkomstig van zijn voor vader, den eersten hertog van Marlborough. De Mededeelingen van het Ministerie van O. K. en \V. III 9e jaargang p. 5 vlg. bevatten hierover een uitvoerig bericht, opgeluisterd o.a. door afbeeldingen van het fraaie kistje, waarin de brieven zijn overhandigd, en van de oorkonde, aan den heer Churchill aangeboden. Rijksarchieven Algemeen Rijksarchief. Aan mr. R. Bijlsma is wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend als Algemeen Rijksarchivaris met ingang van 1 Jan. 1946. Tot zijn opvolger is benoemd jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, archivaris aan het Algemeen Rijks archief. Jhr. Graswinckel blijft tevens het beheer voeren over de tweede afdeeling van dit archief. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot archivaris aan het Algemeen Rijksarchief, hoofd van de eerste afdeeling, mr. H. Harden- berg, thans hoofdcommies-chartermeester bij die afdeeling. Aan dr. P. A. Meilink is wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend als rijksarchivaris, hoofd van /«-/ 53 de derde afdeeling van het Algemeen Rijksarchief, met ingang van 1 Jan. 1946. In zijn plaats is benoemd mr. B. van 't Hoff, archivaris der gemeente Deventer. Aan jhr. mr. H. J. L. Th. van Rheineck Leyssius is met ingang van 1 Nov. 1945 eervol ontslag verleend als chartermeester (hoofdcommies) aan het Algemeen Rijksarchief, belast met de inspectie der gemeente en waterschapsarchieven in Zuid-Holland. Rijksarchief in Gelderland. Met ingang van 1 Jan. 1946 is aan jhr. mr. A. H. Martens van Sevenhoven wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend als rijksarchivaris in Gel derland. Tot zijn opvolger is benoemd mr. A. P. van Schilfgaarde, tot dien hoofdcommies-chartermeester aan dit archief. Tot chartermeester (commies) is benoemd dr. B. H. Slic'her van Bath. Rijksarchief in Zeeland. Tot rijksarchivaris in Zeeland is in de plaats van mr. A. Meerkamp van Embden met ingang van 1 Maart 1944 benoemd dr. W. S. Unger, tot dien archivaris der gemeente Middelburg. Aan den ambtenaar H. J. M. Timmerman is met ingang van 1 A„pril 1946 ontslag verleend wegens verandering van werkkring. De hoofdcommies-chartermeesteres dr. D. A. Felix is met ingang van 5 Mei 1945 geschorst. Rijksarchief in Overijsel. Aan de adjunct-commies mej. L. J. Ruys is ontslag verleend wegens verandering van werkkring. Rijksarchief in Groningen. De wd. rijksarchivaris drs. J. A. Brouwer is mgang van 5 Mei 1945 geschorst. Rijksarchief in Drente. De wd. rijksarchivaris drs. J. A. Brouwer, en de commies E. J. Th. A. M. van Emstede zijn met ingang van 5 Mei 1945 geschorst. Rijksarchiefbewaarplaats de Cannenburgh. Bij K. B. van 23 Jan. 1946 no. 9 is, te rekenen van 1 Jan. 1946 af, de in 1944 in het kasteel de Can nenburgh onder Vaassen gevestigde rijksarchiefbewaarplaats opgeheven. Gemeente— en Waterschapsarchieven Provinciale archiefinspectie. In de plaats van jhr. mr. A. H. Martens van Sevenhoven, die met pensioen ging, is voorloopig tot provinciaal in specteur in Gelderland benoemd dr. A. J. van de Ven, chartermeester bij dien dienst. Tot inspecteur dezer archieven in Zeeland is benoemd dr. W. S. Unger, rijksarchivaris in die provincie. Als ambtenaar is aan deze inspectie toegevoegd de heer G. Stadermann. Amsterdam. Tot commies-chartermeesteres is benoemd mej. dr. I. H. van Eeghen; de adjunct-commiezen H. Nouwen en A. E. d'Ailly hebben het archief verlaten. Breda. In de plaats van de overleden archivaris mej. D. C. J. Mijnssen is in 1944 benoemd mr. G. J. ter Kuile, wien in het begin van 1946 wegens benoeming te Deventer ontslag werd verleend. Den Briel. De archivaris dr. P. J. Dobbelaar is geschorst; zijn functie /trt>

Nederlandsch Archievenblad | 1946 | | pagina 27