18 ven archiefstukken trachten op te sporen. De substituut-secretaris M. ersteeg kreeg eerst een vriendschappelijke uitnoodiging, daarna een aanmaning en ten slotte een aanschrijving om te doen overbrengen ter secretarie van Schieland „alle papieren, charters, boeken of wat het ook wezen mocht de zaken van het Hoogheemraadschap betreffende die Z.E. nog onoer zich mogt hebben". Mocht hij zich hieraan niet storen dan zouden strengere maatregelen genomen worden. Wat de ordening en beschrijving van het archief betreft, werd zooals wij gezien hebben, bij het aftreden of overlijden van een secretaris vrij regelmatig een lijst gemaakt van alle handvesten, charters, munimenten enz. die m zijn kantoor in het woonhuis werden aangetroffen, maar van een beschrijving der andere bescheiden: resolutiën, rekeningen enz hoort men mets. In de 19e eeuw werd dit beter. In 1854 kreeg G.H.M. Delprat van den Dijkgraaf een bedankje voor de zorg en moeite aan het archief besteed. Wat deze echter in het belang van het archief precies gedaan heeft blijkt met. Eerst in 'het laatste kwartaal dier eeuw werd de ordening en beschrij ving van het archief beter aangepakt. In 1880 wendden Dijkgraaf en Hoogheemraden zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met het verzoek hun iemand aan te wijzen, die bereid en in staat zou zijn, hun archief op dege ijke wijze te ordenen en beschrijven. Gedeputeerde Staten wezen als zoodanig aan den heer J. H. Hingman, ambtenaar aan het Rijksarchief te s-Gravenhage, die in het begin van het volgend jaar met zijn werk aanving. In Januari reeds werden hem uit Rotterdam registers en papieren toegezonden en in zijn verslag aan Gedeputeerde Staten klv^i 2 Verr'C te werkzaamheden kon hij al spoedig rapporteeren, dat behalve het vervaardigen van inhoudsopgaven op de belangrijkste regis ters ook een groot deel der losse stukken gerangschikt en geïnventari- seerd was. Ook in de verslagen over de volgende jaren geeft Hingman meermalen rekenschap van de vordering der inventariseering, totdat hij in 1890 kon meedeelen, dat de regeling van het archief van het Hoogheemraadschap van bchieland ten einde gebracht was. io Het resultaat van zijn ahbeid is een geschreven bij het Hoogheemraad schap berustende inventaris, die hoewel niet ingericht.volgens de moderne archiefbegrippen, toch nog zeer bruikbaar is en voor de raadpleging van het archief uitstekende diensten bewijst. Door ondergeteekende is hij hier en daar gewijzigd en aangevuld. Een beknopt overzicht van den inhoud is afgedrukt in het Jaarverslag Van f€n Dijkgraaf, Register van uitgaande brieven blz. 40, 28 April 1854 1884 blz. llOiTsSbk. Ten 1882 b'2' 19 aan Gedeputeerde Staten over 1890, alsmede in den Gids voor de archie ven van Gemeenten en Waterschappen in Nederland, waarin ook een lijst voorkomt van de bij het Hoogheemraadschap gedeponeerde en door ondergeteekende geïnventariseerde polderarchieven. 11 In Schielandshuis op den Schiedamschedijk was een afzonderlijke archiefkamer op de eerste verdieping, in het huis aan de Korte Hoogstraat werd een ondergrondsche brandvrije kluis gebouwd, in het tegenwoordige Gem eenelandshuis aan den Eendrachtsweg is eveneens een brandvrije kluis, zoodat thans Schielands archief wel tamelijk veilig mag geacht worden. Als er althans in deze troebele tijden nog van veiligheid sprake kan zijn. Rotterdam, Januari 1944. E. WIERSUM. BIJLAGE. 32) Declaratie ende specificatie vant gene Jan Dircxsoon Versyden, Secretaris van mijn E. heeren en hooge heemraden van Schielant, verschooten ende betaelt mitsgaders verdient heeft aant gemeenlant van Schie lant voorschreven in den jare sestienhondert, soo volcht. Den voornoemden secretaris heeft doen maecken twee groote ende dicke boucken, gebonden elx in een hoorne copercule, een tot een con- sentbouck ende een tot een rechtbouck van de E. hooge heemraden van Schielandt, daervoor tesamen betaeltVI X St. Noch een groot register, om alle contracten, bestecken, voorwaerden ende anders 't heemrecht concernerende in te registreren, daervoor betaeltIll XII St. Noch een voor de rechtdagen van den Dijckgraeff van Schielandt, daervoor betaelt gelijckeIll XII St. Noch doen maecken een cleyn register, om de groote van de morgen- talen van de respective ambachten ende polders van Schielandt in te registreren, daervoor betaeltXX St. Daeraen verdient van alle tselve pertinent te registreren ende schryven IIT Noch geschreven ende gemaeckt twee groote registers van alle de privilegiën, handvesten, contracten, vonnissen ende andere brieven vant heemraetschap van Schielant, te weten het eene voor den E. heere van Opmeer ende t andere voor Aemilius van Rosendael, hoogeheemraden van Schielant, daeraen verdient vant selve pertinent te maeken van elx XX samen XL Drukkerij N.V. Erven B. van der Kamp, Groningen 1942, blz. 50. 1~) Archief van Schieland M 9. Rekening 1600 fol. 48 met de documenten,

Nederlandsch Archievenblad | 1945 | | pagina 13