14 hierboven zagen) betrekkelijk laat nog stedelijke handvesten en schepen brieven het Latijn bezigen. Merkel vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat men bij het woord „stad" ten onrec'hte vaak denkt aan de breede massa der burgerij en daarbij vergeet, dat in de 12e en 14e eeuw de bur gerij naar buiten gerepresenteerd werd door slechts een klein getal patri ciërsfamilies, die haar kinderen aanvankelijk zonden naar de scholen der geestelijken en vervolgens naar eigen scholen, waarvan het onderwijzend personeel weer uit geestelijken bestond, die uiteraard Latijn doceerden. Hierboven ben ik daarom eenigszins uitvoerig op inhoud en strekking van Merkels geschrift ingegaan, wijl veel ervan (behoudens dan zijne opmerking over den invloed van den lageren adel) ook voor ons land van toepassing kan worden geacht. Met name geldt dit van den invloed der patricische families in de steden, die immers in ons land, reeds in de Middeleeuwen, zulk eene belangrijke rol spelen. Zoo zou zijn geschrift voor dengene, die meer gedetailleerd dan de steller van dit artikel de onderhavige materie, wat betreft de in ons land uitgegeven Middeleeuw- sche oorkonden, zou wenschen te onderzoeken, tot leidraad kunnen die nen. Afgezien daarvan, dat Merkel met betrekking tot zijne mededeelin- gen aangaande de Nederlanden niet alleen zeer sober, doch ook niet altijd juist is. Zoo zal wel niemand de uitspraak op blz. 30 kunnen onderschrij ven, dat „die Grafen von Holland seit 1268 regelmaszig(in der Natio- nalsprache urkunden". 15 Lotgevallen van Schielands archief. Voor elk archief bestaat er een groot gevaar van beschadigd worden en zelfs van zoek raken en te loor gaan, als het geen veilig onderdak heeft en er geen vaste, verantwoordelijk ambtenaar is, aan wiens hoede het is toevertrouwd. Het eerste heeft Schielands archief eigenlijk pas in de 19e eeuw en een archivaris eerst in de 20e eeuw gekregen en als men nu bedenkt, dat het Hoogheemraadschap reeds in de 13e eeuw is opge richt, dan zal het geen verbazing wekken, dat van het archief veel is ver dwenen en het integendeel te verwonderen is, dat er nog zooveel be waard is gebleven. Uit de 13e eeuw is eigenlijk maar één origineel stuk, een charter, over gebleven, ook de 14e eeuw en 15e eeuw hebben ons weinig nagelaten en eerst in de 16e eeuw kan men van doorloopende series archiefstukken, in hoofdzaak rekeningen, spreken. De bestuursresolutiën, bijna steeds de ruggegraat van elk archief, beginnen pas met 1629. Voor Schielands verlies is er nog een andere verklaring en die is, dat de hoogheemraden vroeger vrijwel allen buiten Rotterdam en dikwijls ver van de stad verwijderd woonden en de hooge heeren op hun kasteelen het gemakkelijker vonden, niet te Rotterdam doch bij één van hen aan huis te vergaderen, of wel dat de zaken bij rondschrijven behandeld wer den en vele stukken dan langen tijd zwervende waren. Herhaaldelijk komt het voor, ook in lateren tijd nog, dat de bode bij de ver uiteenwonende heeren rond trekt om hun inzage van de stukken te geven. En men be denke, hoe moeilijk het reizen in dien tijd was, met slechte wegen, meestal te paard, een enkele maal in een gehuurd vehikel. Nog in de 16e eeuw- is het schering en inslag, dat de bode brieven van den dijkgraaf bezorgt „up den huyse van MatenesIn 1559 reist de bode Rombout Jansz. van Dalem, de latere rentmeester, naar den heer van Matenesse, toen waar schijnlijk al te of in de buurt van Leiden gevestigd, om de kist te halen, waarin de privilegiën en de handvesten van Schieland geborgen waren. „Ende heeft die in den Hage gebracht ten huyse van den hoogheemraad Mr. Jacob van der Duyn". Bij den brand van het hof van Wena in 1426 zullen stellig ook wel archiefstukken van Schieland een prooi der vlammen zijn geworden. In den tijd van de Spaansche troebelen is er eveneens veel zoek ge raakt. De hoogheemraden vergaderden toen veelal te Delft, o.a. op 9 Augustus 1573 met hun advocaat mr. Johan van Oldenbarnevelt. Om dezen in te lichten, hebben zij een aantal privilegiën, registers en andere stukken meegesleept. Tezelfder tijd had ook de gevluchte secretaris Wouter de Hondt vele

Nederlandsch Archievenblad | 1945 | | pagina 11