210 doen, omdat de problemen waarmede de gemeenten zich bezig hebben te houden, steeds gecompliceerder worden en het eenvoudige ad ministratieve karakter van de te behandelen zaken meer en meer verdwijnt, zal men een sterk doorgevoerde decentralisatie als een bezwaar moeten voelen, Een algemeen overzicht van de meest be langrijke correspondentie tijdens de behandeling van de zaken is door de versnippering over de verschillende afdeelingen niet mogelijk, evenmin als een algemeene controle op de stukken zelf. Iedere af- deeling kan dossiers vormen, welke later samen komen op het cen- traalarchief en eerst dan zal dikwijls blijken, dat over eenzelfde zaak, verschillende verzamelingen van stukken zijn aangelegd. Vanwege het zelfstandige karakter van de afdeelingen was het in Rotterdam niet mogelijk een volledige centralisatie van het archief beheer toe te passen. Maar ook deze eischen (belangen van een goede archiefverzorging (centralisatie) en departementale indeeling der afdeelingen (decentralisatie), zijn in overeenstemming gebracht kunnen worden. De oplossing is gevonden door de archiefverzorging semi-centraal te voeren. Hieronder moet men dan verstaan een me thode van decentralisatie voor de verzorging der stukken in de dynamische periode en een methode van centralisatie voor de ver zorging der stukken in de statische periode, benevens het toezicht op de behandeling der stukken en de dossiervorming door de registra tuurambtenaren op de afdeelingen. Een centraal bijgehouden inventaris van alle gevormde dossiers (reeds in de dynamische periode gevormd) zorgt voor het organische geheel van het archief, terwijl een alge meene instructie voor de te behandelen gang van zaken door het centraalarchief (registratuurbureau) vastgesteld, een uniforme gang van zaken waarborgt. Semi-centralisatie houdt echter in, dat de regeling van de archief- verzorging, in principe op algemeene regels moet berusten. Deze algemeene regels zijn voor de archiefverzorging ter secretarie der gemeente Rotterdam in de hiervolgende 7 fundamenteele punten vastgelegd, terwijl de inacht te nemen wijze van behandeling in een nadere instructie is uitgewerkt. 1. Voor iedere afdeeling wordt een lijst opgemaakt van te behan delen zaken, waarvan de wijze van behandeling steeds dezelfde is en tevoren vaststaat door algemeene of plaatselijke voorschriften, en waarvan kan worden aangenomen, dat zij alleen door die afdeeling worden afgehandeld. 2. Voor deze zaken wordt nagegaan, welke de meest practische wijze van administratie der stukken isdeze methode wordt vastgelegd 3. Stukken betr. zaken, welke niet voorkomen op de lijsten, onder 1 211 bedoeld, doch wel uitsluitend door één afdeeling worden afgehandeld, worden ingeschreven volgens de z.g. doorschrijfmethode, waarvan één exemplaar wordt gezonden aan het registratuurbureau ten be hoeve van de samenstelling van het centraal register ingekomen stukken. 4. Van de stukken betr. zaken onder 1 en 3 bedoeld, wordt de administratie gevoerd door de afdeeling met inachtneming van de wijze van behandeling zooals die vooraf is opgesteld; 5. De stukken (zaken) onder 1 en 3 bedoeld, blijven bewaard op de afdeeling en de dossiers worden geklassificeerd volgens het re gistratuurplan, dat voor de ordening van het archief der gemeente geldt 6. Ten aanzien van de administratie onder 4, zoowel als ten aan zien van de dossiervorming en klassificatie onder 5, worden de aan wijzingen opgevolgd, welke vanwege de centrale archiefverzorging worden verstrekt, terwijl vanwege deze centrale archiefverzorging op geregelde tijdstippen kennis kan worden genomen van de hier- bedoelde werkzaamheden 7 De dossiers, behoorende tot de statische periode, worden op het centraal archief bewaard. Het zou te ver voeren, de instructie in haar geheel op te nemen en ik zal mij daarom beperken, door bovenomschreven punten enkel in 't kort toe te lichten en de indeeling der instructie te geven. 1. Alvorens een afdeeling bij het centraalarchiefbeheer in te schakelen, wordt een lijst opgemaakt van genoemde zaken, die uitsluitend door die afdeeling worden afgehandeld en waarvan van te voren kan worden aangenomen, dat die zaken aan de orde zullen komen. De zaken op de lijst vermeld worden naar de systematiek van den Code opgesteld en voorzien van een chronologisch volgnummer, dat tevens als correspondentienummer dienst doet. Verder mogen de afdeelingen geen handelingen met betrekking tot de archiefadministratie verrichten ten aanzien van stukken, behoorende tot een zaak, welke is inge schreven op een lijst van een andere afdeeling. Aan de lijst mogen geen zaken worden toegevoegd, dan na overleg met het centraal archiefbeheer. Uit de praktijk blijkt, dat het aantal zaken op de lijst vermeld, niet zoo heel groot wordt. 2. De registratie van deze stukken geschiedt op inboekbladen, z.g. staatjes met Engelsch hoofd. De inschrijving geschiedt onder het vaste nummer van de lijst, waaronder de zaak, waartoe het stuk be hoort, voorkomt. Iedere zaak, behoorende tot een reeks van soort gelijke zaken onder één zakennummer ingeschreven, ontvangt daarbij een volgnummer. Het lijstnummer plus het volgnummer (gescheiden

Nederlandsch Archievenblad | 1943 | | pagina 20