208 van het secretarie-archief te centraliseeren, daar alleen vanuit een centraal punt, het juiste contact kan worden gelegd en een uniform toezicht kan worden uitgeoefend op de archiefadministratie en archief ordening, opdat deze bij een gedecentraliseerde secretarie voor een groot gedeelte op de afdeeling kunnen blijven behandeld. Het prin cipe van een organisch geheel van het archief kan dan worden verwezenlijkt, doordat één centrale zorg het geheel van de archief- verzorging gaat overkoepelen, terwijl een centraal bijgehouden inventaris de kern van het archief als organisch geheel kan gaan vormen. Vanwege de departementale indeeling der secretarie, is de se cretarie-administratie te Rotterdam niet te vergelijken met die van een eenvoudiger gemeente, waarvoor centralisatie in de behandeling van zaken kan worden voorgeschreven en bereikt. Hoewel het registratuurstelsel der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten o.m. beoogt het verkrijgen van een uniform stelsel van ordening voor de archieven der gemeenten, houdt dit evenwel niet in, dat de wijze van administratieve behandeling van de stukken in verband met hunne uiteindelijke ordening in alle gemeenten dezelfde zal moeten zijn. Deze moet zich aansluiten bij de behoeften en de werkmethoden, welke in een bepaalde gemeente gelden. Dit is absoluut noodig, maar dit mag niet uitsluiten, dat ook met de belangen van het archief rekening moet worden gehouden; zulks in het belang van de administratie zelf. De administratie stelt haar eischen en de archiefverzorging heeft haar eischen en deze moeten met elkander in overeenstemming worden gebracht. Wanneer deze overeenstemming is bereikt, dan is de practische toepassing van het stelsel der Vereeniging gewaarborgd. Een ander principiëel punt met betrekking tot de archiefver zorging, welke voortvloeit uit het registratuurstelsel der Vereeniging van Ned. Gemeenten is de toepassing van het dossierstelsel, met de juiste definitie, dat een dossier is: een verzameling van stukken op één bepaalde zaak (op een bepaald geval) betrekking hebbende, waarbij het al of niet bewaren in een map of dossieromslag van geenerlei beteekenis is. De stukken van iedere zaak (het kunnen er vele zijn en weinig) worden bijeengehouden en voor dit bijeenhouden worden vrij algemeen gebruikt dossieromslagen, waarin de stukken door middel van perforatie worden gehecht. Eén zaak kan zoo'n uitgebreide correspondentie bevatten, dat voor het bijeenhouden der stukken meerdere mappen worden gebruikt, het kan ook zijn, dat zaken een zoo geringen omvang hebben, dat meerdere (soortgelijke) 209 zaken in één map kunnen worden samengevatdit alles doet aan het dossierstelsel niets af. Dit dossierstelsel heeft echter wel zeer principiëele gevolgen ten aanzien van de vraag centralisatie of de centralisatie in de archiefverzorging. Het archief eener gemeente is een organisch geheel en de dos siers welke van de archiefstukken worden gevormd, moeten dan ook een weerspiegeling geven van dat organisch geheel. Op een groote secretarie worden de werkzaamheden voor de behandeling van de zaken door het gemeentebestuur verdeeld over een aantal afdeelingen. Enkele van deze afdeelingen zullen een vrij afgeronde tjaak hebben, doch er zullen ook enkele zijn, die wat betreft de behandeling van zaken inelkaar grijpen. Het dossierstelsel eischt, dat alle stukken van één bepaalde zaak bijeen worden gehouden en de methode van ordening, waarbij iedere afdeeling, de stukken, welke zij heeft behandeld, ook onder zich houdt, komt daarmede in strijd. Derhalve zal in het algemeen bij de toepassing van het dossierstelsel de gedachte aan centralisatie sterk zijn. Dit is dus logisch en ik zou haast zeggen uit een oogpunt van archiefverzorging zoowel in dynamische als in de statische periode noodzakelijk. Maar centralisatie wordt niet steeds als „practisch" geaccepteerd. Het is verklaarbaar, dat iedere afdeeling „haar eigen archief" wenscht te bewaren, opdat zij het gemakkelijk kan raad plegen. Dit is ook geen bezwaar, want of bij wijze van spreken het archief bestaat uit 10 kasten op één afdeeling of uit 5 maal 2 kasten op verschillende afdeelingen, dit kan vanuit het oogpunt van archief verzorging hetzelfde zijn. Maar minder verklaarbaar is, dat elke af deeling haar archief zelf wenscht te behandelen en dit is ook het meest in strijd met het beginsel wat ten grondslag ligt aan het dos sierstelsel n.l. dat alle stukken van een bepaalde zaak, onverschillig, welke afdeeling deze heeft behandeld, in het archief bijeen gebracht moeten worden. Dit bijeenbrengen is vrijwel onmogelijk, wanneer iedere afdeeling, de stukken, welke zij heeft behandeld, ook zou wenschen te behouden. Bovenstaande overwegingen hebben er, bij de invoering van het stelsel der Vereeniging te Rotterdam toe geleid om in de eerste plaats aan dacht te schenken aan de belangen van een goede archiefverzorging en daarna zooveel mogelijk aan te sluiten aan den bestaanden toe stand in de gemeente. Een volledig doorgevoerde decentralisatie in het archiefbeheer is een te gewrongen methode, vooral voor de behandeling van die zaken, welke over meer dan één afdeeling loopen en een meer algemeen aspect hebben. Daar deze zaken zich steeds meer voor-

Nederlandsch Archievenblad | 1943 | | pagina 19