130 lijke geschriften, van zeer vroege eeuwen tot heden toe. Dat èn de Oorkondenleer èn de moderne bureau-instructie bijzondere ver schijningen zijn van een grooter geheel, is een gedachte, welke voor hem weinig beteekenis had, totdat hij de vruchtbaarheid ervan door dr. Meisner zag aangetoond. Hij is dankbaar voor de kennismaking met dit boek en meende niet te mogen nalaten, de lezers van dit blad althans op het bestaan ervan te wijzen. S. J. FOCKEMA ANDREAE. Berichten. 131 Verzoek van de redactie. Bijdragen voor de volgende aflevering van liet Archievenblad worden gaarne voor 15 Iuni 1940 ingewacht. Examens archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse zijn geslaagd de heeren Mr. H. Aa te 's Gravenhage en Mr. L. NOORDHOFF te Groningen. Gemeentearchieven. Maastricht. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting is ter sprake gekomen een plan, dat veel aantrekkelijks heeft, n.l. het zetten van een nieuw gebouw voor het gemeentearchief naast de uitbreiding van het rijksarchief, welke thans in aan bouw is. Want men mag een zóó grondige restauratie van wat eens het middeleeuwsche Franciscanerklooster en daarna sedert 1799 een kazernegebouw geweest is, in feite niet gelijk stellen met een nieuwbouw. Een deel van het klooster, d.w.z. het tweede carré, dat óók als kazernegebouw heeft dienst gedaan, is met den grond gelijk gemaakt en wordt niet opnieuw opgebouwd. Daarop nu zou men gaarne een gebouw gezet zien, dat als gemeentearchief zou kunnen worden ingericht, inplaats van er een soort park van te maken, dat ter plaatse weinig zin heeft, Onder deze afgebroken kazernegebouwen zijn de kelders en fundamenten van vroegere kloosterbouwen te voorschijn gekomen, zoodat het mogelijk zou zijn door den bouw van een gemeentegebouw in aansluiting aan het rijksgebouw het voormalige kloostercomplex voor een veel belangrijker deel in zijn ouden vorm te herstellen. Het zou dan komen te liggen tusschen de oude Fransiscanerkerk, thans rijksarchief en het mooie oude Feilzusterklooster, waarin particuliere woningen zijn en waarvan de fraaie gevel uitkomt op het park aan de Begijnenstraat. Het groote voordeel van het naast elkaar liggen van de beide archieven springt voldoende in het oog, wanneer men bedenkt, dat ze elkaar in menig opzicht completeeren. Ze zijn in de 19de eeuw ook jarenlang samen in de voormalige kerk gehuisvest ge weest, waar het gemeentearchief over één zijbeuk beschikte en alleen plaatsgebrek voor beide instellingen tot een scheiding dwong. Zoo bevindt zich van het oude Maastricht het administratieve deel der archieven in het gemeente-, het rechterlijk gedeelte, dat alleen al 160 meter kastenruimte vult, in het rijksarchief. De beide archieven bezitten een bibliotheek, terwijl het Historisch en Archaeologisch Genootschap in Limburg er nog één heeft, die in het gemeentearchief gehuisvest is, en ze alle drie een belangrijke platencollectie bezitten, die nog geregeld worden aangevuld. Het is feitelijk niet te zeggen hoeveel voordeel er in gelegen zou zijn, wanneer in Maastricht één centraal punt bestond, waar allen in de geheele provincie, die zich interesseeren voor de geschiedenis van hun gewest en het aantal derzulken is gelukkig nog altijd zeer groot - gemakkelijk in contact konden komen met alles wat daarop betrekking heeft, terwijl bovendien van een dergelijk centrum, mede door de geregelde onderlinge aanraking en samenwerking van het aan beide instellingen ver bonden wetenschappelijk gevormd personeel, een stimuleerende invloed in allerlei richting kon uitgaan. B. en W. hebben laten blijken, dat het in hun bedoeling ligt het plan ernstig te bekijken. Het tegenwoordige gemeentearchief is zeer ongunstig gelegen, het is geheel omgeven door particuliere woningen, ligt dus verre van veilig; er is geen enkele uit breiding mogelijk en er zou aan het gebouw aan het Vrijthof, waarvan het een deel beslaat, mettertijd ongetwijfeld een veel betere bestemming te geven zijn. Bovendien zou de bouw van het gemeente-archief, wanneer het in werkverschaffing zou kunnen geschieden, een werkobject leveren. Het aantal werkobjecten in Maastricht lijkt geli miteerd. Van de vele oude kloosters, die de Maasstad eertijds bezat, is, wanneer de twee kazernes gerestaureerd zullen zijn en hun bestemming gekregen hebben, er geen meer, waaruit nog wat te maken is in verband met de hedendaagsche behoeften. N. R. C., 28 lanuari 1940. Schoonhoven. Namens den inspecteur voor de Kunstbescherming, Dr. lAN KALF te 's-Gravenhage, heeft de architect DlEDE VlSSER B. N. A. het bouwen van een gemeente-archief in het perceel Stadhuisstraat No. 3 opgedragen aan de Gebr. Van der Pauw voor f 4035.-. Zwolle. Tentoonstelling van archivalia. Het trof onlangs zoo, dat een vereeniging hier ter stede een verzoek tot den gemeente-archivaris richtte, eens overzichtelijk ten toon te willen stellen de oude charters, privileges en stadsboeken. En het resultaat hiervan was zoo mooi, dat de heer GEESINK besloot deze archiefstukken nog 'n week te laten liggen. Zoo doende kan een ieder die er belang in stelt, een kijkje gaan nemen in het stedelijk archief op de bovenverdieping van het stadhuis. En dit is de moeite waard. De stadshistorie begint eerst te leven wanneer men de documenten voor zjch ziet. Ook al om de plaats zelve. Het stadhuis dateert van 1447, en is het niet eigenaardig in de stadsrekeningen van dat jaar te lezen dat „meyster ]OHAN die tot Campen woent" 14 bassen of balkdragers moest leveren en dat hij daaraan beelden moest snijden? 't Grappige is, dat de bezoeker zelve boven op die bassen staat, immers beneden hem bevindt zich de oude schepenzaal, thans trouwzaal, en daar zijn ze aangebracht. En zoo is er meer. Heel kerkelijk en wereldlijk Zwolle vindt men broederlijk op de archieftafel vereenigd. Naast oude oorkonden met zakelijken inhoud b.v. dat Zwolle in 1407 wederom in de Hanze wordt opgenomen vindt men 'n prachtig verlucht koorboek uit het klooster van Windesheim. Men verbaast er zich over dat alles zoo goed geconserveerd is. De inkt van menig stuk is zoo gitzwart alsof het gisteren geschreven was. Ook het materiaal is hors concours. Het perkament is als nieuw. Toch zijn niet alle origineele stukken bewaard gebleven. Men begrijpt dat in den loop der eeuwen wel eens is zoek geraakt. Vandaar dat reeds in de middel eeuwen de nuttige gewoonte bestond om de stukken die bij elkaar behooren, te copieeren in één boek, zoodat men alles handig bijeen heeft. Zoo'n band is b.v. de matrikel van de priveleges van het klooster op den Agnietenberg. 't Is prachtig geschreven, wijlen p O. A. SPITZEN was van opinie dat er nog 'n paar pagina's van THOMAS A KEMPIS zeiven bij zijn. Ook 't boek met de fundaties en doteeringen van de St. Michaëlskerk is nog aanwezig, eveneens zeer interessant. Ned.erland.sch Archievenblad 1939—1940 9

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 25