134 135 lijsten van Nederlandsche predikanten; de vele genealogische aanteekeningen omtrent talrijke Nederlandsche families; de keurige afschriften van een aantal oude doop- en trouwboeken o.a. van thans tot de gemeente Alphen behoorende kerken verspreid raken en buiten bereik komen van geinteresseerden. Indien de collectie-REGT zou zijn ondergebracht in een openbare of althans semi-openbare instelling, dan ware daarmee aan onderzoekers een dienst bewezen. De thans bij de regeling der nalaten- schap-REGT gevolgde loop van zaken kan voor hen, die nog een regeling hebben te treffen voor de bestemming van hun bezit aan boeken en schrifturen na hun overlijden, dienen als voorbeeld hoe 't niet moet worden gedaan. C. B. Amsterdam. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij besluit van 15 Februari 1939, No. 59, hun goedkeuring gehecht aan de plannen tot ver bouwing en uitbreiding van het archief aan den Amsteldijk (behoorend bij het Raads besluit van 16 Februari 1938. No. 39). Maastricht. De archivaris en bibliothecaris. Dr. A. KESSEN, is door de Fransche regeering benoemd tot officier d'Académie. „Om begrijpelijke redenen is het rapport van Dr. KALF, den aftredenden directeur der Rijksmonumentencommissie, te Maastricht met groote aandacht gelezen. Op initiatief van den wethouder van Schoone Kunsten, den heer SCHAEPKENS VAN RlEMPST, hadden reeds geruimen tijd geleden besprekingen plaats en is ten stadhuize een commissie geïnstalleerd, die ten doel heeft op korten termijn dit probleem voor de Maastrichtsche monumenten onder oogen te zien en middelen ter veilig-stelling te beramen. Leden van deze commissie, waarvan de wethouder zelf voorloopig het voorzitterschap waarneemt, zijn architect W. SPRENGER, Ir. DRESEN, de directeur van gemeentewerken, de stadsarchivaris Dr. A. KESSEN, Drs. SPRENGER en de directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht, de heer C. VORST. Een der eerste problemen, waarmede men te doen zal krijgen, is, of de monumenten, die onder rechtstreeksch Rijkstoezicht staan ook door het Rijk beschermd zullen worden, ofwel dat van gemeentewege hierin voorzien moet worden met steun van het Rijk, een vraagstuk, dat zich wel in alle gemeenten zal opwerpen, waar men de bescherming der monumenten onder oogen gaat zien. Intusschen heeft de stedelijke archivaris en bibliothecaris, Dr. A. KESSEN, voor wat betreft de belangrijke stedelijke archieven en de kostbare boekerij reeds op voortvarende wijze de noodige voorzieningen getroffen. Reeds in de Septemberdagen van verleden jaar, toen de angstpsychose reeds zoo'n beetje in de lucht hing, hebben wethouders en archivaris terstond zorg gedragen, dat de belangrijkste stukken in de kluis van een toevallig beschikbaar bankgebouw werden ondergebracht. In de daarop gevolgde rustige maanden heeft men de kwestie der opberging ook rustiger kunnen bekijken. Het oog is daarbij gevallen op de ruime crypten der nabije St. Servaaskerk. Verleden week zijn deze crypten nog eens extra onderzocht en kwamen de deskun digen tot de bevinding, dat zij scherf- en brandvrij zijn. Natuurlijk niet bomvrij voor een zwaar-kaliber voltreffer, waartegen geen beveiliging mogelijk is, en in een niet militair wooncentrum ook onnoodig is. Ten gemeentearchieve kent thans het personeel zijn taak. In volgorde van belangrijkheid weet iedereen welke stukken door hem naar de beschermende crypten gebracht moeten worden. Hiertoe behooren op de eerste plaats de doozen met de charters, verder alle stadsnotulen, vervolgens de belang rijkste manuscripten en de kostbaarste incunabelen. Het spreekt van zelf, dat van een overbrenging der eigenlijke bibliotheek geen sprake is, maar het stemt tot voldoening, dat overleg en tijdig ingrijpen de belangrijkste stukken op deze wijze veilig stellen. Men heeft gedaan wat men kon en heeft dit tijdig gedaan. Den Hoogeerwaarden Deken is men om zijn medewerking zeer dankbaar. Wij herinneren er in dit verband aan, dat in de uitbreidingsplannen van het Rijksarchief in Limburg voorzien is in den bouw van een model-scherfvrijen kelder." (Maasbode). Rotterdam. De schrijver j. P. VAN DER WEELE is met ingang van lanuari 1939 bevorderd tot klerk. Van 16-21 lanuari is in de charterkamer van het gemeente-archief een ten toonstelling van plattegronden, prenten en teekeningen gehouden, gewijd aan het Hofplein en zijn toegangswegen. Vlissingen. „De archiefgelegenheid in het stadhuis, die zich indertijd op de tweede verdieping bevond, is nadien overgebracht naar het sous-terrein. Aanleiding hiertoe was het feit, dat bij everitueelen brand, de archiefstukken niet veilig zouden zijn. De kelderruimte is evenmin brandvrij. Maar uit de tegenwoordige bergplaats kunnen de stukken veel sneller naar buiten worden gebracht. Bovendien zijn de kachels door centrale verwarming vervangen, terwijl diverse maatregelen werden ge troffen om het uitbreken van brand zooveel mogelijk te voorkomen. Maar de kelder is te klein zoodat naar meer ruimte moet worden omgezien. B. en W. meenen dat slechts één oplossing aanvaardbaar is; die waarbij de archiefstukken in de toekomst brandvrij kunnen worden opgeborgen. Sinds 1923 worden met het rijk onderhandelingen gevoerd, om het aangrenzende stalgebouw als archief te kunnen inrichten. In December 1937 werd overeenstemming verkregen en intusschen werd een ontwerp gemaakt. Alvorens dit den Raad voor te leggen, werd dit aan het oordeel van Ged. Staten onderworpen. Dit college deelde mede geen toestemming te kunnen geven, daar de financieele toestand der gemeente van dien aard is, dat alle niet strikt noodzakelijke uitgaven moeten worden vermeden. Ged. Staten gaven in overweging een minder kostbare oplossing te zoeken. I en tweede male is een ontwerp thans soberder, naar Ged. Staten gezonden. Na uitvoerige bespreking van de plannen is bij B. en W. de overtuiging gevestigd, dat niet op een minder kostbare wijze in de behoefte aan een brandvrije archiefplaats is te voorzien, Ged. Staten hebben echter ook dit ontwerp niet goedgekeurd. Zij gaven wederom in overweging een minder kostbare oplossing te zoeken. B. en W. zijn echter van oordeel dat op minder kostbare wijze geen brandvrij archief verkregen kan worden. Daar de ontworpen inrichting van elke luxe gespeend is en het college den bouw beslist noodzakelijk acht, stellen B. en W. den raad voor, ondanks het afwijzende standpunt van Ged. Staten, tot het inrichten van een brand vrije archiefplaats te besluiten. De kosten worden op 9.505 geraamd. De aflossing van het benoodigde bedrag waarvoor geen leening of rentebetaling behoeft plaats te vinden zou over 10, of meer jaren kunnen worden verdeeld. Met het rijk zal voor ten hoogste 20 jaar een huurovereenkomst voor het stalgebouw worden aangegaan." NR. C.). Zierikzee. B. en W. hebben 22 December 1938 benoemd tot ambtenaar, belast met het archief, Mr. W. NlEUWENHUYSEN, advocaat en procureur alhier. Zierikzeesche Nieuwsbode). De Gemeentelijke archiefgids. In de samenstelling en werkwijze van deze commissie is eenige wijziging gekomen. In de plaats van den heer G. LUGARD, die uit de commissie is getreden, is Dr. W. j, FORMSMA te Zwolle als com-

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 25