122 begin af het geheele voor materieele verzorging bestemde overschot zou komen te vervallen. Eveneens lijkt 't mij onmogelijk, dat de archiefinspecteur, die voor 't meerendeel der provincies de rijksarchivaris is, die tengevolge van de personeelsinkrimping der laatste jaren in zijn hoofdfunctie de handen reeds overvol heeft gekregen, door het plan zijn administratie en toezicht andermaal beduidend ziet vermeerderen en zelfs, zooals in Limburg, zich van zijn hem door de provincie toegevoegden ambte naar ziet beroofd. De waterschapsarchieven tenslotte vallen geheel buiten het schema van den heer Van Emstede, zoodat deze archieven de dupe zouden worden van eenzijdig verhoogde activiteit bij de verzorging der gemeentearchieven. Voor Limburg is 't begrijpelijk, dat de 7 in die provincie aanwezige waterschappen, bij een aantal van 110 gemeenten beneden 14000 inwoners, door den schrijver over 't hoofd werden gezien, in Noord-Brabant mogen de 241 daar gevestigde water schappen niet worden verwaarloosd en 't zelfde geldt in vele andere provincies, 't Schema zou derhalve met de cijfers der waterschappen dienen te worden uitgebreid, doch dan blijkt tevens, dat 't onmogelijk is, kosten van archiefordening per inwonertal om te slaan. Niet t aantal inwoners, doch 't aantal strekkende meters archief, in iedere gemeente of ieder waterschap aanwezig, moet m. i. t uitgangspunt vormen bij kostenberekening der archiefordening. 't Was een vernuftig idee van den rijksarchivaris in Noord- Brabant mr. Smit, om, vanaf zijn eerste ambtelijk bezoek als provinciaal inspecteur, de aanwezige, zoowel geordende als onge ordende, gemeente- en waterschapsarchieven in strekkende meters op te nemen, waardoor hij in 1930, bij beëindiging van zijn eersten termijn van 10 jaar, over het totaalcijfer beschikte van t in de pro vincie aanwezige aantal meters archief, onder gemeente- en water schapsbesturen berustend, en tevens over verhoudingscijfers tusschen geordend en ongeordend gedeelte in ieder archief afzonderlijk. Mr. Smit deed aan het provinciaal bestuur het voorstel tot aanstelling van een aantal archiefklerken in vasten dienst der provincie, welke, onder toezicht der archiefinspectie, aan de gemeente- en waterschaps besturen konden worden uitgeleend en wier wedden dan, voor den duur der beschikbaarstelling, door het betrokken bestuur in de pro vinciale kas zouden worden teruggestort, 't Provinciaal bestuur heeft gemeend niet in dit voorstel te kunnen treden, in verband met 't risico bij onvoldoende aanvragen tot ordening, in welk geval de kosten der archiefklerken geheel op de provincie zouden komen te drukken, 't Gevolg is geweest, dat 3 van de 4 klerken, welke reeds 123 in los verband aan 't ordenen van gemeentearchieven waren begonnen, in verband met verminderde aanvragen door de slechte tijdsomstandig heden, geleidelijk aan bij de archiefdiensten van de provinciale griffie en de beide grootste gemeenten moesten worden ondergebracht. Toch konden de archiefordeningen in de gemeenten'tot heden door gang vinden, zij het in vertraagd tempo en met minder personeel, terwijl de eisch van continueering in de, overigens buiten elk dienst verband gehouden, werkkring, dikwijls tot opsparing en uitstel bij nieuwe aanvragen om hulp noopt. Sedert 1924 zijn in Noord-Brabant 24 gemeente-archieven met meetelling der sedert opgeheven gemeenten 29 en 12 waterschapsarchieven geordend, hetgeen o.a. neerkomt op een vierde deel van het in totaal te ordenen aantal strekkende meters der gezamenlijke Noord-Brabantsche gemeente archieven. De woorden van den heer Van Emstede „wij staan hier voor een nagenoeg onontgonnen arbeidsterrein", kunnen dus voor Noord-Brabant gelukkig niet gelden. Veertien jaar archiefpraktijk hebben mij geleerd, dat secretarie ambtenaren in t algemeen beter en vlugger voor 't ordenen van nieuwe archieven kunnen worden opgeleid, dan wetenschappelijke archiefambtenaren zonder secretarieervaring. Dit zal in verhoogde mate gelden als in geheel Nederland volgens 't binnenkort door de archiefcommissie uit de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te publiceeren, stelsel van archiefordening voor nieuwe gemeente archieven, volgens den Code van t Registratuurbureau, zal kunnen worden gewerkt, 't Stelsel der Vereeniging breidt zich zoodanig uit, dat aansluiting van alle gemeenten bij 't Registratuurbureau binnen weinige jaren mag worden tegemoetgezien. Een eerste gevolg zal m. i. zijn, dat theoretische en practische bekendheid met den Code der Vereeniging, als examenvak voor de practijkdiploma's der ge meenteadministratie zal kunnen worden vereischt. Dan zal op den duur ook iedere gemeentesecretarie over een eigen registrator komen te beschikken, die geleidelijk aan, 't archief tot 1813, volgens den Code, zal kunnen beschrijven, 't Bijwerken van volgens den Code geordende archieven, wordt overbodig, mits de registrator de moeite neemt op de „voor vernietiging vatbare" stukken reeds bij 't binnen komen een stempeltje met V. V. V. benevens den datum, waarop t stuk vernietigbaar wordt, aan te brengen, zoodat deze stukken later bij bereiken van t aangegeven jaartal, zonder nieuw denkproces eenvoudig uit de dossiers kunnen worden verwijderd. Bij dezen logisch te verwachten gang van zaken, behoeven wij over t probleem der ordening van nieuwe gemeentearchieven ons niet langer t hoofd te breken. De brochure van den heer Van Emstede,

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 19