118 Het is niet waarschijnlijk, dat onze handleiding, al werd zij ook voor een nieuwen druk omgewerkt, in dit opzicht ooit de Manual zal kunnen evenaren. Zij heeft haar eigen groote verdiensten, grif door [enksinson erkend, maar zij draagt de sporen van haar wordings geschiedenis. Mocht men echter tot een nieuwe uitgave overgaan, dan ware het zaak om te overwegen, in hoeverre wij op onze beurt weer bij Jenkinson in de leer moeten gaan, opdat ook onze hand leiding meer dan tot nog toe het geval was een leerboek voor archiefwetenschap worde. A. C. KERSBERGEN. In een veertigtal bladzijden, vlot van stijl en prettig van druk, ontvouwt de heer Van Emstede, de wetenschappelijke verzorger van het nieuw archief der gemeente Roermond, zijn denkbeelden over de mogelijkheden van in 't leven roepen van provinciale archieven- diensten en de instandhouding ervan door onderlinge lastenverdeeling der betrokken gemeenten. Dat de schrijver haast zet achter het toetsen van zijn denkbeelden aan de praktijk, blijkt uit een aankondiging in de Maasbode van een op 14 Februari 11. door hem te Maastricht te houden uitvoerige toelichting van zijn plan in een bijeenkomst, waartoe de gemeentelijke autoriteiten van Limburg waren uitgenoodigd. En die haast wordt zeer begrijpelijk, als men in de inleiding leest, dat naast 't wekken van belangstelling voor de gewestelijke geschiedenis in 't algemeen en de gemeentearchieven in het bijzonder, als tweede doel wordt gesteld, het vragen van de aandacht voor het werk- object, dat schuilt in de ordening en beschrijving der Nederlandsche gemeentearchieven in verband met de nijpende werkloosheid onder jonge intellectueelen. Waar dit tweede doel mede voorzit, geldt de regelwie spoedig helpt, helpt dubbel. Stond niet het openen van werkgelegenheid voor 27 archiefambtenaren der tweede klasse bij provinciale archievendiensten, gelijk de schrijver in een naar hij dit noemt „strak omlijnd" plan ontvouwt, bij hem op den voorgrond, hij had stellig eerst 't oordeel van vakgenooten afgewacht en de kwestie ofwel mondeling aangesneden op een vergadering der ver- eeniging van archivarissen ofwel schriftelijk aangeroerd in de gastvrije kolommen van het archievenblad. De heer Van Emstede verdeelt zijn brochure in een inleiding, 119 waarin hij in 't algemeen zijn plan voor de inrichting van provinciale archievendiensten bespreekt, een nadere uitwerking van dit plan voor elk der elf provincies afzonderlijk en een naschrift, ter aanbeveling van een speciaal stelsel van ordening van nieuwe gemeentearchieven. De schrijver betoogt in de inleiding de wenschelijkheid van spoedige ordening der gemeentearchieven, mede met 't oog op de gewestelijke geschiedschrijving en wijst op het groote arbeidsveld, dat nog braak ligt speciaal bij de kleinere gemeenten. Deze zijn vaak niet in staat de hun bij art. 17 der archiefwet opgelegde kosten voor de verzorging van hun archieven zelfstandig te dragen en zij plegen het beheer dezer archieven niet op te dragen aan een in art. 15 tweede lid primair genoemden archivaris, wetenschappelijk ambtenaar in den zin van art. 3 der archiefwet, maar aan den secundair daarvoor in aanmerking gebrachten, secretaris. De grens voor de mogelijke benoeming van een eigen archivaris legt de heer Van Emstede bij 14000 inwoners, zoodat hij voor de gemeenten beneden de 14000 inwoners een plan opstelt, dat beoogt door het principe van onderlinge lastenverdeeling der betrokkenen in iedere provincie een archiefdienst in 't leven te roepen en in stand te houden, waarbij de bijdragen afhankelijk worden gesteld van 't aantal inwoners per gemeente en de gemeenten in 13 klassen worden verdeeld, terwijl de salarisverschillen van burgemeesters, secretarissen en gemeente ontvangers der verschillende provincies onderling in gelijke mate de bijdragen per provincie beïnvloeden. Uit die bijdragen wordt dan in elke provincie per 30 a 35 gemeenten een archiefambtenaar tewerk gesteld op een minimum salaris met eenige jaarlijksche verhoogingen, terwijl 't restant, dat door de toe te kennen verhoogingen wel ver mindert, doch niet geheel verdwijnt, voor materieele verzorging der archieven en ev. stalen rekken kan worden aangewend. De admi nistratie der archievendiensten wil de schrijver onder den provincialen inspecteur der gemeentearchieven brengen, terwijl de finantieele controle, hetzij dooreen beëedigd accountant, hetzij door het verificatie- bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, zal moeten geschieden. Als vorm van samenwerking prefereert de heer Van Emstede het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam met een daarbij ingesteld orgaan. Dit orgaan kan dan de onmiddellijke organisatie beheeren, terwijl aan het lichaam regelmatig verslag wordt uitgebracht van de door het orgaan verrichte werkzaamheden. De archievendiensten kunnen slechts gevormd worden door de in art. 14 der archiefwet met de zorg der archieven belaste colleges van burgemeester en wethouders, terwijl de gemeenteraden over 't fourneeren der jaar lijksche bijdragen hebben te beslissen, 't Komt den schrijver gewenscht E. J. Th. A. M. van Emstede. Richtlijnen voor de instelling en inrichting van provinciale archievendiensten voor het ordenen, beschrijven en voortdurend onderhoud der Nederlandsche Gemeentearchieven. Januari 1939. Uitg. Mij. Gebr. van Aelst, Maastricht. Nederlandsch Archievenblad 1938 1939 9

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 17