84 NEDERLANDSCHE CARTULARIA. Reeds lang doet zich de behoefte gevoelen aan een lijst van Nederlandsche cartularia. Voor historici en rechtshistorici zou een catalogus van deze belangrijke geschiedkundige bronnen van ons land van veel dienst kunnen zijn bij allerlei onderzoekingen. Overtuigd van het nut van een dergelijke lijst heeft ondergeteekende een begin gemaakt met het samenstellen ervan. Het spreekt van zelf, dat bij dit werk, 85 wil het kans van slagen hebben, een beroep moet worden gedaan op de welwillende medewerking van hen, die hiertoe in de eerste plaats in de gelegenheid zijn. Speciaal wordt hierbij gedacht aan Archivarissen en Bewaarders van oude archieven in binnen- en buitenland. Zij worden uitgenoodigd van hun gewaardeerde belangstelling blijk te geven door het verstrekken van inlichtingen. Gaarne zal ondergeteekende van hen opgave ontvangen van de Nederlandsche cartularia, welke zich bevinden in de onder hen berustende verzamelingen Ver melding van de jaren der oudste en jongste acte, den tijd, waaruit het cartularium dateert, alsmede opgave van inventaris-nummer zal zeer op prijs worden gesteld. Mr. W. VAN ITERSON, Rijnsburgerweg 32, LEIDEN. Vandalisme. In de Indische Navorscher, Juli 1938, leest men op blz. 51 het volgende De familiewapens in het I.andsarchief te Batavia. „In dit nummer wordt een aanvang gemaakt met het afbeelden van de c. 1000 wapens, de meeste in lak, in bovengenoemd archief. De wapens werden door onzen voorzitter als waarnemend adjunct-Landsarchivaris, in de laren 1926—1931 ver zameld van allerlei stukken! Buitenlandsche archieven. Vereen igde Staten. De universiteit van Atlanta (in het Zuid-Oosten van de Vereenigde Staten) heeft een wel zeer vooruitzienden blik. In haar machtige fundamenten is een stalen kamer ingemetseld, die krachtens zorgvuldig gedeponeerde beschikkingen eerst in het jaar 8000 weer mag worden geopend. In deze stalen kamer heeft men allerlei documenten ondergebracht, die de cultuur van onzen tijd aan het verre nageslacht zullen moeten openbaren: een encyclopaedie, de voornaamste werken op alle gebied van weten en kunnen van onzen tijd, kranten en tijdschriften, gramofoon platen, films, die het leven van onze dagen voor de menschen van het jaar 8000 zullen doen ontrollen, enz. enz. Dit alles werd zeer zorgvuldig gesteriliseerd, teneinde het te bewaren voor vernietiging door bacteriën, boekenwormen, schimmels, enz. Ver volgens werd het stalen gewelf gesloten. Wanneer ieder zich aan de gegeven voor schriften houdt en ook anderzins geen bijzondere dingen in deze onzekere wereld het plan komen verstoren, zal deze kluis met cultuurschatten eerst over 6000 jaar weer door menschen worden betreden. De mannen van de universiteit van Atlanta zijn blijkbaar van oordeel, dat niet veel van onze tegenwoordige cultuurschatten tot in het jaar 8000 bewaard zullen blijven, als het niet in onderaardsche stalen gewelven gesteriliseerd tegen den tand des tijds wordt beveiligd. Trouwens, het wordt vrij algemeen aangenomen, daar ons papier lang niét zoo duurzaam is als dat, hetwelk de oude Egyptenaren en Babylo- niërs gebruikten, dat onze cultuurdocumenten geen duizenden jaren stand kunnen houden. Ook klimatologische factoren zijn hierop van invloed. Misschien zal ons verre nageslacht, als eenmaal in 't jaar 8000 de stalen kamer in de universiteit van Atlanta wordt geopend, evenzeer de mannen prijzen, die daar een spiegel van dezen tijd hebben achtergelaten, tenzij de gansche cultuur in dien tusschentijd is ineengestort en de dan levende menschheid de oude getuigenissen van onzen tijd als waardeloozen rommel vernietigt. (Courantenbericht.) Wie is de eigenaar? De WelEerw. Heer W. NOLET, pastoor te Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 293, verzoekt den archiefambtenaar van wien hij indertijd „Die alteren Urkunden des Klosters Blandinium und die Anfange der Stadt Gent T door Dr. O. Oppermann geleend heeft, zich bekend te maken, opdat hij zijn rechtmatig eigendom terugontvange. Brazilië. Dit land herdenkt het 100-jarig bestaan van het Nationale Archief met de hieronder afgebeelde postzegel. Afgesloten 1 December 1938.

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 48