42 archieven kon komen, moest immers een overzicht over hetgeen op de talloze regeringsinstellingen aanwezig was, verkregen worden. Daartoe werd een staf van negen deskundige inspecteurs samen gesteld, die, voorzien van een zorgvuldig voorbereide vorm voor hun rapporten, het werk begonnen. (Ie jaarverslag p. 28). Tot Juni 1937 inspecteerden zij in het District Columbia, waarin Washington gelegen is, al de archiefbewaarplaatsen ressorterende onder 8 der 10 departe menten en verder die van het Congres, van de Hoge Raad en van 50 andere onafhankelijke regeringsinstellingen (3e jaarverslag p. 7 8.) De toestand, waarin over het algemeen deze archieven werden aangetroffen, gaf de Archiefraad, waarin dus, zoals reeds is mede gedeeld, alle ministeries vertegenwoordigd zijn, aanleiding op lOFebruari 1936 het volgende besluit te nemen: De archivaris der Verenigde Staten wordt hierbij gemachtigd om de overdracht naar de Nationale Archiefbewaarplaats te vorderen van alle archieven van alle bestuursinstellingen der Verenigde Staten (wetgevende, uitvoerende en rechtsprekende), welke vallen onder een van de volgende categoriëen I) alle archieven a) waarvan het hoofd van de desbetreffende dienst meent, dat zij niet meer noodzakelijk zijn voor de afhandeling der lopende zaken in deze dienst, b) waarvan de archivaris meent, dat zij in zulke materiële toestand verkeren, dat zij niet langer zonder gevaar voor beschadiging bij de betreffende dienst in gebruik kunnen blijven, en c) waarvoor volgens de archivaris geen voldoende of geen veilige bergplaats bij de desbetreffende dienst te verschaffen is II) alle archieven van iedere opgeheven bestuursinstelling, tenzij hare functies zijn overgedragen op die instelling, welke de archieven nu in bewaring heeft; III) alle andere archieven, wanneer de Archiefraad bij speciaal besluit of wanneer het hoofd van de dienst, welke deze archieven in bewaring heeft, om speciale redenen, machtiging verleend om deze archieven naar de Nationale Archiefbewaarplaats over te brengen (2e jaarverslag p. 5.) Hierna is met het overnemen dezer archieven begonnen, en het resultaat is, dat nu, zoals U hoorde, reeds 75000 strekkende meter archief van de regerings-bureaux naar de Nationale Archiefbewaar plaats zijn overgebracht. De vernietiging van waardeloze stukken in de archieven van deze bestuursinstellingen van de Staat wordt ook door den archivaris der Verenigde Staten beschouwd als een ernstig en moeilijk probleem. Van de ene kant is het van het grootste belang, dat geen kostbare plaats in de regeringsgebouwen nodeloos wordt verspild voor de 43 berging van grote hoeveelheden waardeloos papier; van de andere kant is het nog belangrijker, dat iedere waarborg genomen wordt om te voorkomen, dat waardevolle archieven vernietigd worden. Alle stukken, welke de regeringsbureaux vernietigen willen, worden, sinds de werking van de archiefwet 1934, aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen; vier ambtenaren zijn bij het Nationaal Archief aangesteld, die zich, onder leiding van een afdelingsdirecteur, geheel aan deze arbeid wijden. Bij het beoordelen van de waarde der te vernietigen stukken gaan zij uit van drie gezichtspunten1hun waarde voor de dienst zelf, welke de stukken vernietigen wil2) hun waarde voor andere regeringsdiensten, 3) hun historische waarde. Talrijke stukken, welke de diensten vernietigen wilden, bleken na een dergelijk onderzoek, vanuit een of meer dezer gezichtspunten waardevol te zijn en zijn bewaard gebleven. Grote hoeveelheden papier zijn ook vernietigd, maar nu volgens een redelijk en wei-over wogen systeem, dat voortaan alle willekeur op dit punt voorkomen zal. Men ziet: Amerika heeft 150 jaren lang getalmd, maar nu het eenmaal respect voor zijn nationale archieven gekregen heeft, heeft het tevens de logische consequenties daaruit getrokken. En Amerika zorgt nu voor zijn toch altijd „moderne" archieven op een wijze, die voor de Europese Staten een stimulerend voorbeeld moge zijn. Ik meen, dat de toestanden in België, Frankrijk en Amerika ons veel te leren hebben. Daaruit toch kunnen wij concluderen 1) dat de 19e eeuwse en moderne archieven, welke op de departe menten en in de talloze bestuursinstellingen van het Rijk gevormd worden, voor een groot deel van zeer grote waarde zijn, zakelijk: omdat daarin zijn vastgelegd talloze rechten van het Rijk en van zijn burgers; wetenschappelijkomdat zij daardoor tevens de belang rijkste bronnen zijn voor de geschiedenis van ons land in de 19e eeuw en in onze eigen tijd; 2) dat het voor het behoud van deze archieven en daardoor tevens voor een gezond leven en voor een gezonde groei van het archiefwezen in ons-land-in-het-algemeen noodzakelijk is, dat wij, archivarissen ex professo, waken over de 19e eeuwse en hedendaagse archieven, welke in de talloze bestuursinstellingen van onze Staat worden gevormd 3) deze taak kunnen wij slechts naar behoren vervullen vanaf het ogenblik, dat een wet ons uitdrukkelijk met het toezicht op deze archieven belast; 4) dit toezicht zal mogelijk maken, dat die archiefstukken, welke nutteloos zijn geworden voor de lopende diensten, voortaan ook

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 27