40 Washington, begon men tevens reeds het archiefwezen te organiseren. Op 19 Juni 1934 werd door het Congres een Wet aangenomen, regelende de instelling van een Nationaal Archief der Verenigde Staten. De tekst van deze wet is gepubliceerd als bijlage bij de drie jaarverslagen van dit Nationaal Archief, welke tot nu toe ver schenen zijn. (Zie Bijlage 11.) Doel van het Nationaal Archief is: 1) concentratie en conservering in de Nationale Archiefbewaar plaats van alle archieven van de Bestuursinstellingen der Verenigde Staten, welke van geen direct belang zijn voor de lopende diensten, maar toch van zulke administratieve waarde, en van een zodanig historisch belang, dat zij moeten bewaard blijven, voor langere tijd of voor immer; 2) het beheer van zulke archieven, om deze gemakkelijk bruik baar te maken voor de regeringsdiensten en toegankelijk voor histo risch onderzoek. Daartoe wordt door artikel 1 van deze wet ingesteld het ambt van Archivaris der Verenigde Staten. Artikel 3 bepaalt, dat alle archieven behorende tot het Bestuur van de Verenigde Sraten (wetgevende, uitvoerende, rechterlijke en andere) staan onder bewaking en onder het oppertoezicht van den Archivaris der Verenigde Staten in de volgende zin: hij heeft volledige bevoegdheid om persoonlijk of door een plaatsvervanger de archieven van elk regeringsbureau van de Verenigde Staten en van elke bestuurs instelling te inspecteren, van hoedanigen aard deze ook zijn moge, en waar zij ook moge zijn gevestigd; en hij zal bij deze inspectie volledige medewerking hebben van al degenen, die met de zorg van deze archieven belast zijn. Hij heeft verder de bevoegdheid om de overdracht naar de Nationale Archiefbewaarplaats te vorderen van die archieven, welke volgens het oordeel van de Nationale Archief-Raad, hierna genoemd, voor zulke overdracht in aanmerking komen. Hij zal maatregelen treffen voor de rangschikking, de bewaking, het gebruik en het uitlenen van de archieven, welke in de Nationale Archief bewaarplaats worden opgenomen. Door Artikel 6 wordt in het leven geroepen een Nationale Archief- raad, samengesteld uit de secretarissen van ieder der 10 Regerings departementen of hun plaatsvervangers, de Archivaris van de Verenigde Staten en enkele andere met name genoemde functionarissen. Deze archiefraad zal vaststellen, welke groepen van archiefstukken naar de Nationale Archiefbewaarplaats overgebracht zullen worden en zij zal regels vaststellen betreffende zulke overdrachten. Artikel 9 bepaalt, dat de Archivaris van de Verenigde Staten 41 op 1 Januari van ieder jaar met goedkeuring van de Archiefraad aan het Congres een lijst zal voorleggen van die stukken in de archieven der bestuursinstellingen van de Staat, welke noch voor de admini stratie noch voor de wetenschap van belang blijken te zijn en welke onder goedkeuring van het Congres vernietigd zullen worden. Hier hebben wij dus een Archiefwetgeving, welke geheel gericht is op het behoud en op het juiste beheer van louter moderne archieven. De wet wordt dan ook overheerst door de opvatting, dat het Nationaal Archief op de allereerste plaats de Staat heeft te dienen op alle terreinen van zijn wetgevende, uitvoerende en rechterlijke werkzaamheden. Het krijgt de archieven te beheren van alle bestuurs instellingen en staat deze dus allen en ten allen tijde ten dienste. Daarnaast dient het Nationaal Archief te Washington echter welbewust en met evenveel toewijding de wetenschap, door alle middelen aan te wenden om deze archieven voor het historisch onderzoek te be houden en deze zo goed en zo gemakkelijk mogelijk voor dit onder zoek toegankelijk te makenalle middelen, welke wij aanwenden bij het beheer van onze oude archieven, en deze dan meer conseguent en doeltreffend toegepast. Want bij wetgeving alleen is het in Amerika niet gebleven. Op 10 October 1934 werd R. D. W. Connor benoemd tot Archivaris van de Verenigde Staten. Onmiddellijk begon hij, bijgestaan door een kleine staf van helpers, zijn werkzaamheden. Talrijke archieven werden geinspecteerd, vele archieven werden overgenomen, gezuiverd, ontsmet, hersteld en geordendernstig werd studie gemaakt van de honderdvoudig variërende systemen van classi ficatie der archiefstukken bij de talloze dienstenmethodes van inven tarisatie en catalogisering werden beproefd. De verslagen van den archivaris van de Verenigde Staten getuigen van een drukke en veelzijdige werkzaamheid. Ten gevolge daarvan groeide het Nationaal Archief te Washington in enkele jaren uit tot een grote en belang rijke instelling. Sinds 1934 is het personeel, dat aan het Nationaal Archief in Washington verbonden is, uitgebreid tot 249 man. Over genomen werden van de Departementen en de daaronder ressorterende ambtenaren ongeveer 75.000 strekkende meter archief. De technische diensten werden tot het uiterste geperfectioneerd. Ik kan hier niet meer uitweiden over de talloze belangrijke mededelingen, welke in de Amerikaanse jaarverslagen te vinden zijn. Slechts voor de inspectie der regeringsdiensten en voor de vernietiging van nutteloze stukken vraag ik nog even Uw aandacht. Het recht tot inspectie van alle regeringsbureaux trad onmiddellijk in volle werking. Vóór men tot het systematisch overnemen van

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 26