Tegelijk met de Vereeniging van Archivarissen in Nederland is het Nederlandsch Archievenblad als uitgave van die Vereeniging ontstaan. In de eerste aflevering (1892) wordt vrij uitvoerig aangegeven, wat men zich als inhoud van het uit te geven tijdschrift voorstelde. Gewenscht worden artikelen over het archiefwezen in zijn vollen omvang, zoowel wat het per soneel als het materieel betreft, voorts verslag van hetgeen hier te lande op het gebied van het archiefwezen voorvalt, verder vermelding van wat over het archiefwezen in en buiten Nederland gepubliceerd wordt en tenslotte verhandelingen over chronologie en andere hulpwetenschappen. Sinds 1892 heeft het Nederlandsch Archievenblad, steeds voortreffelijk verzorgd door de uitgeefster, de firma Erven B. van der Kamp te Groningen, getrouw aan de hier gegeven doelstellingen de belangen van het Neder landsch archiefwezen gediend en zich een eigen plaats verworven onder de wetenschappelijke tijdschriften. In de 45 nu verschenen jaargangen zijn tal- looze artikelen en kleinere bijdragen over het archiefwezen en aanverwante vakken gepubliceerd. Geen wonder, dat zich de behoefte deed gevoelen den inhoud op overzichtelijke wijze samen te vatten. Op voorstel van het bestuur werd in de 37ste algemeene vergadering besloten een Index op het Archievenblad uit te geven. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen werd bereid gevonden door een subsidie de uitgave mogelijk te maken. Een woord van welgemeenden dank voor den aldus verleenden financiëelen steun is hier op zijn plaats. Door verschillende omstandigheden heeft de uitgave van den Index ver- traging ondervonden, hetgeen echter het gelukkig gevolg had, dat niet 40, maar 45 jaargangen in den Index konden worden opgenomen. In 1934 vond het bestuur den heer M. C. Sigal, archivaris der gemeente Vlaardingen, bereid den Index samen te stellen. Het hierachter afgedrukte tweede deel van den Index is op de vijf laatste jaargangen, die op het Rotterdamsche gemeente-archief werden bewerkt, na) geheel van de hand van den heer Sigal, die zich zeer veel moeite voor het tot stand komen van den Index heeft gegeven. Met gebruikmaking van het door den heer Sigal verzamelde materiaal is, ingevolge bestuursbesluit van 5 November 1937 door Mr. B. van 't Hoff, archivaris der gemeente Deventer, een indeeling ontworpen voor hetgeen hierachter als eerste deel van den Index volgt. Onder toezicht en met medewerking van Mr. B. van 't Hoff is dit eerste deel samengesteld door Mejuffrouw Dra. M. M. Hoogenraad te Deventer. Tot allen, die aldus hebben medegewerkt aan het tot stand komen van den Index richt het bestuur een woord van hartelijken dank. Moge de Index ertoe bijdragen, dat de inhoud van het Nederlandsch Archievenblad nog meer dan reeds nu het geval is velen tot nut zal zijn. Namens het bestuur der Vereeniging van Archivarissen in Nederland: H. P. COSTER, voorzitter. F. C. VAN DER MEER VAN KUFFELER, September 1938. secretaris.

Nederlandsch Archievenblad | 1938 | | pagina 3