62 Berichten. 63 Verzoek van de redactie. Bijdragen voor de volgende aflevering van het Archievenblad worden gaarne voor 15 Februari 1938 ingewacht. Algemeen. Staatsbegrooting 1938. - Bij art. 140 (Personeelsuitgaven voor de Rijksarchieven) komt in de Memorie van toelichting het volgende voor: „Wanneer in de afgeloopen jaren een Rijksarchivarispost openviel, placht deze ter verkrijging van onmiddellijke bezuiniging voorlooping onvervuld te worden gelaten. Er werd dan de oudste commies of hoofdcommies met het beheer van het archiefdepót belast, waarvoor hem een toelage van f300.- 's jaars werd gegeven. Hierdoor is aan een vijftal archiefdepóts een toestand ontstaan, die alleen als crisismaatregel aanvaardbaar is en niet te lang mag voortduren. Geleidelijke liquideering komt den ondergeteekende wenschelijk voor, waarom hij voor 1938 gelden uittrekt teneinde de twee oudste der beheerende ambtenaren (hoofdcommiezen) voor bevordering tot Rijks archivaris in aanmerking te kunnen brengen. Aangezien de toelagen van f 300. hierdoor komen te vervallen, is voor deze bevorderingen, die onderscheidenlijk met 1 lanuari en 1 Augustus zullen ingaan, voor 1938 slechts f 167.— noodig. Verder is f 399. uitgetrokken voor de bevordering met ingang van 1 lanuari 1938 van een adjunct- commies tot commies, van een klerk tot adjunct-commies, en van drie bibliotheek bedienden tot schrijver 1ste klasse". Rijksarchieven. Algemeen Rijksarchief. Met ingang van 1 Augustus 1937 is de heer H. BROUWER bevorderd tot hoofdcommies. Rijksarchief in Groningen. Met ingang van 1 )uni 193/ heeft Dr. E. WERKMAN een vaste aanstelling als adj. commies gekregen. Gemeente- en Waterschapsarchieven. BI eis wijk. - Reeds geruimeri tijd had het secretariepersoneel te Bleiswijk bemerkt dat op den zolder van het gemeentehuis, waar men slechts zelden komt, bijen huisden, welke zich van buiten, door een gaatje bij een muuranker, toegang verschaften. Dezer dagen ging het secretarie-personeel eens op onderzoek uit, waarbij men tot de ontdekking kwam dat tusschen de archieven een groote hoeveelheid honing aanwezig was. In het geheel haalde men er 3 groote emmers met honingraten te voorschijn. Na bereiding bleek de honing van zeer goede kwaliteit te zijn. In 1929 werd eveneens een groote hoeveelheid honing, op dezelfde plaats, gevonden. Dord. Nieuwsblad, 4 Oct. 1937. Leiden. Met ingang van 1 Juni 1937 is de heer A. VAN ROSSUM DU CHATTEL aangesteld als archief-ambtenaar op arbeidscontract. Met ingang van 1 November 1937 is mej. L. RUYS aangesteld tot tijdelijk assistente. Maastricht. De bibliothecaris van de stedelijke bibliotheek en archief te Maastricht, dr. KESSEN, is eenigen tijd geleden begonnen met het vormen van een filmarchief, waarin bewaard worden films, die voor stad en gewest van documentaire waarde zijn. Daarin zijn reeds verschillende belangrijke films verzameld, waartoe zoowel de regeering als filmondernemingen door schenkingen hun medewerking verleenden. Thans is aan het archief toegevoegd een Limburgsch Muziekarchief, waarin men het werk van Limburgsche componisten te zamen wil brengen. Zoo zijn er in particulier bezit verscheidene nooit uitgegeven composities van CH. SMULDERS, die verdienen in dit archief te worden bewaard. Dezer dagen ontving het archief de collectie composities van den Maastrichtschen componist G. 1DE PAUW, bestaande uit een 150-tal werken, waarbij één opera (Bellida). Deze verzameling kan op den duur zeer interessant worden, ook uit een historisch-cultureel oogpunt. N. R. C„ 3 Aug. 1937. Gemeente Maastricht. In het Stadsarchief en de -Bibliotheek werd op Zondag 26 September IIeen belangrijke Vondeltentoonstelling geopend door den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Mr. Dr. W. G. A. VAN SONSBEECK. De tentoonstelling heeft gedurende 14 dagen een zeer groot aantal bezoekers getrokken, waaronder de leerlingen van de hoogste klassen van alle H. B. S.- en Mulo-scholen en van de Gymnasia, die allen uitvoerige voorlichting kregen van den archivaris bibliothecaris, tevens secretaris van het Vondel-Comité, Maastricht. De Tentoonstelling, die de inzet vormde van de plaatselijke Vondel-herdenking, was in vier hoofdgroepen met verschillende secties verdeeld, waarbij de handschriften en een belangrijke collectie oudste drukken bijzonder de aandacht trokken. De ver zamelingen Vondeliana waren afkomstig van de Koninklijke Bibliotheek te den Haag, van Dr. F. M. STERCK te Aerdenhout en van de Stadsbibliotheek zelf. Woubrugge. Hoogbejaard vergissen wij ons niet dan was de overledene de alleroudste „ambtenaar voor het archief" in den lande! is in de plaats zijner inwoning, die hij gedurende tal van jaren in onderscheidene functies heeft gediend, overleden de heer O. C. VAN HEMESSEN. Evenals de heer REGT, te Alphen a/d Rijn, welke laatste onder meer anderen bij de teraardebestelling, als vriend, het woord voerde, heeft ook de heer VAN HEMESSEN gedurende een lange reeks van jaren veel en nuttig werk voor de locale geschiedenis en voor de archieven in de Rijnstreek verricht. In verband daarmede was hij vooral op het Algemeen Rijksarchief een gaarne geziene bezoeker. Niet ten onrechte telde de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden hem onder hare leden op de laarvergadering placht hij onder de trouwe comparanten te behooren! en mocht hem eenige jaren geleden het Ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau ten deel vallen. Hij ruste in Vrede! L. L. Provincie Limburg. Toelage wetenschappelijk ambtenaar. Daar voor de inspectie der gemeente- en waterschaps-archieven in Limburg een weten schappelijke ambtenaar tweede klasse is benoemd, die werkt onder den wnd. rijks archivaris en men diens taak daardoor verzwaard acht, stellen Ged. Staten voor diens provinciale toelage van f500 op f 1000 te brengen. N.R. C., 3 Nov. 1937. Bureau voor 's Rijks geschiedkundige p u b I i c a t i e's. Bij Koninklijk Besluit van 27 September is aan Dr. N. JAPIKSE te 's Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Bureau voor 's Rijks geschiedkundige publicatiën, met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten, door hem als zoodanig bewezen. Particuliere Archieven. Archiefgebouw voor de R.V. S. De R.V.S. (Rotterdamsche Verzekerings- sociteiten) die in verschillende naast elkaar gelegen gebouwen in de Westerstraat haar kantoren heeft, is van plan de panden 17 en 19 in die straat te sloopen en op

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 37