52 53 z evenhoven. Zie: iNieuwveen. Overzien we nu het bovenstaande, dan blijkt van 25 der circa 50 dorpsheeren dezer streek, dus van de helft ongeveer, nog een min of meer welbewaard en volledig archief over te zijn. De groote meerderheid van deze archieven bevindt zich geheel of grootendeels in openbare archiefbewaarplaatsen; maar tusschen de De van de heeren dezer heerlijkheden afkomstige archiefstukken berusten in het Algemeene Rijksarchief en zijn beschreven door Mr. P. A. N. S. van Meurs m de Verslagen van 's Rijks Oude Archieven XXIX (1906), aanwinsten Alg. Rijksarchief XIX, bl. 63 en volgende. Onder het hoofd: „Heerlijke rechten en bezittingen vindt men: aankomsttitels, stukken over benoemingen, diverse bestuurszaken, patronaat, tienden en oneigenlijke heerlijke rechten van 1407 af tot in de 19e eeuw. Onder et hoofd: „Dorpszaken zijn bijeengebracht stukken over de garing van lands- en dorps- lasten en andere dorpszaken (1582-1777). Onder „Ambachtszaken' eindelijk stuk ken van 15721758 over inning van waterschapslasten, vervening en verwaarborging en processen, hiermede in verband staande. Nog zijn er eenige stukken van deze ver zameling afgescheiden en tot de rechterlijke archieven gebracht. Die afscheiding is met altijd geheel begrijpelijk. Wat heeft b.v. een „inventaris van de papieren en bescnei- den van de heerlijkheden, loopende tot 1778" met het rechterlijke archief te doen: Warmond. De van de heeren dezer heerlijkheid afkomstige archivalia berusten op het Kasteel Warmond en zijn van een oudere beschrijving der charters afge zien in 1934/35 geïnventariseerd door den schrijver dezes. Een exemplaar van aien inventaris berust in de bibliotheek van het Algemeene Rijksarchief. De verzameling bevat stukken van den aanvang der veertiende eeuw tot in de negentiende. Zij bestaat uit: titels van aankomst en vererving, stukken over de administratie der heerlijkheid, de functionarissen, wetgeving, rechtspraak, burgerlijk bestuur, dorps- en landbelas- tingen, monopolies van den heer ten publieken nutte, ambachtsbestuur en polderbe sturen; voorts stukken over de parochiekerk en de beide Warmondsche kloosters, met retrcacta betreffende het beheer der stichtingsgoederen vóór de Hervorming, tijdens de troebelen door den heer onder zich genomen; en eindelijk stukken over verschelden vermogensbestanddeelen van privaatrechtelijken aard. Alles bijeen een verzameling van ruim 800 nummers. Wassenaar en Z u i d w ij k. De door de heeren dezer steeds nauw ver knochte heerlijkheden als zoodanig gevormde archivalia berusten thans op het Huis Twickel bij Delden. Het is een omvangrijk en inhoudrijk geheel. Op de wording ervan in te gaan zou ons hier te ver voeren. In het voorbijgaan slechts willen wij wijzen op het belang eener studie van de geschiedenis der archivalia van den Huize Wassenaer naar hunne zakelijke en persoonlijke lotgevallen. Wij stellen ons voor, dat deze studie èn nuttig voor de Hollandsche geschiedenis èn belangwekkend uit een oogpunt van archiefwetenschap zal zijn. Men merkt hier vooreerst op de bestanddeelen van algemeenen inhoud, zooals: ïegister van de titels der Wassenaersche heerlijkheden uit de 16e eeuw, bevattende akten van de jaren 1222—1497; de protocollen van leenakten en andere akten, aan vangende met net protocol gemerkt AA, aangelegd c. 1360; daarna het protocol A, aangelegd c. 1427; voorts de protocollen B en volgende, bijna zonder uitzondering leenakten bevattende, met geringe hiaten loopende van 1410 tot de Fransche wet geving (1811); eindelijk de rekeningen der rentmeesters van het Huis Wassenaer, van 1554/55 af vrij volledig. Omtrent de heerlijkheden Wassenaer en Zuidwijk in het bijzonder kan men aan treffen charters en losse stukken van 1276 af. Er zijn stukken over diverse bestuurs zaken, over de uitoefening van oneigenlijke heerlijke rechten, over het beheer van de goederen der kerkfabriek (met retroacta van vóór de Hervorming) en van andere met de kerspelkerk in verband staande stichtingen, over het patronaat der kerk, over de tienden en eindelijk over het beheer van onderscheidene bijzondere eigendommen der heeren onder Wassenaar. Onder deze laatste groep kan men ook rangschikken een groep stukken over Waalsdorp, hetwelk van 1635 tot 1719 een eigen bestaan als hooge heerlijkheid heeft gehad. Een zeer uitvoerig en waardevol repertorium op de in dit archief, inzonderheid de registers en protocollen, opgenomen akten is aangelegd in 155053 en sedert dien bijgehouden. Inventarissen van de verzameling zijn er van de 16e eeuw af; een inven taris door A. Kluit is althans in afschrift (ook in origineel?) bewaard. Zegwaard. Archivalia, van de vroegere heeren dezer heerlijkheid als zoodanig afkomstig, berusten onder hun tegenwoordigen, in het buitenland woonachtigen, rechtsopvolger. De schrijver dezes was niet' in de gelegenheid, inzage ervan te nemen. Zoetermeer. Onder de eigenaresse van het restant der heerlijke rechten, Mevr. BosVisser te Voorburg, berust nog een handvol stukken, naar het schijnt slechts door een toeval bijeen geworpen. Retroacta van aankomsttitels der heerlijkheid, met 1407 te beginnen, zijn het eenige ietwat regelmatige bestanddeel ervan. Zoeter woud e. De heerlijkheid van dit dorp verwierf zich de stad Leiden in 1610, na mislukte pogingen daartoe in de zestiende eeuw. Bij den koop werden ook eenige retroacta van de vroegere heeren overgenomen; van dat tijdstip af zijn de door het stadsbestuur in de uitoefening der heerlijke rechten en functiën gevormde archivalia bijeen gehouden en tot een aanzienlijke verzameling aangegroeid. Ze zijn beschreven door Dr. Overvoorde in zijn Inventaris Stadsheerlijkheden en Vroonwateren, bl. 2861, nummers 250576. Een eerste afdeeling dezer stukken betreft Zoeterwoude en Stompwijk gezamenlijk. Hier vindt men: de aankomsttitels, de inventarissen der plaatselijke archieven en de banden van akten betreffende het bestuur dezer heerlijkheden: 13 stuks, van 1610 t/m 1830. Onder de bijzondere zaken alleen Zoeterwoude betreffende, waarvan stukken aan wezig zijn, merkt men op: de benoeming van functionarissen, keuren, vergunningen en andere bestuurshandelingen, rekeningen van het ambacht, het dorp (de bede-rekening) en de inning der landsbelastingen; rekeningen van het beheer der kerkfabriek en van de H.^Geestgoederen, waaromtrent is op te merken, dat het patronaat der kerk met de goederen der St.-Janscommanderij aan de stad Haarlem was gekomen, zoodat de magistraat van Leiden zijn toezicht op het beheer dezer stichtingsgoederen alleen in zijn hoedanigheid van ambachtsheer uitoefende; voorts stukken omtrent de tienden, die de stad Leiden hier bezat; stukken van „achtergebleven archieven", waaronder ook „polderarchieven", hetgeen een minder juiste aanduiding is: het zijn stukken van den ambachtsheer betreffende de polders, stukken die talrijk zijn, daar de heer bepaalde lijk ten aanzien van de droogmakerijen in het ambacht wel een overheerschende plaats innam. Zwammerdam, zie: Voshol. Z u i d w ij k, zie: Wassenaer. Zuidwijk (bij Boskoop). Geen archief bekend.

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 32