34 ningen Toch zou er een storm van verontwaardiging opsteken, wanneer er van de zijde der leeraren voorstellen inkwamen om het onderwijs ingrijpend te reorganiseeren, ten koste van de leerlingen, opdat de leeraren meer tijd zouden overhouden om scheppend weten schappelijk werk te leveren. Een dergelijke actie zullen zij ook nooi op touw zetten; zij zijn op school paedagoog en thuis filoloog, geograaf of chemicus. Het zal den archivisten nooit gelukken om de publieke opinie ook maar eenigszins te prikkelen; zij zullen geheel door hun zelf- critiek binnen de perken van het hun toegewezen arbeidsveld gehouden moeten worden. Maar evenmin als een leeraar aan de wetenschappeli|ke productie deel mag nemen ten koste van de kinderen, mag een archivist dat doen ten koste van de archieven. Daarom mag bi) de discussie over de wenschelijkheid van een splitsing tusschen oude en nieuwe archieven nimmer als motief worden aangevoerd, dat een scheiding de archivisten in staat zou stellen meer historisch scheppend werk te leveren. Gaat men niet over tot een splitsing, zoodat de organisatie intact kan blijven, dan zal er voor de beheerders toch een zware tijd aanbreken, afgezien nog van de moeite, die het zal kosten om rijk en steden tot bouwen te bewegen. Wij behoeven ons geen illusies te maken over den toestand, waarin de meeste der over te brengen archieven verkeeren. Ik vrees, dat de woorden chaos en rommel meer binnen onze muren gehoord zullen worden, dan m een bewaar plaats oorbaar is. Het is hoogst gewenscht, dat men het over het systeem van ordening eens is, voordat de invasie begint. Maar met alleen moet er haast gemaakt worden met een vervolg op de Hand leiding, men moet er zich ook over uitspreken, wat wel en wat met voor verdere bewaring in aanmerking komt. Over de vernietigbare stukken moet het oordeel geveld zijn, voordat ze worden overge bracht. Dubbel transport met de daaraan verbonden last en onkosten zal dan in vele gevallen vermeden kunnen worden. Het uitpeilen van de waardevolle kern uit de papiermassa s, wat tegelijk het aanwijzen van de vernietigbare stukken inhoudt en het aangeven van de richtlijnen, volgens welke de in de bewaarplaats op te nemen archivalia geordend moeten worden, zal hand aan hand kunnen gaan. Om zich over de wenschelijkheid van al of met bewaren te kunnen uitspreken, zal men immers de functie van het stuk in de administratie moeten kennen; deze functie bepaalt tevens de plaats in den inventaris. Het zal dus aanbeveling verdienen om de °Pdracht tot het maken van een ontwerp voor een vervolg op de Handleiding en van een ontwerp voor lijsten met opgaven van vernietigbare stukken 35 te combineeren. V/eliswaar is het samenstellen van een nieuwe hand leiding een questie, die door onze Vereeniging geheel binnenskamers kan worden afgedaan, terwijl zij het aanwijzen van vernietigbare stukken aan de betrokken autoriteiten moet overlaten. Dit neemt toch niet weg, dat bruikbare voorstellen van onze Vereeniging in de door de overheid te publiceeren lijsten verwerkt kunnen worden. Hoewel onze Vereeniging het centrale punt moet zijn en blijven, vanwaar uit de maatregelen genomen worden, die tot het ontstaan van een nieuwe handleiding en voorstellen tot vernietiging kunnen leiden, zal zij bij haar nieuwe taak de medewerking van alle admini straties en diensten noodig hebben. Van alle zijden moeten haar inlichtingen en adviezen toestroomen. Men zal een overzicht moeten krijgen van wat er onder de verschillende diensten en administraties berust, van wat daarvan voor plaatsing in de depóts in aanmerking komt en van de organisatie der verschillende administraties, opdat daaruit het systeem van ordening kan worden afgeleid of overgenomen. Met deze voorbereidende werkzaamheden zullen jaren gemoeid zijn en dat zullen jaren van onafgebroken propaganda maken moeten zijn. Men zal er de hoogste autoriteiten van moeten overtuigen, dat er met de nieuwe archieven op den duur iets gebeuren moet, dat men moet ingrijpen voor dat het te laat is en dat men daarom op medewerking en waardeering moet kunnen rekenen, als de Vereeniging van Archivarissen het vraagstuk in studie neemt. Men zal moeten trachten om alle ambtenaren en autoriteiten, die nieuwe archieven onder hun berusting hebben eenige oogenblikken voor die archieven te interesseeren in dien zin, dat zij zelf, met hun algemeene kennis van administratie of bedrijf overdenken, welke bescheiden er de essentieele bestanddeelen van vormen en niet het verstrekken van inlichtingen en adviezen overlaten aan lagere ambtenaren, die, hoe goed ze ook thuis zijn in de aan hun zorgen toevertrouwde archi valia, den dienst of het bedrijf als geheel toch niet kunnen overzien, De vakvereenigingen van directeuren van overheidsbedrijven en hoofden van takken van dienst zouden hierbij niet genoeg te waar- deeren medewerking kunnen verleenen door het probleem van hun archieven in samenkomsten en vakorganen te bespreken. De gemeente archivarissen kunnen bovendien rekenen op de hulp van de door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ingestelde Archiefcom missie, van het Registratuurbureau en van de Studieclub voor Ge meentelijke Documentatie. Voor deze instellingen zijn de nieuwe gemeente-archieven reeds lang een probleem, dat zij juist in samen werking met de oud-archiefbeheerders wenschen op te lossen. Na onderlinge gedachtenwisseling zouden al deze organisaties aan de

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 23